Kdo nejvíc leze Čechům do soukromí? Porota udělovala anticeny Velký bratr

Praha - Ve 12. ročníku tzv. Big Brother Awards dnes udělila sedmičlenná porota neziskové organizace Iuridicum Remedium (IuRe) anticenu ministerstvu obrany, poskytovateli nebankovních půjček Home Credit či Úřadu práce ČR.

Úředním slídilem se stalo ministerstvo obrany za novelu zákona o Vojenském zpravodajství (VZ), která by měla armádní tajné službě přisoudit odpovědnost za kybernetickou obranu. Porotcům se nelíbí, že by měla zpravodajcům umožnit umístit na internetové linky „černé skříňky" schopné odposlouchávat, ale i blokovat či měnit provoz.

Ředitel VZ Jan Beroun novinářům řekl, že zpravodajci by monitorovali jen provoz na webu. Ke čtení obsahu by potřebovali povolení soudu. Sněmovní výbor pro bezpečnost na začátku února doporučil novelu schválit s pozměňovacím návrhem úřadu vlády. Výslovně zakazuje vstupovat do obsahu internetu a předpokládá zřízení poradního výboru. „I zde jsou zcela vágní pojmy," upozornil dnes výkonný ředitel IuRe Jan Vobořil.

Úřad uvádí, že udělení ceny vyplývá z nepochopení principu novely ze strany IuRe. Mluvčí Jan Pejšek poukázal, že nejde o samovolnou aktivitu ministerstva, ale krok navazující na rozhodnutí vlády. Cílem podle něj není sledování e-mailů, ale zajištění ochrany strategických informačních systémů, novela navíc předpokládá několikastupňovou kontrolu.

Psali jsme: Není heslo, jako heslo. Riziko, které ohrožuje Čechy  

Za dlouhodobého slídila byl vyhlášen Úřad práce ČR, protože podle poroty dlouhodobě vyžaduje od žadatelů o některé sociální dávky výpisy z účtů. Konkrétně se to má týkat hlavně příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení. Tato povinnost předkládat kompletní výpisy přitom podle porotců nemá oporu v zákoně.

Proti tomuto tvrzení se úřad ohradil. „Nepojistné sociální dávky jsou vypláceny z prostředků státního rozpočtu a jako s takovými je úřad povinen nakládat efektivně, účelně a hospodárně," sdělila ČTK mluvčí úřadu Kateřina Beránková. Dodala, že majetkové a sociální poměry ovlivňují nárok a výši dávky a úřad postupuje při posuzování v souladu s legislativou.

Psali jsme: Výbor doporučil novelu o kyberbezpečnosti. Čechy šmírovat nebudeme, ujišťuje tajná služba Konec dezinformací, selekce zpráv začíná. Novináři budou posuzovat pravdivost článků  

Cenu za firemního slídila byl získala společnost Home Credit. Podle poroty přišel s tím, že bude k prověřování žadatelů o půjčku využívat aplikaci, která zanalyzuje obsah mobilního telefonu. Pokud například najde kontakty na osoby, které v minulosti nesplácely, může být žadatel o půjčku odmítnut.

Firma ale označuje informace o aplikaci nepřesné. „Má především servisní funkci. Vývojový tým nicméně vždy s dodavatelem zjišťuje, co vše technologie umožňuje. To je i případ funkcionality, kterou však nevyvíjíme a která nebude součástí aplikace. Cenu tedy dostáváme za něco, co nemáme a ani mít nebudeme," sdělila ČTK mluvčí Zuzana Bienvenu.

Výrok Velkého bratra si připsal generální ředitel Mastercard pro ČR, Slovensko a Rakousko Miroslav Lukeš za tvrzení: „každý z nás za sebou zanechává elektronickou stopu a množství těch údajů bude růst. Tak to zkrátka je a s tím už se nic neudělá…". Tato slova pronesl pro server Peníze.cz.

Jedinou pozitivní cenu Edwarda Snowdena pro ty, kteří přispívají k ochraně soukromí či transparentnosti, získalo město Vsetín za to, jak informuje o umístění kamer městského kamerového systému.

 Ceny se hlásí k odkazu knihy George Orwella 1984 a upozorňují na zásahy do soukromí občanů ze strany soukromých firem i veřejné správy. Poprvé se anketa uskutečnila v roce 1998 ve Velké Británii. V Česku se koná od roku 2005.

Související

Sídlo BIS

Slídilové roku: Anticenu Velkého bratra mají BIS, Avast a PRE

Anticenu Velkého bratra za loňský rok získaly Bezpečnostní informační služba (BIS) a společnosti Avast a Pražská energetika (PRE). V 15. ročníku soutěže o největšího slídila jim je udělila devítičlenná porota neziskové organizace Iuridicum Remedium (IuRe), která je dnes představila novinářům. BIS porota zvolila za návrh zákona, který jí podle členů poroty umožní nekontrolovatelné využití technologie na rozpoznávání obličejů. Avast dostal anticenu za prodej dat svých klientů a PRE za dlouholeté nahrávání zákazníků při jednáních na pobočkách.

Více souvisejících

Anticena Velký bratr ministerstvo obrany Úřad práce

Aktuálně se děje

před 24 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

V Evropě se nikdo nechystá poslat vojáky na Ukrajinu, reagoval Fiala na interpelaci

Evropské země se nechystají poslat vojáky na Ukrajinu, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v rámci čtvrtečních interpelací v Poslanecké sněmovně. Odpovídal na dotaz, který vyplýval z předchozích slov francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy