Jeseník - Kauza bývalého katolického kněze Adama Stanislava Kuszaje, který byl před pěti lety odsouzen za pohlavní zneužívání svého ministranta, se vrátí k soudu. Obnovu procesu dnes dovolil Okresní soud v Jeseníku.
"Dopadlo to v náš prospěch, obnova řízení je povolena. Vzhledem k důkazům, které jsme předkládali, jsme tomu pevně věřili. Nicméně jsme znovu na startovní čáře, vše se bude odvíjet od pokračování hlavního řízení," řekla novinářům po skončení jednání obhájkyně Kuszaje Zuzana Kožnárková.
U soudu svědčila v prospěch bývalého kněze někdejší kamarádka poškozeného mladíka. "Řekl mi, že mu ten farář nic neudělal, ale že potřebuje peníze. Pak mi psal, že to nemám nikomu říkat. Později jsem to řekla studentovi práv a on to rozjel ve velkém," řekla dnes novinářům dívka.
Poškozený mladík ale dnes na svém původním tvrzení trval. "Není to pravda, převrátila to proti mě. Trvám na svém," řekl novinářům mladík.
K soudu přišel v doprovodu své matky, která se za mladíka postavila. "Není to pravda, že by si to vymyslel. Dodneška má z toho psychické následky," řekla ČTK matka mladíka.
Kněz podle rozsudku z listopadu 2011 tehdy šestnáctiletého chlapce osahával nejméně od března do června 2009, obžalovaný to však před soudem popřel. Kuszaj byl uznán vinným a byl mu uložen úhrnný trest odnětí svobody šest měsíců s odkladem na zkušební dobu dvou let. Soud mu navíc zakázal po dobu tří let pracovat s dětmi do 18 let. V lednu 2013 mu byl poté trest prominut na základě Klausovy amnestie.
12. března 2026 21:58
Novinky z kauzy Macinkových esemesek. Poradce prezidenta naznačil závěry policistů
Související
Norskem hýbe soud se synem princezny. Zpovídá se i ze znásilnění
Cimický v úterý chyběl u soudu, nový rozsudek se odkládá
soudy , sexuální zneužívání , Adam Stanislav Kuszaj (kněz)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Tři fáze útoku na Írán. První se spojencům nepodařila, USA a Izrael jsou na prahu třetí
před 2 hodinami
Trump zjišťuje, že z Íránu už nelze vycouvat. Válku skončím, až to ucítím v kostech, prohlašuje nově
před 3 hodinami
Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Katar opět sestřelovaly íránské rakety a drony
před 5 hodinami
Počasí o víkendu rozdělí Českou republiku napůl
včera
Hrdinky z paralympiády. Edlingerová se postarala o první zlato pro Česko po 24 letech, Bubeníčková po dvou stříbrech bere i bronz
včera
Příprava invaze na Tchaj-Wan? Podivné formace čínských rybářských člunů nedokáží vysvětlit ani experti
včera
USA pošlou na Blízký východ 2500 mariňáků námořní pěchoty
včera
O nic se nepokoušejte, koupili jsme od Ruska Orešniky, vzkázal Západu Lukašenko
včera
Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země
včera
„Atomová bomba tržního hospodářství.“ Vláda řeší, co s rostoucími cenami paliv
včera
Francouzský jaderný deštník u expertů narazil. Sloužit má jako pojistka, pokud selže jednotné evropské odstrašení
včera
Macron chce nad Evropou vybudovat jaderný deštník. S Českem se nepočítá
včera
Počet obětí války v Íránu roste. USA ztratily tankovací letoun, zemřeli čtyři vojáci
včera
Na nové ceny si zvykejme, pohonné hmoty jen tak nezlevní, varují analytici
včera
Trump vyzval posádky tankerů, aby projevily odvahu a proplouvaly průlivem i přes íránské útoky
včera
CNN: Pentagon Írán podcenil. Nevěřil, že zablokuje Hormuzský průliv
včera
Počasí se změní, avizují meteorologové. Na horách znovu napadne sníh
12. března 2026 21:58
Novinky z kauzy Macinkových esemesek. Poradce prezidenta naznačil závěry policistů
12. března 2026 21:04
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
12. března 2026 20:13
Karel III. promluvil ke Commonwealthu. Republikáni protestovali kvůli Andrewovi
Britská monarchie nemůže být překvapena tím, že kvůli kauze bývalého prince Andrewa čelí protestům. Král, jeho žena i syn s manželkou se v těchto dnech dostali do konfrontace s protestujícími, které zajímá, co věděli o Andrewově chování.
Zdroj: Lucie Podzimková