Rok od tragédie v Družbě, bolestné vzpomínky zůstávají

Uherský Brod - Od tragické události v Uherském Brodě ve středu uplyne rok. Psychicky narušený Zdeněk K. tehdy za bílého dne vešel ozbrojený do oblíbené restaurace v centru města, zastřelil osm lidí a nakonec i sebe. Jak se místním daří vyrovnávat s tragédií?

Spontánně vzniklé pietní místo nahradil památník, restaurace Družba byla celý rok zavřená. Na oběd by tam prý těžko někdo zašel. "Vzniknou tam kancelářské prostory. Doufám, že s tou sutí budou odvezeny i ty bolestné vzpomínky," popsal budoucnost zavřené restaurace starosta Patrik Kunčar.

Město si tragédii 24. února připomene tichou vzpomínkou, na které bude symbolicky odhalené pietní místo před restaurací. Objekt samotný, jehož první patro je nyní prázdné, brzy změní tvář. Koupila ho developerská společnost Tekoo reality, která zde hodlá zřídit své sídlo.

"Jednali jsme s majitelem ještě před tím, než se tragédie stala. Jsme Broďané, zasáhlo nás to, ale usoudili jsme, že ten barák za to nemůže," řekl ČTK jednatel firmy Miroslav Borák. Podle něj by na budovu mělo být přistavěno jedno patro, stavět by se mělo začít na podzim. "Do roka chceme mít hotovo," uzavřel Borák.

Podle Kunčara se život ve městě postupně vrátil do starých kolejí. Na lidech procházejících kolem někdejší restaurace ale tragédie zanechala stopy. "Člověk jde na oběd a najednou bác a nevrátí se domů. Dnes beze strachu nejdete nikam," míní Anna Majtnerová. Podle Josefa Nováka je střelba v Družbě příkladem toho, jako to "funguje". "Důvěru v policii nemám. Spíš bych řekl, že chytají kočku za ocas, jsou všude pozdě a na nic nejsou připraveni," řekl.

Vdova po vrahovi psychicky nemocném Zdeňku K. se po půl roce v léčebně vrátila do jejich domku na sídlišti Olšava. Na to, že bere léky na schizofrenii, prý dohlíží její syn. Před několika dny vyšlo najevo, že před potenciálním nebezpečím varovala předem nejen rodina Zdeňka K. ale i místní psychiatrička.

"Od roku 1999 tady existovalo to podezření, že by pan Kovář neměl mít zbrojní průkaz," sdělil starosta. Zdeněk K. ho ale měl. Také měl dvě legálně držené zbraně.

Související

Více souvisejících

Střelba v restauraci Družba v Uherském Brodě (24. 2. 2015)

Aktuálně se děje

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice

Podzimní část fotbalové Chance ligy sice skončila poslední víkend před Vánocemi, ale už během nich první kluby hlásí své první zimní posily. Jako první tak učinila Viktoria Plzeň, která oznámila příchod slovenského obránce Dávida Krčíka. Západočechy v tomto směru následovala Olomouc, která pro změnu do svých řad přivítala zahraniční posilu ze slovinského Celje, tedy z týmu jejího soupeře v Konferenční lize, křídelníka Danijela Šturma. Přímo na Štědrý den pak do Pardubic z Liberce přišel jejich bývalý hráč Michal Hlavatý.

včera

včera

Zdeněk Hřib

Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy

Leden bude v české politice důležitým měsícem. Nového předsedu si zvolí občanští demokraté, vedení si vyberou i Piráti jako další opoziční strana. Nejvyšší funkci bude obhajovat Zdeněk Hřib, který bude mít nejméně jednoho vyzyvatele. Je také několik uchazečů o pozice místopředsedů. 

včera

Andrej Babiš

Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pátek pochlubil, že mu během Vánoc zavolal americký prezident Donald Trump. Hovor se podle předsedy české vlády připravoval několik dní. Oba politici řešili válku na Ukrajině či současnou situaci v Evropě. 

včera

Reykjavík

Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce

V Česku nakonec o Vánocích zavládlo zimní počasí, alespoň co se teplot týká. Něco jiného zažili lidé k vlastnímu překvapení na Islandu. Maximální teploty na tomto ostrově šplhaly výrazně nad nulu, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil

Exprezident Miloš Zeman i letos přednesl vánoční poselství, ačkoliv od roku 2023 nevykonává žádnou politickou funkci. Bývalý vrcholný politik v televizním vystoupení na CNN Prima News kritizoval bývalého premiéra Petra Fialu či některé členy jeho kabinetu. Překvapil tím, že v jedné věci ocenil svého nástupce Petra Pavla. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj s předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou

Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem

Američané i o Vánocích pokračují v diplomatických jednáních o míru na Ukrajině. Potvrzují to slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který ve čtvrtek mluvil s americkým speciálním vyslancem Stevem Witkoffem. Zelenskyj oznámil, že by se měl brzy opět setkat s Donaldem Trumpem. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest

Z případu vraždy v Bohuňovicích v Olomouckém kraji je nevídaná rodinná tragédie. Teenagerka podle závěrů vyšetřování zastřelila matku a postřelila otce, přičemž čin kvůli majetkovému prospěchu naplánovala se svým partnerem. Oběma hrozí až výjimečný trest. 

včera

25. prosince 2025 21:05

Volodymyr Zelenskyj

Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém vánočním projevu vyslal světu i Kremlu velmi silný vzkaz, ve kterém se zdánlivě vyjádřil k osudu Vladimira Putina. V emotivním videu Zelenskyj prohlásil, že i když Rusko přineslo Ukrajině nesmírné utrpení, nedokázalo zlomit jednotu ani víru ukrajinského národa. V narážce na ruského vůdce uvedl, že v myslích mnoha lidí dnes rezonuje jediné přání, aby onen původce zla zahynul, ačkoliv v modlitbách k Bohu Ukrajinci žádají o něco vyššího – o mír, za který bojují a který si zaslouží.

25. prosince 2025 19:48

Donald Trump

Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček

Prestižní magazín Politico zveřejnil novou edici svého tradičního seznamu POLITICO 28, který predikuje, kdo bude mít v roce 2026 největší slovo v evropském politickém prostoru. Žebříčku letos dominuje postava, která nepůsobí přímo v Evropě, ale její kroky mají na kontinent zásadní dopad. První místo obsadil americký prezident Donald Trump, jehož vliv autoři přirovnávají k „transatlantické rázové vlně“, schopné okamžitě změnit politický kurz celého regionu.

25. prosince 2025 18:35

Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu

Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy