Vlašim - V úterý uplyne 50 let od tragické události ve vlašimské továrně Sellier & Bellot (po určitou dobu nazývané Blanické strojírny). Výbuch v plnírně nábojů do brokovnic si tehdy vyžádal celkem devět obětí a dvě desítky zraněných.
Brokové náboje se tehdy plnily tak, že bezdýmný prach se do plnicího stroje přiváděl z prvního patra mosaznou trubkou. Prach se přitom drobně usypával kolem dávkovacího šoupěte a v ojedinělých případech se vznítil. "Takové vzplanutí obsluha stroje ihned uhasila, nejčastěji pomocí pytle od zátek pro náboje," řekl Jindřich Hýkel. Nyní osmaosmdesátiletý inženýr chemie - výbušninář pracoval přes 60 let ve vlašimské továrně Sellier & Bellot.
V tomto konkrétním případě však plamen dříve, než mohl být uhašen, pronikl šoupátkem do svodové trubky a explozivní hoření z neznámých důvodů přešlo v detonaci. Detonoval prach nejen v této, ale i ve vedlejší násypce, v ostatních naštěstí jen vyhořel. V opačném případě by byla tragédie ještě větší.
I tak patří půl století staré neštěstí ve Vlašimi k nejhorším katastrofám svého druhu v poválečné české historii. Na místě bylo usmrceno šest lidí, dva zemřeli v nemocnici. Další člověk zahynul při záchranných pracích.
Zjistit příčinu neštěstí nebylo jednoduché. "Nevěděli jsme, co se vlastně stalo. Až po dlouhém zkoušení jsme zjistili, že v tom kritickém místě byla svodná trubka silnou železnou objímkou přivařena k plnicímu stroji. Tlak tam vzrostl a hoření přešlo v detonaci," popsal okolnosti výbuchu Hýkel, který byl tehdy vedoucím pyrotechnického provozu.
Ve funkci strávil deset let a během té doby v závodě zemřelo 15 lidí. "To byly hrozné nervy. Byla poválečná doba, přejímala se sovětská licence," zavzpomínal. Podotkl, že dnes jsou již při všech nebezpečných operacích zavedena podstatně dokonalejší bezpečnostní opatření a zařízení, než tomu bylo před 50 lety.
Historie Sellier & Bellot sahá do roku 1825, od roku 2009 patří do skupiny brazilské společnosti CBC - Companhia Brasileira de Cartuchos S.A. Tržby společnosti v posledních pěti letech vzrostly na dvojnásobek. Zásadními produkty firmy Sellier & Bellot jsou pistolové a revolverové střelivo a kulové náboje.
Související
Armáda ČR modernizuje. Ministerstvo podepsalo tři zbrojní kontrakty
Příčina smrtící exploze v Sellier&Bellot nezjištěna, případ byl odložen
Sellier&Bellot , výbuch , historie
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Anonym vyhrožuje útoky po celém Česku. Policie spustila kontroly
před 43 minutami
Zelenskyj je příživník, prohlásil Arakčí a pohrozil Ukrajině
před 1 hodinou
Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže
před 2 hodinami
Tragická střelba na festivalu v americkém Seattlu. Dva mrtví, pachatel dopaden
před 3 hodinami
Předpověď počasí slibuje poslední déšť před tropickou epizodou
včera
Trump 2028. Prezident před novináři vtipkoval o další kandidatuře
včera
Za tři dny přibylo 300 mrtvých. Nynější epidemie eboly se šíří nejrychleji v historii
včera
Policejní komando zastřelilo podezřelého z teroristického útoku v Berlíně
včera
Knížák ovlivnil několik generací, konstatoval ministr Klempíř
včera
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
včera
Mladí Češi mají zájem o řízení před 18. narozeninami, ukazují data
včera
Burnham se poprvé spojil s Trumpem. Budu mu i oponovat, slíbil Britům
včera
Kouř z požárů na západě Evropy doputoval do Česka. Lidé se nemusí obávat
včera
Babiš hodlá přehlasovat veto z Hradu. Pavla vyzval, aby sám šetřil
včera
Pachatel útoku v Berlíně by se neměl skrývat v Česku, uvedla policie
včera
Francii a Španělsko dusí požáry, které se nedaří zastavit. Pomáhají i vojáci
včera
Zemřel Milan Knížák, někdejší ředitel Národní galerie
včera
Fotbalová Sparta hlásí vytouženou posilu. Přivedla bratrance Erlinga Haalanda
včera
Policie obvinila ženu ze čtvrteční vraždy v Jablonci nad Nisou
včera
Zelenskyj nepochybuje o další ruské mobilizaci. Nasazeni budou i Severokorejci
Ukrajina je přesvědčena, že Rusko na podzim přistoupí k další mobilizaci. Vyplývá to z vyjádření ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Podle jeho informací budou v regionu nasazeni i další severokorejští vojáci.
Zdroj: Lucie Podzimková