Liberec - Advent sice začíná až za týden, již o tomto víkendu ale některá města rozsvítila vánoční strom a zahájila trhy. Bylo tomu tak například v Liberci, kde stejně jako loni je na špici 14,5 metru vysokého smrku žlutá ochranovská hvězda, symbolická betlémská hvězda s mnoha paprsky.
"Ozdobí také všechny stánky na trhu a dominuje i balkonu radnice," uvedl mluvčí radnice Jan Král. Symbolická betlémská hvězda patří mezi nejpopulárnější symboly Vánoc v Německu, u nás ale ještě před několika lety nebyla moc známá. Původem je z Ochranova (německy Herrnhut), saského města založeného českými protestanty v 18. století.
Letošní vánoční strom Liberce pochází z městského pozemku u Sametové ulice na sídlišti Broumovská. "Jedná se o smrk ztepilý, který byl nevhodně vysazený před panelovým domem," dodal Král. Na stromě je 7500 světélek a 30 ozdob vytvořených dětmi ze základních a mateřských škol. Sedmdesáticentimetrová ochranovská hvězdice na špici má 25 paprsků.
Trhy s doprovodným programem začnou v pátek 1. prosince, potrvají do 23. prosince. Bude na nich 36 prodejních dřevěných stánků i vyřezávaný betlém chomutovského řezbáře Josefa Fialy. Slibované 4,5 metru vysoké ruské kolo nakonec nebude. "To, co jsme měli zamluveno, se porouchalo. Zkoušeli jsme sehnat jiné, všechny už ale byly zamluvené," uvedl primátor Liberce Tibor Batthyány (býv. ANO).
Vánoční výzdoba je letos v Liberci bohatší než v minulých letech, rozšířila se prakticky do celého historického centra. Město na nákup ozdob vydalo bezmála milion korun. Vánoce v Liberci mají tradičně i charitativní podtón. Na nádvoří radnice bude moci kdokoliv od 4. prosince zavěsit své vánoční přání nebo vzkaz Ježíškovi. Některá přání město dětem splní, dárky jim ale předá až v lednu.
Související
Drama v Liberci: Nové informace o pacientech, které v Liberci zasáhl blesk
V Liberci udeřil blesk do zámeckého parku. Zraněných je 18 lidí
Liberec , Vánoce , Vánoční strom , vánoční trhy
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Počasí se po víkendu zásadně nezmění. Teplá epizoda bude pokračovat
včera
Princ William odložil dekorum. Záběry z fotbalu obletěly celý svět
včera
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
včera
Recidivista míří k soudu. Policie navrhla jeho obžalobu za vraždu v Mírově
včera
Moravec představil pořady nového projektu. Otázky oprášil a přejmenoval
včera
OBRAZEM: Druhý den se sudetskými Němci v Brně. K jednomu stolu přišli i protestující
včera
Svědci mohou stále mluvit o bývalém princi Andrewovi, připomněla policie
včera
Policie vznesla obvinění z vraždy v případu čtvrtečního napadení v Pardubicích
včera
Půl roku od prvního zákazu sociálních sítí: Jak se žije mladým v Austrálii dnes?
včera
Turecko a Austrálie odhalily ústřední téma letošního klimatického summitu COP31
včera
Projekt mucholapka: Jak americká armáda trénuje obranu před drony z Běloruska?
včera
NATO by se nakonec mohlo podílet na znovuotevření Hormuzského průlivu, připustilo Švédsko
včera
Trump je zklamaný. NATO čeká jeden z nejdůležitějších summitů v historii, varoval Rubio
včera
Ne znamená ne. Grónsko jasně vzkázalo Trumpovi, že není na prodej
včera
Elektřina je vzácnost, o seniory se nikdo nestará. Jak se žije lidem na Kubě pod americkou blokádou?
včera
Chlapec předškolního věku z Ostravy zemřel na záškrt. Nebyl očkovaný
včera
Rutte představil plán, jak udržet USA v NATO
včera
Chybí i rukavice nebo roušky. Na současné epidemii eboly má velký podíl Trump, shodují se experti
včera
Kuba představuje pro Spojené státy hrozbu, prohlásil Rubio. Podle odborníků se schyluje k válce
včera
Žena, která přežila hantavirus, promluvila o nesnesitelných bolestech. Nezvládla ani sáhnutí na vlasy
Američanka Shaina Montiel, která v současnosti pracuje jako učitelka speciálního vzdělávání v předměstí Los Angeles, promluvila o své zkušenosti s hantavirusem. Tímto onemocněním se nakazila v roce 1993, když jí bylo pouhých pět let a navštěvovala mateřskou školu. Tehdy se jednalo o extrémně vzácnou nemoc a lékařům trvalo dlouho, než dokázali určit správnou diagnózu.
Zdroj: Libor Novák