Zbrojař Rudolf čelí obžalobě, výbušniny dle policie skladoval v kravíně

Ústí nad Orlicí - Státní zástupkyně podala obžalobu na spolumajitele společnosti Multiagro Martina Rudolfa. Ten podle policie skladoval bez povolení výbušniny v areálu ve Slatině, který byl původně zkolaudován jako kravín pro zemědělské účely. Za nedovolené ozbrojování Rudolfovi v případě odsouzení hrozí dva až osm let vězení. Píše o tom dnes zpravodajský web Českého rozhlasu s odvoláním na informace okresní státní zástupkyně Ústí nad Orlicí Aleny Provazníkové. Policie ukončila vyšetřování zbrojaře Rudolfa na začátku března.

"Mohu potvrdit, že k Okresnímu soudu v Ústí nad Orlicí byla v souvislosti s provedenou kontrolou ve skladu zbraní a střeliva ve Slatině podána obžaloba na fyzickou osobu pro zločin nedovoleného ozbrojování," sdělila webu Provazníková.

"O obžalobě víme. Ale došlo k určitému právnímu zmatku kvůli novelizaci zákona o zbraních," řekl webu Rudolfův advokát Jiří Teryngel. Podle jeho slov má zbrojař povolení k obchodování s vojenským materiálem. V rámci tohoto povolení nakoupil vojenský materiál, kde byly i nálože výbušnin, které považoval za munici. Policie je ale považuje za výbušniny, pro jejichž uložení a obchodování neměl Rudolf povolení báňského úřadu. "Já tvrdím, že ho nepotřeboval," dodal Teryngel, podle kterého spor před trestní soud nepatří.

Média v minulosti uvedla, že se v areálu nelegálně nacházel například semtex a trhavina Perunit. Úřady při kontrole v roce 2015 zjistily, že z pěti prověřovaných objektů byl jeden zcela vyklizen, ve čtyřech byly skladovány zbraně a střelivo bez příslušného kolaudačního rozhodnutí. Policie ze Slatiny odvezla osm nákladních aut zbrojního materiálu. Podle Martina Rudolfa zabavila asi 20 tun materiálu, konkrétně ženijní náloživo, jehož součástí je semtex, bleskovice a ženijní táhlé nálože.

Po dlouhých jednáních s úřady Rudolf loni získal souhlas stavebního úřadu ve Vysokém Mýtě se změnou užívání objektů. Povolil takzvanou rekolaudaci pěti budov původně určených pro zemědělskou výrobu na sklad vojenského materiálu.

Související

Výbuch, oheň

Báňský úřad zvažuje řízení s firmou Multiagro, prý špatně skladovala trhaviny

Vysoké Mýto - Český báňský úřad zřejmě zahájí správní řízení s firmou Multiagro Slatina kvůli nepovolenému skladování výbušnin. Policie nedávno obvinila majitele společnosti Martina Rudolfa z nedovoleného ozbrojování. V bývalém zemědělském areálu skladoval mimo jiné 50 kilogramů trhaviny Perunit a desítky kilogramů trhaviny Semtex. Zbrojař Rudolf přitom neměl oprávnění výbušniny nabývat, řekl dnes ČTK mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek.

Více souvisejících

Multiagro Martin Rudolf (Multiagro) výbušniny soudy

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

Tim Walz

Další tragická střelba v Minnesotě. Walz aktivoval Národní gardu

V USA se řeší další tragická střelba ve státě Minnesota, kterou mají na svědomí federální bezpečnostní složky. V sobotu zemřel sedmatřicetiletý muž. Podle rodiny se zastával ženy, přičemž se dostal do konfliktu s příslušníky. Ministerstvo tvrdí, že muž byl ozbrojený a bránil se snahám o odzbrojení. O případu informovala stanice NBC. 

před 2 hodinami

včera

včera

Ester Ledecká

Snový snowboardový závod pro Česko. V Simonhöhe vyhrála Ledecká, Maděrová třetí

Český snowboarding zažil v pátek neobyčejný historický den. V rakouském Simonhöhe si totiž obě české reprezentantky v tomto sportu Ester Ledecká a Zuzana Maděrová v závodu paralelního obřího slalomu dojely pro cenné kovy. Zatímco Maděrová navázala na předešlé úspěchy v tomto ročníku Světového poháru bronzovou medailí, Ledecká celý závod ovládla a připsala si tak svůj jubilejní 30. triumf v rámci Světového poháru.

včera

Petr Macinka na zasedání nové vlády

Motoristé a SPD se nebrání společnému prezidentskému kandidátovi

Motoristé i zástupci SPD jsou připraveni debatovat o společném kandidátovi současné vládní koalice pro prezidentské volby v roce 2028. O této strategii se v sobotu zmínil premiér Andrej Babiš (ANO), který v minulé volbě prohrál se současným prezidentem Petrem Pavlem. Ten nevylučuje opětovnou kandidaturu. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Prezident Trump

Američané už teď mají v Grónsku volnou ruku. Trump to nechce přijmout, raději rozbije NATO

Ať už jsou výroky Donalda Trumpa o Grónsku míněny jako politický tlak nebo vážná hrozba, narážejí na tvrdou bezpečnostní realitu. Grónsko je klíčovým uzlem americké obrany v Arktidě a USA zde už dnes disponují nástroji, které jim umožňují chránit vlastní území bez napadání spojenců. Agresivní rétorika však nese vysoké systémové riziko, neboť podkopává důvěru uvnitř NATO, vytváří nebezpečný precedent a oslabuje alianční soudržnost. Cena případné eskalace by byla nesmírně vysoká a zaplatily by ji především samotné Spojené státy.

včera

včera

včera

včera

ANO si na sněmu volí vedení. (24.1.2026)

Babiš na sněmu nastínil plán ANO pro prezidentskou volbu. Překvapil omluvou

Nejsilnější politické uskupení v Česku si v sobotu zvolí vedení. Na pražském Chodově se totiž koná sněm hnutí ANO, delegáti by měli v nejvyšší stranické funkci potvrdit premiéra Andreje Babiše. Předseda vlády v dopoledním projevu naznačil postup pro prezidentské volby v roce 2028. Překvapil také omluvou občanům. 

včera

včera

včera

včera

V Praze začala velká tramvajová výluka. Dopravce zavádí náhradní dopravu

V Praze dnes začala několikadenní tramvajová výluka v oblasti Smíchova či Barrandova. Cestujícím budou až do konce příštího víkendu k dispozici autobusy. K omezení provozu dochází především kvůli napojení nového mostu přes Vltavu na tramvajovou síť. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy