Praha - Na pražské Staroměstské radnici a u památníku poblíž mostu Barikádníků si dnes lidé připomněli oběti Pražského povstání. Vojenská stráž položila u pamětních desek za padlé květiny a věnce.
Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) v projevu připodobnil jednání Němců na konci války k praktikám takzvaného Islámského státu. Poslankyně Helena Válková (ANO) vyjádřila lítost nad tím, že se pietních setkání neúčastní mladá generace.
Dopoledne se politici sešli před Staroměstskou radnicí. "Dnes si připomínáme ty, kteří v květnu 1945 vzali do ruky zbraň a statečně bojovali za naši zemi a za její obnovu. Nebyli to jen ti, kteří v boji položili své životy, ale i ti, kteří jim v boji pomáhali jako takzvané spojky. Riskovali všichni," uvedl Štěch.
Podle něj měla v bojích o svobodu svou roli i Staroměstská radnice, kterou chtěli Němci srovnat se zemí. "Kdyby k povstání nedošlo, Praha by dopadla mnohem hůř," uvedl. Připodobnil počínání Němců k současným praktikám takzvaného Islámského státu, který ničí památky na území, kde operuje.
"Musíme si vážit těch, kteří se nebáli bojovat za nás a za další generace, byl to od nich hrdinský čin," řekla primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová (ANO). Vyjádřila lítost nad zmařenými životy v průběhu povstání, během nějž v roce 1945 padlo na 3000 lidí. "Pražané bojovali proti Němcům a nečekali, až je někdo osvobodí. Jejich oběť není marná, k prokázání odvahy v nepříznivých dobách není nutné udělat ty největší činy, ale vždy se musí bojovat se zlem," uvedla.
Odpoledne se lidé sešli k pietnímu aktu poblíž mostu, který sehrál v době Pražského povstání také významnou roli. Původně Trojský most byl na most Barikádníků přejmenovaný krátce válce. "Jsou to zejména mosty, kudy kráčela historie. Sváděly se o ně boje, protože to byla strategická místa," řekla v projevu místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (nez.).
Související
Policie má podezřelého z vraždy cizince. Dopadla ho elitní pražská mordparta
V Praze byl údajně zavražděn izraelský „král automatů“
Praha , Pražské povstání , češi
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Novinky v případu nálezu části těla na Sokolovsku. Padlo obvinění z vraždy
před 1 hodinou
Vybraní svěřenci Miroslava Koubka už jsou v USA. Vedle povinností zažívají i radosti
před 2 hodinami
Audit odhalil podivné výdělky bývalého prince Andrewa. Exministr ho zepsul
před 3 hodinami
Konec Knihovny Václava Havla ještě nemusí být definitivní, naznačil člen správní rady
před 4 hodinami
Policie má podezřelého z vraždy cizince. Dopadla ho elitní pražská mordparta
před 4 hodinami
Češi před MS zvládli americkou generálku s Guatemalou. Přes počáteční chyby vyhráli 3:1
před 5 hodinami
Tragické úmrtí dítěte na Příbramsku. Zasáhl ho elektrický proud
před 6 hodinami
Černý scénář se naplnil. Kvůli válce s Íránem trpí hlady miliony lidí
před 7 hodinami
Libanonský lídr se tvrdě pustil do Íránu. Teherán obvinil ze zneužívání
před 8 hodinami
Macron zvažuje, že pro upevnění vztahů s Trumpem vytáhne eso z rukávu
před 8 hodinami
Co způsobí super El Niño? Asie se chystá na devastační dopady extrémního počasí
před 9 hodinami
Ukrajina požádala EU, aby vyloučila muže v branném věku z programů dočasné ochrany
před 10 hodinami
Úřad vlády vstoupil do historicky první stávky. Babiše to prý mrzí
před 11 hodinami
Izrael během války s Íránem tajně rozmístil elitní vojenské jednotky v Ázerbájdžánu
před 12 hodinami
Vědci neskrývají nadšení. AI vytvořila vakcínu chránící před celou plejádou virů
před 12 hodinami
Celé znění Zelenského dopisu Putinovi
před 13 hodinami
Zelenskyj poslal Putinovi dopis. Vyzval ho k osobnímu setkání
před 14 hodinami
USA navzdory Trumpovi schválily rozsáhlý balík pomoci Ukrajině a tvrdé sankce proti Rusku
před 16 hodinami
Víkendové počasí bude nejteplejší na jihu Moravy
včera
Novinky z vyšetřování bývalého prince Andrewa. Řeší se i případ z roku 2002
Policejní vyšetřování bývalého prince Andrewa se má nově soustředit i na incident ze začátku tohoto tisíciletí. Syn zesnulé královny Alžběty II. je podezřelý z údajného obtěžování ženy na dostizích. Informovala o tom britská média.
Zdroj: Lucie Podzimková