Praha - Právníci sestry Čecha, který byl loni v září zabit v Londýně, podali stížnost k Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Uvedla to dnes televize Prima.
Případ se stal loni v září. Devětadvacetiletý Raymond Sculley na Čecha, který žil v Británii řadu let, zaútočil podle záběrů bezpečnostní kamery řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil mu několik ran do hlavy. Pak nad svou obětí stál a podle svědků ležícímu muži řekl: „Podívej, cos mě donutil udělat." Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení. Pachatel se hájil tím, že jednal v sebeobraně.
Právní zástupci chtějí zvrátit rozsudek britského soudu, který v dubnu vynesl nad mužem obviněným z vraždy osvobozující verdikt. Pokud soud stížnost přijme, Česká republika sestru oběti podpoří, řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. „V tuto chvíli budeme čekat, zda ta stížnost bude Evropským soudem pro lidská práva přijata," uvedla mluvčí.
To může trvat týdny, ale i měsíce, uvedla Prima. Česko je připraveno příbuznou podpořit, musí to udělat vládní zmocněnec pro Českou republiku, dodala Valentová. V intervenci chce zmocněnec například poukázat na to, že nebylo dodrženo právo na spravedlivý soud. Například porota, která rozhodla o nevině, nemá žádný předpis, aby zdůvodnila své rozhodnutí.
Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) už v dubnu uvedl, že Česko se s rozhodnutím britského soudu nehodlá smířit a udělá vše pro to, aby bylo dosaženo spravedlnosti. „Evropský soud pro lidská práva jediný může nařídit nové projednání. To je dnes jediná instance, která přichází v úvahu a která je podle mě schopná zjednat tu spravedlnost, po které musí každý normální člověk volat," řekl tehdy Zaorálek.
Související
Smrtící útok na Čecha v Británii bez trestu. Soud ve Štrasburku zamítl stížnost
Soud ve Štrasburku rozhodne v kauze Čecha zabitého ve Velké Británii
Vražda Čecha ve Velké Británii (23. 9. 2016) , Raymond Sculley (vrah Čecha) , ministerstvo zahraničí , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Zelenskyj řekl, kolik ukrajinských vojáků zemřelo od začátku války
před 1 hodinou
Je hotovo. Umělá inteligence dosáhla lidské úrovně, tvrdí část vědců
před 2 hodinami
Jan Darmovzal popsal drastické podmínky venezuelského vězení. Dodnes má zdravotní problémy
před 2 hodinami
OSN stojí před kolapsem, varoval Guterres. Podle nejhorších scénářů nastane za pár měsíců
před 3 hodinami
Svět spadnul do nejistoty. Jaderné smlouvy exspirovaly, jaderný konflikt hrozí víc než kdy dřív
před 5 hodinami
Zimní počasí nabídne jinou tvář, naznačuje předpověď na příští týden
včera
Pavel bude na slavnostním zahájení ZOH i závodech Sáblíkové a Ledecké
včera
Plzeň prošla ligovou fází Evropské ligy jako nůž máslem. Po Portu neprohrála ani s Basilejí
včera
Babišova vláda pokračuje. Opozice neuspěla se snahou o vyslovení nedůvěry
včera
Kellnerovi posílají desítky milionů na pomoc ukrajinským civilistům
včera
Občanští demokraté udělali změny v poslaneckém klubu. Benda je přečkal
včera
Průšvih pro pořadatelskou Itálii. Krátce před hrami byl zjištěn doping u biatlonistky
včera
Klempíř chtěl mluvit s umělci, ale poté couvl. Pozvání platí i nadále
včera
Policie vyšetřuje vraždu ženy na Kladensku. Zadržela podezřelého
včera
Plán ukrajinské armády eliminovat 50 000 ruských vojáků měsíčně znepokojil odborníky
včera
Kyjev chystá strategii „ocelový dikobraz.“ Pokud zůstane proti Rusku opuštěný, aktivuje plán B
včera
Macinka dál fanaticky bojuje za Turka, opozice si ho maže na chleba
včera
Hrad čeká na jiného kandidáta na ministra. Žádný další nebude, vzkázal Turek
včera
Ruský dezertér uprchl z fronty na Ukrajině do Německa. Nic mu doma nehrozí, tvrdí úřady a posílají ho zpět
včera
Sněmovna druhý den jedná o vyslovení nedůvěry. Opozice tepe Macinku i Babišův postoj k němu
Poslanecká sněmovna ve středu pokračuje v mimořádném jednání, jehož hlavním bodem je hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše. Schůzi iniciovaly opoziční kluby pouze dvacet dní poté, co kabinet složený z hnutí ANO, SPD a Motoristů sobě získal důvěru. Hlavním podnětem k tomuto kroku se stal nevybíravý nátlak ministra zahraničí Petra Macinky na prezidenta Petra Pavla a následná nečinnost premiéra, který se podle opozice od chování svého ministra dostatečně nedistancoval.
Zdroj: Libor Novák