Jihlava - Případ zřícení mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku stále není uzavřen. Inspektorát práce v Českých Budějovicích udělil stavební firmě Strabag a koordinátorce bezpečnosti práce pokuty a další zúčastněné firmě sdělí rozhodnutí do několika dnů. Rozhodnutí ještě nejsou pravomocná, lze tak očekávat odvolání.
"Výši pokuty říct nemohu. Proti rozhodnutí je možné se do 15 dnů odvolat ke Státnímu úřadu inspekce práce," řekla dnes Dagmar Plocková Mahrová z právního oddělení inspektorátu.
Už dříve uvedla, že zúčastněným firmám hrozí pokuta do dvou milionů korun, koordinátorce bezpečnosti až 300.000 korun. Státní úřad může rozhodnutí potvrdit, případně zrušit a vrátit k novému projednání nebo může věc zastavit. "Rozhodnutí odvolacího orgánu nabude právní moci doručením, lze ho však do dvou měsíců napadnout správní žalobou u správního soudu," dodala Plocková Mahrová.
Mluvčí společnosti Strabag Edita Novotná dnes řekla, že společnost už rozhodnutí inspektorátu práce obdržela. "Dostali jsme pokutu ve spodní části možné sazby. S rozhodnutím se seznamujeme a jednáme o dalším postupu," dodala. "Pokud dostaneme rozhodnutí, tak podle jeho obsahu zvážíme opravný prostředek," sdělil pak právní zástupce společnosti Bögl a Krýsl Radek Ondruš.
Most se zřítil 4. září 2014. V jeho troskách zahynuli čtyři dělníci a další dva byli zraněni. Pod mostem pracovalo v době neštěstí šest dělníků, tři Češi a tři Slováci. Přežili dva muži ze Slovenska. Hned po nehodě se objevily spekulace, že statiku mostu narušilo odbagrování přílišného množství zeminy u vnější strany mostní podpěry. Pilíř se pak neměl o co opřít a přestal plnit nosnou funkci.
Z pádu mostu policie loni v září obvinila deset lidí. Za obecné ohrožení z nedbalosti jim hrozí tresty od tří do deseti let. O tom, kdy se případ začne projednávat před soudem, nechce havlíčkobrodská dozorující státní zástupkyně Zdeňka Tománková zatím spekulovat.
Související
Soud odsoudil pětici mužů kvůli pádu mostu ve Vilémově k dvouleté podmínce
Obžalovaní v případu pádu mostu ve Vilémově znovu vypovídali před soudem
Zřícený most ve Vilémově na Havlíčkobrodsku (4.9.2014)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
před 2 hodinami
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
před 2 hodinami
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
před 3 hodinami
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
před 3 hodinami
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
před 4 hodinami
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
před 4 hodinami
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
před 5 hodinami
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
před 5 hodinami
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
před 6 hodinami
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
před 7 hodinami
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
před 8 hodinami
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
před 9 hodinami
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
před 9 hodinami
Může Trump skutečně získat Grónsko? Cesta k akvizici je mnohem složitější, než se zdá, ve hře jsou i jiné možnosti
před 10 hodinami
Letadlo s Trumpem mířící do Davosu se kvůli poruše muselo vrátit
před 12 hodinami
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
včera
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
včera
Reshtenko se postaral o první krasobruslařskou medaili pro Česko z ME po 13 letech
včera
Polární záře podruhé. Šance je i dnes, upozornili meteorologové
včera
Na ME v rychlobruslení zajela Zdráhalová životní výkony. Ke stříbru přidala i zlato
Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová má za sebou životní výkony a jen necelý měsíc před začátkem Zimních olympijských her v Miláně a Cortině d´Ampezzu. Na mistrovství Evropy v Polsku totiž nejprve v sobotu získala na trati dlouhé 1500 metrů stříbrnou medaili, aby pak tento svůj výkon v neděli přebila zlatou medailí na trati dlouhé 1000 metrů.
Zdroj: David Holub