Praha - Stát v prvním soudním sporu uhájil své právo uvalit na výnosy solárních firem přechodnou dodatečnou daň 26 procent. Toto vítězství by mohlo posílit obranu ČR také v mezinárodních arbitrážích.
Informovaly o tom dnešní Lidové noviny. Podle nich v této konkrétní při žádala po státu společnost BS Park II odškodné přesahující půl milionu korun plus úroky.
"Odvolací Městský soud v Praze potvrdil už prvoinstanční rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, který žalobu zamítl," cituje deník mluvčího Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Pavla Hortiga.
Stát čelí soudům a arbitrážím, u nichž "solárníci" požadují odškodné za speciální solární daň. Ta platila pro elektrárny uvedené do provozu v letech 2009 a 2010 od ledna 2011. Sazba 26 procent platila jen do roku 2013, vloni klesla na deset procent.
Společnost BS Park II, která je součástí čtvrtého největšího solárního komplexu v Česku na brněnském letišti v Tuřanech, požadovala odškodné s argumentem, že novela se speciální daní působila retroaktivně. Firma se už odvolat nemůže, v úvahu připadá jen dovolání k Nejvyššímu soudu.
Související
Austrálie vybuduje obří solární elektrárnu. Bude největší na světě
Ministři skupiny G7 se dohodli na urychlení rozvoje obnovitelných zdrojů
solární energie , soudy , Energetika
Aktuálně se děje
včera
Opozice tepe vládu, Babiš se brání. Tvrdá kritika Česka z úst Merricka rezonuje politiky
včera
Izraelská armáda vydala rozsáhlý příkaz k evakuaci statisíců Libanonců
včera
Vládní poslanci vlepili políček spravedlnosti. Sněmovna nevydala Babiše ani Okamuru ke stíhání
včera
Babišova vláda má problém. Trumpův muž tvrdě zkritizoval Česko, stane se jednou z nejhorších zemí v NATO
včera
Ceny ropy na světových trzích dál prudce rostou. Zklidnění situace zatím nehrozí
včera
Íránské drony zaútočily v Ázerbájdžánu. Alijev slibuje odvetu, uvedl armádu do stavu nejvyšší pohotovosti
včera
ANO Babiše a Okamuru ke stíhání nevydá. Porušuje vlastní kodex, tepe koalici opozice
včera
NATO údery na Írán podporuje, prohlásil Rutte. Aktivaci článku 5 ale nezvažuje
včera
Válka mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem nabírá na obrátkách. Konflikt otevírá dveře čtvrté straně
včera
Brutální metoda zachraňující životy. Před sestřelením amerických F-15 se piloti katapultovali, hrozí jim doživotní problémy
včera
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
včera
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
včera
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
včera
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
včera
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
včera
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
včera
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
4. března 2026 21:58
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
4. března 2026 21:05
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
4. března 2026 20:09
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
Meteorologická zima je už několik dní minulostí. Pokud máte dojem, že byla chladná a bohatá na srážky, odborníci vás vyvedou z omylu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byla nadprůměrně teplá a srážkově chudá.
Zdroj: Jan Hrabě