Praha - Policie zasahuje v budově Energetického regulačního úřadu v Praze. Podle České televize se hledají informace související s angažováním místopředsedkyně ERÚ Renaty Vesecké.
Protikorupční policie dnes zasahovala ve třech pobočkách Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Jeho mluvčí Jiří Chvojka ČTK řekl, že hledala jmenovací dekret místopředsedkyně úřadu a bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, která údajně byla jmenována v rozporu s energetickým zákonem. Podle ERÚ byl policejní zásah nepřiměřený, považuje ho za porušení své nezávislosti. Chvojka dodal, že zásah skončil zhruba ve 14:30, jmenovací dekret úřad policistům vydal.
Vesecká je místopředsedkyní energetického úřadu od loňského listopadu a na starost má legislativně správní oblast. Krátce po jejím jmenování instituce uvedla, že Vesecká splňuje všechny podmínky, které má na místopředsedu ERÚ energetický zákon. V zákoně se mj. uvádí, že místopředseda musí mít nejméně sedm let praxe v oboru energetiky, z toho alespoň tři roky v řídicí nebo vedoucí funkci. Vesecká byla před nástupem do úřadu advokátkou, v letech 2005 až 2010 byla nejvyšší státní zástupkyní. Podle ERÚ nicméně podmínku splňuje.
Sama Vesecká nebude podle Chvojky záležitost v tuto chvíli komentovat. "Vyjádří se orgánům činným v trestním řízení, aby je seznámila se svým názorem. Můžu zprostředkovat její osobní názor, že je to fraška," řekl odpoledne Chvojka ČTK.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) ČTK řekl, že o věci zatím nemá dostatek informací. "Chápu zájem o legitimnost jmenování paní Vesecké, ale nevím, jestli je nutné tento úřední problém řešit zásahovou jednotkou," uvedl ministr.
Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej během zásahu sdělil, že policisté provádí úkony trestního řízení, bližší podrobnosti ale dnes policie říct nemůže. Jihlavský státní zástupce Kamil Špelda ČTK řekl, že účelem prohlídky bylo opatřit podkladové materiály pro rozhodnutí, jestli v konkrétním podezření byly naplněny zákonné znaky trestného činu. "Obviněn nikdo nebyl, ani se to neplánuje v nejbližších dnech. Tady jde opravdu o to opatřit podklady, ty vyhodnotit a na základě toho teprve stanovit, zda vůbec došlo ke spáchání trestného činu či nikoliv," uvedl.
Chvojka upřesnil, že policisté přišli na úřad kolem 08:00 a měli s sebou příkaz k prohlídce. V ostravské, jihlavské a pražské pobočce energetického úřadu jich podle něj bylo kolem čtyřiceti a odnášeli si papírovou dokumentaci a počítače, včetně počítače předsedkyně úřadu Aleny Vitáskové. Mluvčí úřadu doplnil, že o jmenovací dekret Vesecké už dříve požádali písemně, energetický úřad ale požádal o zdůvodnění, proč ho chtějí. "Odpovědí byl zásah 40 policistů," podotknul.
Úřad, který reguluje ceny elektřiny, plynu a tepla a stanovuje výši dotací pro obnovitelné zdroje, se chce proti postupu policie bránit. Podle mluvčího si bude stěžovat nejvyššímu státnímu zástupci a kvůli údajnému zpochybňování nezávislosti úřadu na to upozorní i evropskou komisi. "Budeme si stěžovat na porušení zákona, klidně až k Ústavnímu soudu," uvedl Chvojka. Podle něj jde o největší možné porušení nezávislosti úřadu.
Důvodem hledání jmenovacího dekretu bylo podle Chvojky podezření, že Vesecká se stala místopředsedkyní ERÚ v rozporu s energetickým zákonem a že Vitásková jejím jmenováním způsobila škodu ve výši platu Vesecké. "Údajně jí byl plat vyplácen neoprávněně," uvedl Chvojka. Dodal, že úřad zásadně nesouhlasí s tím, že by Vesecká byla jmenována v rozporu se zákonem.
Související
Čechům klesnou ceny elektřiny i plynu, tvrdí ERÚ. Vydal cenové rozhodnutí
Chcete levnější plyn či elektřinu? ERÚ spustil srovnávač nabídek
Energetický regulační úřad , Renáta Vesecká
Aktuálně se děje
včera
Co se stane, až vyprší ultimátum? Ani americká armáda nedokáže zničit íránskou infrastrukturu, varují experti
včera
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
včera
OBRAZEM: Takhle Zemi lidstvo ještě nevidělo. Mise Artemis II přepsala dějiny kosmonautiky
včera
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi zastupovat zemi, řekl studentům Pavel
včera
Írán vyzval občany, aby chránili infrastrukturu vlastním tělem. Kolem elektráren tvoří lidské řetězy
včera
„Jsem vám k službám.“ Maďarskem otřásá nový skandál, Orbán nabízel Putinovi naprostou oddanost
včera
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
včera
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
včera
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
včera
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
včera
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
včera
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
včera
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
včera
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
včera
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
včera
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
včera
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
6. dubna 2026 21:53
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
6. dubna 2026 21:06
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
6. dubna 2026 20:10
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Íránští představitelé dávají všemožně najevo, že se nehroutí z amerického tlaku. Diplomaté, kteří režim zastupují v jednom z afrických států, dokonce přirovnali dvojici vrcholných politiků administrativy Donalda Trumpa ke známým českým animovaným postavičkám.
Zdroj: Lucie Podzimková