Praha - Nový projekt Lítačka, který včera oficiálně oznámila pražská primátorka Adriana Krnáčová, už přivodil české metropoli starosti. Vlastník opencard, firma eMoneyService (EMS), podala na Prahu žalobu pro porušování licenčních smluv a zneužití know-how.
"Podali jsme žalobu na hlavní město, která se týká porušování licenčních smluv v oblasti zneužití know-how a porušení autorského práva. Tato žaloba je vztažena nejen k dění kolem takzvané Lítačky, žaloba řeší i dlouhodobé porušování licenční smlouvy. Podle našeho názoru se Praha podílela na neoprávněném využití systému. Pro vytvoření Lítačky muselo dojít ke zkoumání našeho systému," řekl šéf EMS v Česku Petr Stránský.
Podle něj není důležité, kdo systém opencard zneužil, zda městská firma Operátor ICT, která má Lítačku spravovat, nebo dodavatel Lítačky. "Ten, kdo za dodržování práv ručí, je Praha, proto nezkoumáme, kdo a jak se na zneužití podílel," řekl.
EMS dnes zopakovala, že Lítačku považuje za plagiát opencard. "Pokud máte jakýkoliv systém a napojíte do něj novou část, nemůžete to udělat bez znalosti celku. Praha má právo systém užívat, ale nemá právo do něj zasahovat, zkoumat a podobně," řekl mluvčí EMS Martin Opatrný.
Hlavní město čelí kvůli opencard ze strany EMS žalobě o zaplacení více než 100 milionů korun. Rovněž čelí exekuci, ta je nyní odložena, ale stále platná - to znamená, že exekutor zatím nemůže udělovat pokuty. Majetek kvůli tomu město obstaven nemá.
Žalobu dnes podala také Praha. Prostřednictvím určovací žaloby se chce domoci výroku, že práva společnosti neporušila. Žalobu ze strany EMS prý vítá. "Jsme jednoznačně pro možnost obhájit svá dosavadní tvrzení a potvrdit, že autorská práva v souvislosti s nasazením nového systému a používáním nových čipových karet neporušujeme. Soud bude moci sám zhodnotit dosavadní nesmyslná nařčení ze strany EMS," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.
EMS podle Opatrného a Stránského zvažuje další žalobu také na dopravní podnik (DPP). Ten podezřívá z nelegálního poskytování informací třetím osobám o programu DOS, který patří EMS a na jehož základě funguje opencard.
Praha chce opencard nahradit projektem Lítačka, kterou začne Pražanům vydávat od 1. března. I tato karta ale bude fungovat pomocí softwaru DOS, který vlastní EMS .
Související
Hřib chce přejmenovat mobilní aplikaci lítačka
Konec lístků a karet? V Praze můžete cestovat mobilem
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Smutný konec příběhu malého Itala. Po nepovedené transplantaci zemřel
před 50 minutami
Češi se znovu sešli na podporu Ukrajiny. Je to i naše válka, prohlásil Pavel
před 1 hodinou
Voborníková "zachránila" český biatlon. V hromadném závodě získala bronz
před 1 hodinou
Slovensko zasáhlo poměrně silné zemětřesení
před 2 hodinami
Curleři zakončili olympiádu výhrou nad Švédy, sdruženáři osmí. Hokejistky si rozdělily medaile
před 3 hodinami
Jakému clu teď bude podléhat Česko? U vývozu z EU může klesnout i vzrůst, rozhodne Trump
před 4 hodinami
Olympijský Milán uvidí očekávané zámořské hokejové finále. Slováci budou obhajovat bronz
před 4 hodinami
Počasí se mění. Hrozí ledovka a povodně, varují meteorologové
před 5 hodinami
Rychlobruslař Jílek byl na patnáctistovce tentokrát daleko za nejlepšími
před 5 hodinami
Tragédie na českých horách. Lyžařka nepřežila srážku v Harrachově
před 6 hodinami
Zemřel seriálový herec Eric Dane. Hvězda Chirurgů podlehla nemoci ALS
před 6 hodinami
ANO by vyhrálo sněmovní volby. Motoristům už šlape na paty hejtman Kuba
před 7 hodinami
Krčmář ve svém posledním olympijském závodě senzačně bojoval o medaili. Masák ovládl Nor
před 7 hodinami
Britové chtějí zařídit, aby se Andrew za žádných okolností nestal králem
před 8 hodinami
Shiffrinová prolomila olympijské prokletí, Klaebo získal desáté zlato. Curleři zapsali druhou výzvou
před 10 hodinami
Počasí: Mrazy končí, jaro se blíží. Příští týden se citelně oteplí
včera
Co v praxi změní soudní rozhodnutí o zrušení cel? Návrat do normálu se ani zdaleka nekoná
včera
Slováci mohou po Pekingu získat další olympijskou hokejovou medaili. Poperou se o ni i USA a Finsko
včera
Původní cla platí, oznámil Trump a obratem zavedl další. Soudce označil za hlupáky
včera
Babiš vyřešil střet zájmů. Vložil akcie Agrofertu do svěřenského fondu RSVP Trust
Premiér Andrej Babiš (ANO) oficiálně potvrdil, že dokončil převod všech akcií holdingu Agrofert do nově vytvořeného svěřenského fondu s názvem RSVP Trust. K tomuto kroku se odhodlal po získání nezbytných souhlasů od regulačních úřadů tří členských států Evropské unie, kde jeho firmy působí. Babiš své rozhodnutí oznámil na sociální síti X s tím, že tímto definitivně vyřešil otázky týkající se svého možného střetu zájmů.
Zdroj: Libor Novák