Praha - Michal Hala požaduje od státu téměř sto milionů korun za nemajetkovou újmu, medializaci případu, ušlý zisk nebo právní zastoupení. Bývalý šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) byl v minulosti stíhán kvůli údajnému držení dětské pornografie.
Bývalý výkonný ředitel ŘSD byl v kauze držení pornografie pravomocně osvobozen. Soudy sice nejprve rozhodly o tom, že je případ promlčen, Hala však na jeho projednání trval.
Žalobou Haly se začal zabývat Obvodní soud pro Prahu 2, jednání bude pokračovat 9. dubna. Hala musí podle dnešního vyjádření soudu svá tvrzení o majetkové i nemajetkové škodě podložit důkazy, například také musí uvést, jaké svědky chce předvolat. Má na to 30 dnů.
Jeho obhájce dnes během zhruba hodinového jednání žádal, aby byla aktuální žaloba sloučena s další, kterou u stejného soudu řeší jiná soudkyně. V druhé žalobě jde o Halovo obvinění ve dvou kauzách, kdy byl podezřelý ze tří trestných činů - přijetí úplatku, porušování povinnosti při správě cizího majetku a pletich při veřejné soutěži a dražbě. Šlo také o pronájem odpočívadel u obcí Klimkovice a Vrážné. Stíhání Haly a dalších v této kauze zrušilo Nejvyšší státní zastupitelství.
Obě žaloby spolu podle Halova právníka Jana Szewczyka souvisí, diskety s dětským pornem totiž policie našla při domovní prohlídce, kterou prováděla kvůli předchozím obviněním. Podle Szewczyka tak bude obtížné rozlišit například vyúčtování právních úkonů nebo nemajetkové újmy. Žalobu týkající se stíhání kvůli odpočívadlům musel právník podat dříve kvůli promlčecím lhůtám, v té době ještě nebyla kauza kolem pornografie pravomocně skončena.
Szewczyk upozornil také na to, že dokazování bude v obou případech téměř totožné. "Svědci budou dvakrát vyzýváni, aby se k soudu dostavili, a vypovídali to samé," řekl Szewczyk soudkyni Markétě Jiráskové.
Ta ale jeho návrh zamítla, podle ní sice návrh má určitou logiku, žaloba by však musela být podána jinak. Navíc poukázala na to, že právník žádal stejnou věc v prosinci, kdy začal soud projednávat první žalobu. I tehdy návrh soud zamítl. Soudkyně nicméně uvedla, že jednotlivá jednání bude možné sloučit právě kvůli hospodárnosti řízení.
Související
Hala z ŘSD vysoudil odškodnění 1,9 milionu. Byl neprávem stíhán kvůli pornografii
Kauza exšéfa ŘSD Haly: Policisté u soudu odmítli tlaky na průběh vyšetřování
Michal Hala (exŘSD) , soudy , odškodnění , dětská pornografie , řsd
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
před 3 hodinami
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
před 4 hodinami
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
před 5 hodinami
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
před 6 hodinami
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
před 7 hodinami
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
před 8 hodinami
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
před 9 hodinami
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
před 10 hodinami
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno před 10 hodinami
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
před 11 hodinami
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
před 13 hodinami
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
před 13 hodinami
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
před 14 hodinami
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
před 15 hodinami
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
před 16 hodinami
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
včera
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
včera
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
včera
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
včera
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem, pokud Teherán okamžitě nezastaví své jím placené zástupné síly v Libanonu, které podle jeho slov způsobují potíže.
Zdroj: Libor Novák