Praha – Navzdory výzvě Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), nového majitele budovy na pražském Žižkově, nechce kolektiv Autonomního sociálního centra Klinika místo opustit. S předchozím majitelem, Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), vede kolektiv soudní spor kvůli neprodloužení smlouvy.
Hrozbu sankcemi považují lidí z Kliniky za planou výhrůžku, řekli dnes novinářům zástupci kolektivu. SŽDC převzala budovu v říjnu, chce do ní po opravě přestěhovat část svých zaměstnanců.
Centrum to však SŽDC rozhodně neusnadní. „Rozhodli jsme se, že v budově zůstaneme. Myslíme si, že fungující autonomní sociální centrum má větší hodnotu pro město než kanceláře SŽDC," řekla Jana Bednářová z kolektivu Kliniky.
SŽDC na dům nechalo vylepit výzvy k jeho vyklizení. V dopise varuje před tím, že bude vymáhat částku ve výši nájemného prostor, kde sídlí zaměstnanci Správy železniční geodézie, kteří by se v budoucnu měli do Jeseniovy ulice číslo 60 přesunout. Na výzvy k jednání podle kolektivu nikdo z úřadu nezareagoval.
Kolektiv vede soudní spor s ÚZSVM kvůli neprodloužení smlouvy. Ta skončila letos v březnu, pak anonym v budově několikrát nahlásil bombu, policie ji vyklidila, ale aktivisté se tam vždy znovu vrátili. Program v centru pokračuje i přes převod budovy správě železnic. Za každý den, kdy byla budova využívána po jejím skončení, úřad Kliniku pokutoval. Aktivisté dnes uvedli, že všechny dlužné částky splatili, což potvrdil i mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.
Budovu v majetku státu aktivisté obsadili v prosinci 2014. Policie ji několikrát vyklidila, poté jim ji majetkový úřad na rok zapůjčil a aktivisté v ní provozovali a dále provozují sociální centrum. Pořádají přednášky, koncerty a jazykové kurzy, budovu také svépomocí opravují. O nevyužívanou budovu už mělo zájem několik státních institucí, zatím z převodu vždy sešlo. Budovu chtěl získat i pražský magistrát.
Související
290 tisíc korun za vyklizení Kliniky? Aktivistka musí platit
Další rána pro Kliniku? Spor o peníze se musí řešit znovu, nařídil Nejvyšší soud
Klinika (sociální centrum) , Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) , Praha
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
před 1 hodinou
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
před 2 hodinami
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
před 3 hodinami
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 5 hodinami
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 6 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 7 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 8 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 9 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 10 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 12 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
Francie se vyrovnává s úmrtím legendární herečky a zpěvačky Brigitte Bardotové. Upřímnou soustrast rodině vyjádřil i úřadující prezident Emmanuel Macron. Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let.
Zdroj: Lucie Podzimková