Obří bingo podvod: Obžalovaný se u soudu přiznal, dopadli ho po 22 letech

Praha - Pavel Fantyš, který čelí obžalobě kvůli zmanipulování televizní hry Bingo v 90. letech, se dnes k činu přiznal. Tvrdí ale, že podvod organizoval Roman Hejda, který byl v případu před více než deseti lety potrestán podmínkou.

Podle obžaloby Fantyš a další muži podvodně získali nejméně 27 milionů korun, obžalovaný ale tvrdí, že žádné peníze nedostal.

Fantyš podle spisu zmanipuloval losování v doplňkové hře Binga Nová šance. Systém hry spočíval v tom, že počítač měl vylosovat deset náhodných čísel tiketů, jejichž majitelé se v dalším týdnu zúčastnili televizní soutěže. Fantyš změnil systém tak, aby počítač losoval čísla tiketů, které předtím podle spisu sám zakoupil.

Fantyš dnes řekl, že se zástupci kanadské firmy, jež pro hru Bingo zařizovala služby, se setkal v roce 1994. Pro hru poté zajišťoval technické zázemí, staral se o provoz počítačů. Fantyš tvrdí, že podvod vymyslel Hejda a po něm chtěl, aby počítačový program ovlivnil. "Ze začátku jsem nepřemýšlel o možných důsledcích toho, co jsem provedl," uvedl Fantyš u Městského soudu v Praze.

Program se pokusil ovlivnit proto, aby dokázal, že to zvládne. Peníze prý nepotřeboval, měl vlastní podnikání. "Z dnešního pohledu to nedokážu vysvětlit, aby to dávalo smysl pro čtyřicetiletého člověka," dodal muž. Postupem času mu prý došlo, že jde o závažnou věc, Hejda mu ale tvrdil, že je vše zařízené a naléhal na něj, aby pokračoval. O tom, jak byly tikety distribuovány dál, podle svých slov Fantyš nic nevěděl.

Obžalobě čelilo kromě Fantyše a Hejdy dalších pět lidí, kterým soud v roce 2005 potvrdil za distribuci tiketů podmíněné tresty. Nové řízení se Fantyšových společníků netýká. Soudkyně Lenka Cihlářová dnes jako svědky předvolala Hejdu a dalšího muže, který se podle rozsudku na podvodu podílel, Pavla Kroupu. Ani jednomu z nich se však nepodařilo předvolání doručit, a jednání se tak nezúčastnili.

Výpovědi dalších odsouzených soudkyně přečetla. Muži většinou trvali na tom, že o zásahu do počítačové sítě nic nevěděli.

Fantyš v roce 1995 uprchl do ciziny, dopaden byl letos v létě. Původně byl jako uprchlý odsouzen k pěti letům vězení, soud ho nyní nesmí potrestat přísněji než napoprvé.

Související

Nejvyšší soud České republiky

Trest za zmanipulování televizního Binga platí, potvrdil Nejvyšší soud

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání Pavla Fantyše, jenž za zmanipulování televizní hry Bingo dostal trest 3,5 roku vězení. Činu se dopustil v 90. letech, později se přiznal a vyjádřil lítost. NS rozhodl bez veřejného jednání, zatím nezpřístupnil plné odůvodnění. Výsledek ČTK řekla mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.
Soudy, ilustrační fotografie

Soud potvrdil trest za zmanipulování televizního Binga. Pachatel byl 22 let na útěku

Praha - Za zmanipulování televizní hry Bingo z 90.let potvrdil dnes pražský vrchní soud Pavlu Fantyšovi 3,5 roku vězení. Rozsudek je pravomocný, lze proti němu podat pouze mimořádný opravný prostředek, a to dovolání k Nejvyššímu soudu. Fantyš se k činu přiznal, tvrdí ale, že trestnou činnost organizoval komplic, kterého soudy potrestaly podmínkou v roce 2005.

Více souvisejících

Pavel Fantyš (kauza Bingo) podvod soudy TV Nova

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Alena Schillerová

Schillerová vrátí EET. Macinka s Lipavským jednal o Češích vězněných v zahraničí

Nová ministryně financí Alena Schillerová, která se vrátila do čela resortu, ostře kritizovala dosavadní stav hospodaření. Hned po uvedení do úřadu, které proběhlo jako první, jelikož je Ministerstvo financí nejblíže Úřadu vlády, prohlásila, že "končí umělé nadhodnocování příjmů". Resorty postupně přijímají i další členové nové vlády Andreje Babiše.

Aktualizováno před 50 minutami

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš

Nově jmenovaný kabinet Andreje Babiše se sešel na prvním jednání krátce po ceremonii, kde jej prezident Petr Pavel uvedl do funkce. Premiér Babiš po jednání prohlásil, že se jeho vláda hodlá stát vládou všech občanů a zdůraznil, že nebude vyžadovat obvyklých "sto dnů hájení". Ministři za ANO, SPD a Motoristy sobě dorazili na Úřad vlády autobusem.

před 1 hodinou

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Mluvčí Babišovy vlády bude bývalá televizní rosnička

Bezprostředně po ranním jmenování prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě se ministři nového kabinetu Andreje Babiše odebrali do Strakovy akademie, kde se konalo první, spíše technické, zasedání vlády. Premiér Babiš následně zahájil proces uvádění členů kabinetu do jejich ministerských funkcí, který potrvá až do večerních hodin.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Nová Babišova vláda poprvé zasedala. (15.12.2025) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko má novou vládu ANO, Motoristů a SPD

Prezident Petr Pavel v pondělí na Pražském hradě jmenoval vládu premiéra Andreje Babiše. Tato koaliční vláda, která se stane v pořadí třetím kabinetem pod Babišovým vedením, nahradí současnou vládu Petra Fialy, která je v demisi. Babiš byl pověřen sestavením kabinetu již koncem října a předsedou vlády byl jmenován 9. prosince.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Prezident Petr Pavel jmenoval Andreje Babiše předsedou vlády (foto: Tomáš Fongus)

Velká nevýhoda pro členy vlády za SPD a Motoristy. Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok, říká politolog

Politolog David Jágr z Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy zhodnotil předpokládanou podobu třetí vlády Andreje Babiše. Podle něj je důležité, že ve vládě zasednou ministři za ANO se zkušeností s exekutivy. „Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok. Vládní zkušenosti jsou zkrátka neocenitelné,“ řekl Jágr. Vliv na vládnutí bude samozřejmě mít i SPD a Motoristé sobě, Babiš je ale podle politologa „natolik dominantní politickou a ekonomickou silou v naší zemi, že se bez jeho svolení nevymění ani žárovka na Úřadu vlády“.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem

Když se v říjnu rozhodla Fotbalová asociace ČR – nutno říct, že po řadě nepřesvědčivých výkonů české fotbalové reprezentace (se Saúdskou Arábií 1:1 či s Faerskými ostrovy 1:2) právem – rozloučit se s koučem Ivanem Haškem a nahradit ho dočasně dosavadním asistentem Jaroslavem Köstlem, počítalo se tehdy s tím, že tak asociace činí s dlouhodobou koncepcí a především náhradou, kterou už mají připravenou. I dva měsíce od tohoto momentu to však vypadá, že svaz neměl a stále nemá ani jedno. A hlavně stále nemá nového hlavního trenéra, kterým se po sobotě navíc nestane ani kouč pražské Slavie Jindřich Trpišovský. Klub se totiž definitivně rozhodl, že svého stratéga neuvolní.

včera

Ilustrační fotografie.

Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak

Důchody v roce 2026 budou především vypláceny v nové výši, kterou stanoví pravidelná lednová valorizace. Schválené jsou ale i další změny, jedna se například týká předčasných důchodů. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). 

včera

Filip Turek

Turka se jmenování vlády netýká, podstoupí zákrok v nemocnici

Poslanec Filip Turek, který je podle Motoristů i nadále kandidátem na ministra, se v pondělí, kdy budou jmenováni ostatní členové vlády premiéra Andreje Babiše (ANO), podrobí menšímu zákroku. V diskuzním pořadu Partie to uvedl jeho stranický kolega Matěj Gregor (Motoristé). 

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce

Ukrajinský prezident Volodymyr otevřel otázku válečných voleb a zároveň názorně ukázal Západu, proč jsou prakticky neproveditelné. Bezpečnostní garance, které podmiňují jejich konání, mohou reálně poskytnout jen ti, kdo Ukrajinu ostřelují – nikoli spojenci, kteří by se tím ocitli v přímém konfliktu s Ruskem. Vše tak odhaluje podstatu dilematu. Kyjev čelí kritice za neuspořádání hlasování, ale jakmile by k němu přistoupil, riskoval by chaos, civilní oběti i další destabilizaci země.

včera

Skvělá zpráva od policistů. Pohřešovaný dvanáctiletý chlapec se konečně našel

Dobrá zpráva přišla během čtvrtého dne pátrání po dvanáctiletém chlapci ze Zlínska. Policie v neděli odpoledne bez dalších podrobností informovala, že školáka našla. Strážci zákona se ale budou případem zabývat i nadále. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy