Praha - Zakladatel vytunelovaného H-Systemu Petr Smetka uspěl u soudu se žádostí o podmínečné propuštění z vězení. Informace České televize dnes potvrdila ČTK mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 4 Libuše Jungová. Rozhodnutí ale ještě není pravomocné, takže Smetka zatím zůstává za mřížemi. V kauze H-Systemu přišlo nejméně 1095 zájemců o byt či dům o více než 980 milionů korun. Smetka podle soudů převáděl peníze na jiné firmy, odsouzen byl na 12 let vězení.
Podle Jungové soud opět Smetkovi stanovil sedmiletou zkušební dobu a zaplacení škody poškozeným. Rozhodnutí o propuštění je však zatím nepravomocné, protože proti němu na místě podali stížnost státní zástupci.
Definitivní rozhodnutí tak v příštích týdnech vynese pražský městský soud. Podobně již obvodní soud rozhodl před dvěma lety, a tehdy s propuštěním Smetky pražský městský soud nesouhlasil.
Dvanáctiletý trest za podvod, poškozování věřitele a zpronevěru uložil Smetkovi Městský soud v Praze v roce 2004. O dva roky později, když rozsudek potvrdil i vrchní soud, nastoupil Smetka do vězení. Kauza kolem stavební firmy H-System ale začala mnohem dříve.
Společnost uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim roku 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů. Majoritní akcionář H-Systemu Smetka totiž podle soudů převáděl peníze na jiné společnosti.
Související
Odškodnění klientů H-Systemu? Babiš odmítl mimořádné opatření, chce změnu zákona
Areál dříve patřící zakladateli H-Systemu propadne státu, verdikt je definitivní
Petr Smetka , H-System , soudy
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí tropy, vedra mohou být extrémní
včera
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
včera
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
včera
Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem
včera
Nedodržení závazků, se kterým dokážeme žít. První reakce EU na nová Trumpova cla
včera
Armáda zveřejnila nové informace o stavu vojáků po zřícení vrtulníku
včera
Čína zařadila českou Tatru na sankční seznam
včera
Trh s ropou drží na uzdě vynalézavá řešení, ta ale dochází. Co bude, až padnou poslední zábrany?
včera
Krize na Blízkém východě eskaluje. Hormuzský průliv zůstává zavřený, lodě nemohou už využít ani Báb al-Mandab
včera
Nová Trumpova cla pocítí nejvíc obyčejní Američané. Podle expertů Trump překročil své pravomoci
včera
Měsíc od zemětřesení ve Venezuele: Pět tisíc mrtvých a 16 tisíc zraněných. Desetitisíce lidí se stále pohřešují
včera
Trump uvalil na 80 zemí světa včetně EU nová cla
včera
Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil
včera
Tropické počasí se vrátí, potvrdili meteorologové. Panuje ale menší nejistota
23. července 2026 21:56
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
23. července 2026 21:07
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
23. července 2026 19:59
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
23. července 2026 19:15
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
23. července 2026 18:31
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
23. července 2026 17:44
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
Americký prezident Donald Trump varoval Írán, který podle jeho slov ponese následky v případě dalších útoků jemenských povstalců na komerční lodě. Hútíové zklamali Trumpa, jenž pohrozil tvrdým vojenským úderem.
Zdroj: Lucie Podzimková