Exšéf MSD Jánský popřel tunelování, insolvenční správkyně žádá 1,2 miliardy

Praha - Bývalý předseda představenstva zkrachovalého Metropolitního spořitelního družstva (MSD) Petr Jánský dnes u soudu odmítl obžalobu z tunelování. Insolvenční správkyně záložny žádá po dvacítce obžalovaných přes 1,2 miliardy korun - tedy škodu, kterou podle obžaloby způsobili členům družstva vyvedením peněz z MSD a jejich následnou legalizací.

Obžaloba tvrdí, že Jánský a dva členové představenstva Daniel Tureček a Jan Zavřel tunelovali družstvo v letech 2010 až 2013 prostřednictvím fingovaných úvěrů, které sami schvalovali. "Se záměrem vyvést vklady členů záložny ve prospěch třetích osob nastavili řízení úvěrového procesu (...) tak, aby hodnocení bonity žadatele o úvěr a proces zpracování úvěrového návrhu, jeho posouzení a schválení probíhalo pouze formálně," uvedla dnes u pražského městského soudu státní zástupkyně Daniela Smetanová.

"Chtěl bych zcela odmítnout veškerá obvinění vznesená vůči mé osobě," reagoval Jánský, který se nyní živí jako ekonomický poradce. Soudu vysvětloval rozdíly mezi fungováním bank a záložen a upozornil na to, že MSD podléhalo kontrole. "V médiích jsme byli označováni za kampeličku. Pod tím si každý představí nějaký spolek z 90. let, ale my jsme byli instituce, která měla vydáno souhlasné stanovisko k fungování od České národní banky. Není pravda, že jsme fungovali živelně, výkazy se posílaly do ČNB. Dostávala od nás všechny informace včetně auditů," zdůraznil.

Zpronevěru a převedení peněz na účty v Hongkongu podle obžaloby organizoval člen družstva a podnikatel Petr Koltok spolu s Janem Vinšem, který koordinoval činnost 13 bílých koní. Muži podle obžaloby využívali předem připravené, tzv. ready-made firmy zastupované nastrčenými lidmi, například studentkou, invalidním důchodcem či několika nezaměstnanými.

"Neposkytovali jsme úvěry v řádech dnů, jak je uvedeno v obžalobě. Technicky to ani není možné," tvrdí Janků. "Žádné vysvětlení pro to nemám, s ready-made společnostmi jsme měli dobré zkušenosti," řekl na dotaz soudkyně Dany Pacholíkové, jak je možné, že osm úvěrů zůstalo nesplaceno. Soudkyně řekla, že podle spisu byly předložené podnikatelské projekty nekonkrétní a firmy, jež o úvěry žádaly, nedodaly účetní závěrku za předchozí rok.

Psali jsme: Žalobce žádá pro Čanigu z Likérky Drak přísný trest, škodu vyčíslil na 1,29 miliardy  

Žalobkyně se Jánského ptala na jeho vztah ke Koltokovi. Přiznal, že se znají od 90. let a tykají si, popřel ale tvrzení, že by měl podnikatel vliv na personální složení orgánů družstva. Odborně pomáhal a účastnil se členských schůzí, dodal Jánský.

Část údajných bílých koní dnes požádala o konání jednání v jejich nepřítomnosti. Byl mezi nimi i bývalý voják Jakub Andres, který loni dostal nepravomocný dvacetiletý trest vězení za nájemnou vraždu drogového dealera. Podle obžaloby ho škrtil tkaničkou, polil chemikálií a zakopal do jámy.

Právě kvůli Andresovi, kterého k hlavnímu líčení doprovodili z vazby těžkooděnci, bude muset soud část kauzy MSD projednat mimo svou budovu. "Soud byl informován o jistých bezpečnostních rizicích ve vztahu k obžalovanému," řekla Pacholíková. Výslechy, u nichž chce Andres být, se budou konat u pražského vrchního soudu, kam ho lze přepravit podzemním tunelem z vazební věznice.

Za zpronevěru se škodou velkého rozsahu hrozí pět až deset let vězení. Těm, kterým obžaloba klade za vinu legalizaci výnosů z trestné činnosti, může soud uložit tři až osm let odnětí svobody. Pokud se prokáže, že jednali jako organizovaná skupina, zvýší se horní hranice trestní sazby o třetinu.

Petr Jánský Metropolitní spořitelní družstvo tunelování

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Tomáš Zdechovský /KDU-ČSL/

Zdechovský exkluzivně pro EZ: Kvůli Slovensku mi vyhrožují smrtí, podvodů s dotacemi je tam ale opravdu hodně

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal říjnovou cestu Výboru pro rozpočtovou kontrolu na Slovensko, kterou vedl. Uvedl, že se zaměřili na podezření z rozsáhlého rozkrádání evropských dotací, přičemž narazili na případy předražených zakázek, neexistujících projektů a účelově rozdělovaných podpor. Promluvil také o zastrašovacích praktikách bezpečnostních složek. „Budeme pokračovat v práci tak, aby v případě, že by se mi cokoliv stalo, ta práce nepřišla vniveč a měl ji kdokoliv možnost převzít a zkontrolovat,“ řekl.

před 32 minutami

Gaza

Červený kříž: Svět selhal. Situace v Gaze dosáhla takové hrůznosti, že i v pekle je lépe

Situace v Gaze dosáhla takové hrůznosti, že ji prezidentka Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC) Mirjana Spoljaricová označila za horší než peklo na zemi. V rozhovoru pro BBC z ženevského sídla ICRC uvedla, že svět selhává – státy dělají příliš málo pro zastavení války, ukončení utrpení Palestinců a propuštění izraelských rukojmí. Zároveň apelovala, že mezinárodní humanitární právo se stává prázdnou frází.

před 1 hodinou

Nový papež Lev XIV. se poprvé ukázal světu.

Papež Lev XIV. se pustil do boje proti umělé inteligenci

Nový papež Lev XIV., první Američan v čele katolické církve, si vytyčil jasný cíl: postavit se rizikům, která představuje nekontrolovaný vývoj umělé inteligence. Již v prvním oficiálním projevu kardinálům prohlásil, že AI může ohrozit „lidskou důstojnost, spravedlnost i práci“. Krátce nato přiznal, že technologie skýtá „obrovský potenciál“, ale zdůraznil potřebu odpovědnosti, aby sloužila všem a ne jen několika málo vyvoleným.

před 2 hodinami

Litva

Malý, ale věrný spojenec v indo-pacifickém regionu. Proč pobaltská země rozvíjí vlastní koncepci pro tuto strategickou oblast?

Litevské ministerstvo národní obrany vypracovalo strategii bezpečnosti a obrany pro indicko-pacifický region, kterou představila ministryně národní obrany Dovilė Šakalienė během svého vystoupení na asijském fóru pro obranu a bezpečnost v Šanghaji. Podle informací poskytnutých serveru EuroZprávy.cz se Litva tímto krokem přihlásila k aktivnímu podílu na řešení bezpečnostních otázek v regionu, který je dnes jedním z klíčových ohnisek globálních strategických zájmů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Léky, ilustrační foto

V USA začíná jít do tuhého. Trump může zapříčinit akutní nedostatek antibiotik, následky mohou být fatální

Spojené státy americké čelí stále větší závislosti na čínských dodávkách léčiv a farmaceutických surovin, což se stalo středem pozornosti poté, co prezident Donald Trump pohrozil uvalením cel na dovoz léků. Tento krok má za cíl omezit americkou závislost na Číně, avšak odborníci varují, že by mohl přinést nežádoucí vedlejší účinky – především v podobě nedostatku léků a růstu cen pro americké pacienty. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Na jižním Slovensku se stala mimořádně tragická nehoda. (3.6.2025) Prohlédněte si galerii

Tragická nehoda otřásla Slovenskem. Srazila se tři auta, čtyři mrtví

Mimořádně tragická nehoda se v úterý ráno stala u Kolárova v okrese Komárno v Nitranském kraji na jihu Slovenska. Srážka tří vozidel si vyžádala čtyři oběti na lidských životech. Dalších devět osob utrpělo zranění. Příčina nehody je předmětem vyšetřování. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrej Babiš

Babiš chce hlasovat o nedůvěře vládě. Dělají z nás banánovou republiku, prohlásil

Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš hodlá vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. Obvinil vládu Petra Fialy z nekalé činnosti a netransparentnosti v souvislosti s kauzou, kdy bývalý šéf české justice Pavel Blažek přijal pro svůj resort miliardu v bitcoinech od trestaného Tomáše Jiřikovského. „Skutečně z nás dělají banánovou republiku a vyšetřuje to i FBI,“ prohlásil.

včera

včera

včera

včera

Stát z toho má miliardu a já ani korunu, jen demisi. Odcházím jako zpráskaný pes, stěžuje si Blažek

Bitcoinová kauza, která otřásla českou politickou scénou, se podle slov Pavla Blažka může stát definitivní tečkou za jeho politickou kariérou. Dosluhující ministr spravedlnosti z ODS se o celé záležitosti podrobně rozpovídal v podcastu Dimun, kde tvrdí, že jeho jediným cílem bylo získat finanční prostředky pro státní správu. Zároveň přiznal, že zvažuje odchod z politiky, neboť má pocit, že „odchází jako zpráskaný pes“. Na sociální síti X později uvedl, že nebude kandidovat v podzimních volbách do Poslanecké sněmovny.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy