Praha - Státní zástupce Adam Borgula podá stížnost proti tomu, že mu soudkyně vrátila k došetření část skutků lobbisty Iva Rittiga v kauze tunelování firmy Oleo Chemical.
Soud měl podle Borguly o vráceném bodu rozhodnout společně se zbytkem obžaloby. Věc se týká tvrzení, že lobbista si za vyvedené peníze pořídil tři nemovitosti v Dubaji.
Obžaloba tvrdí, že Rittig a jeho manželka se stali nejpozději v lednu 2011 majiteli apartmánu a o půl roku později také vlastníky rezidencí v oblastech Dubai Marina a Palm Jumeirah. Nemovitosti prý pro Rittiga ve Spojených arabských emirátech zakoupila žena, kterou lobbista několik měsíců předtím pověřil plnou mocí. K nákupu údajně použila přinejmenším 288.000 amerických dolarů (tehdy 4,9 milionu korun), které jí přišly na účet od karibské firmy Cokeville Assets Petera Kmetě. Rittig přitom podle Borguly věděl, že použité peníze pocházejí z provizí za fiktivní poradenskou činnost poskytovanou společností Cokeville Assets firmě Oleo Chemical.
Pražský městský soud letos v únoru nepravomocně zprostil obžaloby z tunelování Olea jak Rittiga, tak i jeho právníky, protože se neprokázalo, že by dané skutky spáchali oni. Vinnými uznal pouze bývalé šéfy firmy a Kmetě.
O posledním bodu obžaloby, který zahrnoval údajné Rittigovo praní špinavých peněz z Olea přes rezidence ve Spojených arabských emirátech, soudkyně Kateřina Radkovská nerozhodla. Uvedla tehdy, že to nemůže udělat kvůli zásadní procesní chybě vyšetřovatelů: při sdělování obvinění prý totiž Rittiga neupozornili na to, že ho podezírají i z této věci.
"Obecně lze říci, že mám za to, že skutek, pro nějž bylo zahájeno trestní stíhání, a skutek obsažený v obžalobě jsou totožné a soud o něm měl rozhodnout v rámci rok a půl projednávané věci," vysvětlil své námitky Borgula.
Související
V Pandora Papers se objevil i bývalý politik ČSSD Benda či lobbista Rittig
Svědek proti Rittigovi Sitta vymohl od státu odškodné 1,8 milionu
Ivo Rittig , Oleo Chemical , soudy , tunelování
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 57 minutami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 1 hodinou
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 2 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 2 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 3 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 3 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 4 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 6 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
Českou uměleckou scénu zasáhla smutná zpráva. Ve věku 93 let zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk, držitel Oscara, Césara či Českého lva. Proslavila ho zejména úspěšná spolupráce s oscarovým režisérem Milošem Formanem.
Zdroj: Jan Hrabě