Praha - V uherskobrodské restauraci Družba padlo při únorové tragické střelbě nejméně 44 výstřelů. Pachatel mohl disponovat maximálně 63 náboji, uvedla dnes v tiskové zprávě policie. Třiašedesátiletý muž tehdy usmrtil sedm mužů a jednu ženu ve věku 27 až 66 let. Pak se zastřelil. Státní zástupce Roman Kafka dnes potvrdil, že na místě střílel jeden člověk.
Použil dvě legálně držené krátké střelné zbraně, pistoli CZ 75B a revolver Alfa Proj vz. 820. Pachatel na místě činu mohl disponovat 57 náboji do pistole a šesti do revolveru. "Dohledáno bylo 39 nábojnic z pistole a pět prázdných nábojnic v bubínku revolveru - na místě tedy padlo nejméně 44 výstřelů," uvedl krajský policejní mluvčí Pavel Benedikt Stránský.
Pachatel podle něj nebyl v minulosti soudně trestán a rovněž nebyl podle zprávy městského úřadu v místě bydliště projednáván pro přestupek. Policie vyslechla více než 300 lidí a pro objasnění věci přibrala čtyři soudní lékaře a jednoho znalce z odvětví toxikologie. Výsledky jejich zkoumání svědčí o tom, že všech osm obětí zemřelo bezprostředně po útoku na následky vícečetných střelných zranění.
Podle Stránského nemohly být fatální následky zvráceny ani okamžitým poskytnutím zdravotnické pomoci. Pachatel zemřel po střelném poranění hlavy, které si způsobil sám. V době spáchání vraždy a posléze sebevraždy nebyl ovlivněn alkoholem ani jinou návykovou látkou či léky. Podle Kafky bude vypracován psychologický profil pachatele. Jeho motivem k činu byly podle státního zástupce pravděpodobně osobní problémy.
"S ohledem na smrt podezřelého nelze motiv přesně říci. Nicméně je zřejmé, že šlo o kombinaci řady faktorů, osobních, soukromých, které plynuly z jeho zdravotního stavu, duševního rozpoložení, jeho rodinného života, sousedských vztahů a vztahů s úřady. Jednalo se opravdu o dlouhodobou záležitost, která v něm klíčila možná dlouhá desetiletí," uvedl dnes Kafka.
Prověřování podle něj skončí v prvním pololetí letošního roku. Zásadní pro jeho dokončení bude zpracování balistických expertiz, které by měly objasnit pozici střelce a obětí ve chvíli, kdy pachatel střílel a jaké k tomu užil zbraně. Experti na genetiku zkoumají i 170 zajištěných stop.
Krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček dnes řekl, že jeho náměstek zahájil kázeňské řízení se dvěma důstojníky, výkonným a řídícím důstojníkem zlínského operačního střediska. Podle něj nebyly některé postupy v souladu s interním řízením. Tkadleček uvedl, že šlo o pochybení technicko-organizační, které ale podle něj nemohlo mít vliv na ohrožení života a zdraví poškozených.
Kázeňské řízení podle něj potrvá dva až tři týdny. Pokud pochybení potvrdí, policisté by mohli být napomenuti, mohl by jim být snížen plat či odňaty medaile, vyznamenání nebo služební hodnosti. Zásahem se zabývá i Generální inspekce bezpečnostních sborů. Její vyšetřování ale potrvá déle. Výsledky by mohly být známé zhruba v řádu měsíců. Podle Kafky by mohly přinést návod, jak by policie měla postupovat v podobných případech v budoucnosti.
Související
Češi mají strach z teroristů, po pěti letech se zvýšil počet zbrojních průkazů
Muž hodil na střelce v Brodu židli. Dostane medaili Za hrdinství, prozradil Zeman
Střelba v restauraci Družba v Uherském Brodě (24. 2. 2015) , Policie ČR
Aktuálně se děje
včera
Jak se zbavit závislosti na Hormuzském průlivu? Netanjahu navrhuje vybudování potrubí přes Arabský poloostrov
včera
Írán už nedokáže obohacovat uran, není jasné, kdo zemi vede, řekl Netanjahu. Nevyloučil pozemní invazi
včera
Ostře sledovaná návštěva se odkládá. Trump kvůli Íránu do Číny zatím nepojede
včera
Babiš asi dokáže v NATO lépe vysvětlit, proč Česko neinvestuje do obrany, poznamenal ironicky Pavel
včera
Summit Evropské unie průlom nepřinesl. Maďarsko a Slovensko se přesvědčit nepodařilo
včera
Kuba se kvůli ropné blokádě ocitá na hraně úplného kolapsu
včera
„Likvidace padouchů něco stojí.“ Hegseth odmítl upřesnit, kdy USA ukončí válku s Íránem
včera
Největší rezervy zemního plynu na světě. Gigantické ložisko South Pars je světový unikát
včera
Trump tvrdí, že o útocích na South Pars USA nevěděly. Pomáhaly je přitom zrealizovat, píše CNN
včera
BBC: Evropská unie se nepoučila. Zaspala a probudila se v další energetické krizi
včera
Válka s Íránem stojí USA astronomické částky
včera
Trump hrozí Íránu zničením největšího pole zemního plynu na světě
včera
Nepochopitelný útok, který ničí trhy. Babiš reaguje na izraelské údery
včera
Trump podlehl lobbistům, Írán nechystal 11. září ani Pearl Harbor, říká končící šéf protiteroristického oddělení
včera
Koubek zveřejnil svoji první nominaci. Na baráž s Irskem se Šulcem, Daridou i Klimentem
včera
Bude to nejlepší. Babiš vysvětlil, proč nechce Pavla na summitu NATO
včera
Trump svalil vinu na Izrael. Američané prý o útoku na ropné pole nevěděli
včera
Počasí v příštím týdnu ovlivní změna. Nastane po pondělku
18. března 2026 22:03
Sbormistr narazil u soudu. Předběžné opatření komplikuje televizní vysílání
18. března 2026 21:31
Za dva roky bude v Praze k vidění velký hokejový svátek. Světový pohár s hvězdami NHL
Už dříve bylo známo, že v roce 2028 se po 12 letech uskuteční Světový pohár, hokejový turnaj s nejlepšími hokejisty světa organizovaný kanadsko-americkou NHL. Nyní přišli zástupci nejslavnější hokejové soutěže na světě s velice zajímavou informací pro české hokejové fanoušky. Kromě dvou kanadských měst Calgary a Edmontonu se očekávaný hokejový svátek uskuteční i v Praze. Rozhodnutí o tom padlo na zasedání generálních manažerů v Palm Beach na Floridě.
Zdroj: David Holub