Brno - Ombudsmanka Anna Šabatová se od 1. ledna 2018 komplexně zabývá naplňováním práv lidí se zdravotním postižením. Prioritními oblastmi monitorování budou vzdělání, práce, přístupnost, svéprávnost a sociální zabezpečení. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že nejméně každý desátý Čech je osobou se zdravotním postižením.
Právy handicapovaných se v minulosti už zabývala, řešila však jen jednotlivé stížnosti, například v sociálním zabezpečení. Nyní se bude díky novele zákona právy lidí s postižením věnovat komplexněji, její dosavadní působnost se rozšíří například o průzkumy, vydávání zpráv či osvětové činnosti. V případě shledání systémového nedostatku bude dávat doporučení vládě.
Ombudsmanka chce nejdříve zřídit jedenáctičlenný poradní orgán, který by jí měl pomoci definovat úkoly, jimiž je třeba se zabývat. Scházet se bude čtyřikrát do roka. Zasednout by v něm měli lidé zastupující různé typy zdravotního postižení a lidé, kteří se v ochraně práv osob se zdravotním postižením angažují. Nominace do něj vzejdou i z výjezdů ombudsmanky do krajů, kde se bude setkávat s lidmi se zdravotním postižením a se zástupci příslušných organizací.
"Zabývat se budeme především přístupností v nejširším slova smyslu, tedy přístupností k informacím, do budov, k službám, také oblastí vzdělávání, práce, sociálního zabezpečení, svéprávností. Zaměříme se i na oblast práva na život v komunitě. Jde o široké téma, v podstatě to v nějaké podobě zasahuje všechny oblasti života," uvedla Šabatová.
Lidé se zdravotním postižením nesmí být diskriminováni na pracovním trhu, připomíná ochrance.cz. Mají mít stejné příležitosti a stejné možnosti odměny za práci jako zdravé osoby. Musí mít stejnou možnost rozhodnout se o volbě povolání a mají právo na přiměřenou pomoc při hledání vhodného zaměstnání. Stát by také měl definovat prostředky podpory zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Ombudsmanka se proto zaměří na to, zda existují právně zakotvené a vymahatelné záruky ochrany lidí se zdravotním postižením na trhu práce před diskriminací a zneužíváním. Bude zjišťovat, jestli stát kontroluje zneužívání nástrojů a opatření na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením, jak stát definuje sankce a jaká je úroveň zaměstnanosti lidí se zdravotním postižením.
Související
Pithart či Horáček vyzvali prezidenta Zemana k abdikaci
Úmrtí exšéfa slovenské policie Lučanského prověří i Šabatová
Anna Šabatová , zdravotně postižení , ombudsman , život
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Orbán se po volební porážce už v EU nechce ukazovat. Na summitu ho zastoupí Fico
před 2 hodinami
Jaký je skutečný stav? Írán navenek projevuje vzdor, uvnitř se ale hroutí
před 3 hodinami
Je to v rozporu se závěry schůzky s Klempířem, reaguje ČT na návrh mediální novely
před 3 hodinami
Trump se nechal vyobrazit jako Ježíš. Teď tvrdí, že to bylo jinak
před 4 hodinami
Životní minimum se zatím nezvyšuje, rozhodla Babišova vláda
před 5 hodinami
Ve StarDance bude i úplný nováček. Lidé ho mohou znát z muzikálů
před 6 hodinami
Papež Lev se Trumpem rozhodit nenechal. Na jeho poslední kritiku zareagoval chladně
před 7 hodinami
Zrušení veta na půjčku Ukrajině nebude zadarmo? Magyar poprvé jednal s představiteli EU
před 8 hodinami
Pohonné hmoty budou levnější. Vláda na zítřek snížila strop
před 8 hodinami
Paradox války v Íránu: Krize přinesla astronomické zisky pro největší ropné společnosti na světě
před 9 hodinami
Americká zahraniční politika se stává noční můrou. Světoví lídři mění strategii, opouští od podlézání Trumpovi
před 10 hodinami
Generální tajemník NATO Mark Rutte přijede na oficiální návštěvu České republiky
před 11 hodinami
EU se připravuje na novou éru bez Orbána. Zcela se ho ale prozatím nezbaví
před 12 hodinami
Trump Orbána po prohraných volbách už nepovažuje za přítele
před 13 hodinami
Trump přitvrdil v kritice proti papeži i NATO
před 13 hodinami
Telička: Macinka je pubertální hulvát, ze Zůny a SPD udělal pitomce
před 14 hodinami
Macinka zveřejnil „zakázaný“ rozhovor s Pavlem. Že jej nevydalo ministerstvo prý není cenzura
před 16 hodinami
Počasí bude o víkendu nevyzpytatelné. Vyplatí se mít po ruce deštník
včera
StarDance hlásí návrat tanečnice, která doprovázela Zárubu
včera
Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu
Po nedávných zimních olympijských hrách v Miláně, na kterých s českými hokejovými reprezentantkami došla do čtvrtfinále, trenérka Carla MacLeodová ukončila úspěšnou spolupráci s Českým svazem ledního hokeje. Kromě toho v kanadsko-americké PWHL vedla také klub Ottawa Charge. Nyní si dává od trénování pauzu, aby se mohla věnovat léčbě rakoviny prsu, která ji byla diagnostikována loni v listopadu.
Zdroj: David Holub