Liberec - Dvě mláďata bílých tygrů v ZOO Liberec dnes absolvovala očkování, vážení a čipování. Samce a samici narozené na konci února v sobotu čekají křtiny.
Zoo dostala na jména tygrů zhruba 2100 tipů od veřejnosti. Kmotry budou v sobotu Spejbl s Hurvínkem, kteří předvedou i dvě představení. Dalšími kmotry budou zástupci libereckých hokejistů Bílých Tygrů, kteří letos získali titul v extralize. Podle mluvčího zoo Jana Kubánka se některé tipy na jména vztahovaly k jejich úspěchu. "Dostali jsme návrhy, aby se tygři jmenovali Hokejka, Titul, Aréna," uvedl. Jména ale budou podle něj spíše odvozena od domoviny tygrů nebo jejich původu. V roce 2012 zoologové mláďata pojmenovali Liam, Gaia a Sambur.
Zvláštní formu tygra indického má zahrada od roku 1994, úspěšný odchov se jí ale povedl jen dvakrát, v letech 2002 a 2012. Letos je zoo nechala očkovat výrazně později než při minulém odchovu. "Matka je nechtěla opouštět, chodila od nich dost nepravidelně. Dnes se to ale povedlo," uvedl Kubánek. Mláďata byla při vyšetření vyděšená. "Byla to pro ně stresová situace. Byla oddělená od matky, v expozici bylo 'iks' lidí, dostávali injekce, čip," uvedl Kubánek.
Podle veterináře jinak prospívají mladí tygři dobře. Váží skoro osm kilogramů a podařilo se odstranit i problém s nedostatkem vitaminu B, což se navenek projevovalo nepřirozeně nakloněnou hlavou do strany. Kromě mateřského mléka už začínají žrát i maso.
Bílí tygři jsou zvláštní formou tygra indického, nikoliv zvláštním druhem. Jak jméno napovídá, pochází z Indie. První bílý tygr odchycený ve volné přírodě v roce 1951, se dostal do soukromé sbírky maharadži z Révy. Odchycené odrostlejší mládě bylo pojmenováno Mohan a v dospělosti zplodil několik mláďat s nepříbuznou žlutě zbarvenou samicí Begum. Jednou ze svých dcer, samicí Radhou, měl čtyři bílá mláďata, která započala chov této ojedinělé šelmy. Potomci putovali v 60. letech do Evropy i za oceán do dalších institucí a zoologických zahrad. Ve volné přírodě se bílí tygři nevyskytují, chovají je některé zoologické zahrady, v ČR pouze ZOO Liberec.
Bílé zbarvení srsti je znakem semialbinismu, tedy částečného albinismu, který značí nedostatek barviva. Od pravých albínů se liší modrým zbarvením očí. Také čenich, oční víčka a polštářky tlap jsou načervenalé nikoliv růžové. Bílá barva srsti zvíře opticky zvětšuje. Pruhy jsou hnědé až tmavě šedé.
Související
Zoo v Česku jsou zavřené již ode dneška, ztráty počítají na statisíce až desítky milionů
ZOO Liberec musí přepsat své dějiny. Je starší, než se uvádělo
Zoo Liberec , Tygři , Zvířata
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 22 minutami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 1 hodinou
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
před 2 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 3 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 3 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 4 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 4 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 5 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 5 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 6 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 7 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 7 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 8 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 9 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 9 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 10 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 11 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš oznámil ve čtvrtek v podvečer na sociálních sítích ve videozprávě, že se nevratně vzdá svého holdingu Agrofert. Tímto krokem hodlá natrvalo vyřešit svůj střet zájmů, aby mohl být jmenován předsedou vlády. Babiš zdůraznil, že voliči rozhodli o jeho osudu v nedávných volbách a že by si připadal jako zrádce, kdyby se po vítězství stáhl z politiky a zanechal hnutí ANO.
Zdroj: Libor Novák