Praha - Obyvatelstvo České republiky se během prvního pololetí rozrostlo o 9,2 tisíce osob na 10,588 milionu. Veškerý přírůstek zajistila zahraniční migrace. Počet zemřelých byl nejvyšší za poslední dvě desetiletí a převýšil počet živě narozených o 2,3 tisíce. Počet sňatků se meziročně snížil. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
Podle předběžné statistické bilance počet obyvatel České republiky k 30. červnu 2017 dosáhl 10 588,1 tisíce, když se od počátku roku zvýšil o 9,2 tisíce. Veškerý přírůstek zajistila zahraniční migrace, jejíž saldo činilo 11,5 tisíce osob, informuje czso.cz. Přirozenou měnou obyvatel ubylo, neboť počet zemřelých byl o 2,3 tisíce vyšší než počet živě narozených.
V průběhu prvního pololetí roku 2017 se podle předběžných údajů živě narodilo 55,5 tisíce dětí, stejně jako v prvním pololetí roku předcházejícího, kdy byl počet narozených nejvyšší za posledních šest let. Počet žen v reprodukčním věku se přitom meziročně mírně snížil. Vdaným ženám se živě narodilo 28,3 tisíce dětí (o 126 méně než o rok dříve), nevdaným ženám 27,2 tisíce dětí (o 197 více).
Podíl dětí narozených mimo manželství vzrostl na 49,0 %, když v témže období roku 2016 byl 48,7 %. Necelých 49 % dětí bylo prvorozených, 37 % druhorozených a 14 % dětí se narodilo ve třetím či vyšším pořadí. Nejvíce dětí porodily ženy ve věku 30 a 31 let, u prvorozených dětí převládaly rodičky ve věku 28 a 29 let.
Podle předběžných údajů zemřelo během prvních šesti měsíců roku 2017 celkem 57,8 tisíce osob, v meziročním srovnání o 3,5 tisíce více. Počet zemřelých byl nejvyšší za toto období od roku 1996, přičemž rekordní byl počet zemřelých za měsíc leden (12,3 tisíce). Výrazně vyšší než průměr za posledních deset let byl počet úmrtí i v únoru (10,0 tisíce), naopak ve druhém čtvrtletí letošního roku byl meziročně nižší.
Na vysokém počtu zemřelých na počátku roku se podílela jak nepříznivá epidemiologická situace, tak věkové složení obyvatel. Celkem v prvním pololetí zemřelo 29,1 tisíce mužů a 28,7 tisíce žen, v průměru ve věku 72,9 let, resp. 79,9 let. Zemřelých dětí kojeneckého věku bylo 138. Jednoho roku věku se nedožilo 25 z deseti tisíc živě narozených dětí.
V 1. pololetí roku 2017 se podle předběžných údajů uskutečnilo 18,8 tisíce sňatků obyvatel Česka, o 1,1 tisíce méně než tomu bylo ve stejném období roku předcházejícího. Ve dvou třetinách událostí (12,3 tisíce) do manželství vstupoval dosud svobodný muž i svobodná žena, zhruba v jedné osmině (2,7 tisíce) rozvedený muž a rozvedená žena. Nejvíce ženichů bylo ve věku 30 let, nejvíce nevěst ve věku 27 let.
Podle dosud dostupných údajů počet potratů v měsících leden až červen roku 2017 činil 17,5 tisíce. Nejvíce, celkem 9,9 tisíce, se jich řadilo do kategorie umělých přerušení těhotenství.
Zahraničním stěhováním se počet obyvatel České republiky mezi 1. lednem a 30. červnem roku 2017 zvýšil o 11,5 tisíce. Toto saldo bylo o 1,2 tisíce vyšší než v prvním pololetí roku 2016. Do ČR se ze zahraničí přistěhovalo 22,6 tisíce osob, naopak 11,1 tisíce se z ČR vystěhovalo. Kladné saldo stěhování bylo nejvyšší s občany Ukrajiny (2,6 tisíce) a Slovenska (2,1 tisíce). Třetí nejvyšší saldo patřilo občanům Vietnamu (0,7 tisíce). Bilance zahraničního stěhování občanů ČR nevybočila z trendu posledních let, její výsledek byl v záporných hodnotách (-0,7 tisíce).
Související
Počet obyvatel Česka v prvním pololetí stoupl na 10,526 milionu
Mnoho českých seniorů bude mít problém dostat se na očkování
obyvatelstvo , populace , Svatby , potraty , porodnost , Lidé
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí bude nadále tropické, objeví se ale saharský prach
včera
Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
včera
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
včera
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
včera
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
včera
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
včera
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
včera
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
včera
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
včera
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
včera
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
včera
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
včera
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
včera
Vztah Pavla s Babišem už se rozebírá i ve světě. Prezident je připraven podniknout právní kroky, píše Politico
včera
Proč se ebolu nedaří zastavit? Na vině je hned několik faktorů
včera
Rusku se na Ukrajině nedaří. Putinovi dochází čas, varuje rozvědka
včera
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
22. května 2026 22:01
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
22. května 2026 21:07
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
22. května 2026 20:18
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
Policie uzavřela případ podzimní vraždy v Mírově na Šumpersku. Recidivista, který již v minulosti seděl za obdobný skutek, má být obžalován. V případě odsouzení mu hrozí až výjimečný trest.
Zdroj: Jan Hrabě