Praha - Dnes vypršela aktivistům z Kliniky exekuční lhůta pro odchod z budovy v pražské Jeseniově ulici, kterou stanovil soud. Ve čtvrtek mají dům předat majiteli. Přesto hodlají zůstat.
Lednový rozsudek soudu, který rozhodl o tom, že aktivisté musí vyklidit a uvolnit budovu i pozemky Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), potvrdil na začátku září odvolací pražský městský soud.
"Zůstáváme, protože nechceme, aby se z Kliniky stal jenom další z mnoha developerských projektů, které ověnčují Parukářku. Kanceláře státní firmy, které lidem v okolí nic nedají, můžou najít místo v jakémkoliv z tří stovek domů v Praze, které zejí prázdnotou," řekla členka kolektivu Tereza Virtová, která doufá v to, že se podaří domluvit se SŽDC, aby v budově mohli zůstat do rekonstrukce.
"Očekávali jsme, že paní Mgr. Ing. Tereza Virtová bude nejdříve informovat o svých plánech SŽDC, vlastníka objektu. S politováním jsme však zjistili, že své rozhodnutí sdělila pouze médiím, a to i přes to, že jsme reagovali na její žádost o schůzku. Navržený termín dnešní schůzky na 9:00 neakceptovala," uvedla mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.
Virtová novinářům řekla, že centrum Klinika žádalo majitele budovy několikrát o schůzku. Nabídka však přišla až teď, kdy správou navržený termín kolidoval s ohlášenou tiskovou konferencí.
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který měl budovu ve správě do loňského října, a SŽDC požadují po centru zaplacení bezdůvodného obohacení. Podle Virtové se tato částka blíží milionu korun. Soud o povinnosti zaplatit dosud nerozhodl.
Podle Šubové závažnost situace tkví v tom, že skupina aktivistů nelegálně obsadila cizí objekt a svým chováním vzkazuje české veřejnosti, že zákony a pravomocná soudní rozhodnutí neplatí pro všechny.
"Ukazuje se, že aktivistům jde jen o to vyvolávat konflikt a vyprovokovat střet s policií. Takové řešení by mě osobně netěšilo, ale dost možná bude nezbytné," řekl místostarosta Prahy 3 Alexander Bellu (ODS). Mluvčí policie Andrea Zoulová ČTK řekla, že je záležitostí majitele, zda bude činit nějaké kroky a požádá policii o asistenci.
SŽDC chce vystěhovat Kliniku, aby ji mohla zrekonstruovat na kancelářský objekt. Aktivisté ale tvrdí, že to bude trvat dlouho a dům by zůstal prázdný. Opuštěný dům v Jeseniově ulici v Praze 3 obsadila občanská iniciativa Klinika na konci roku 2014. Podle aktivistů byl dům prázdný od roku 2009 a využívali jej bezdomovci.
Související
290 tisíc korun za vyklizení Kliniky? Aktivistka musí platit
Další rána pro Kliniku? Spor o peníze se musí řešit znovu, nařídil Nejvyšší soud
Klinika (sociální centrum) , Praha , Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) , SŽDC , soudy
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
před 2 hodinami
Sarah Fergusonová řeší dilema. V USA chtějí kvůli Epsteinovi rozhovor i svědectví
před 3 hodinami
Zemřela Božena Jirků, stála za Nadací Charty 77 a Kontem Bariéry
před 3 hodinami
Vražda v Prostějově. Obviněný je podezřelý i z dalších sedmi trestných činů
před 4 hodinami
Jarní počasí se v dubnu vrátí, naznačuje výhled. Bude až 16 stupňů
před 5 hodinami
Novinky k pardubickému případu. Policie zadržela první údajné pachatele
před 5 hodinami
Hrozí slovinský scénář? Zjistili jsme, jak to v Česku vypadá s pohonnými hmotami
před 6 hodinami
Dva miliony dolarů za plavbu? Írán údajně zpoplatnil průjezd Hormuzským průlivem
před 7 hodinami
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
před 9 hodinami
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
před 9 hodinami
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
před 10 hodinami
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
před 10 hodinami
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
před 12 hodinami
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
před 13 hodinami
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
před 14 hodinami
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
před 14 hodinami
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
před 16 hodinami
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Tato otázka se stala velmi aktuální poté, co se Írán minulý pátek pokusil zasáhnout společnou britsko-americkou vojenskou základnu Diego Garcia v Indickém oceánu. Britský ministr obrany John Healey potvrdil, že byly vypáleny dvě rakety – jedna selhala a druhá Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? la úspěšně sestřelena.
Zdroj: Libor Novák