Na Orlíku se zřejmě utopil bruslař. Zmizel pod ledem, nikdo ho nepostrádá

Písek/Brno - Na orlické přehradě se dnes probořil led se třemi bruslaři. Jeden z nich se pravděpodobně utopil. Na místě kromě policistů zasahovali hasiči. Totožnost zmizelého bruslaře zatím neznají. Mnoho lidí se dnes vydalo bruslit na přehradu v Brně. Varování úřadů ignorují.

Bruslař, po jehož totožnosti policisté pátrají, pravděpodobně utonul v blízkosti Žďákovského mostu u Orlíku nad Vltavou.

"Dvě osoby propadlé do přehrady se policistům a dalším členům složek integrovaného záchranného systému podařilo dnes po 15:00 z přehrady vytáhnout. Třetí bruslař zmizel pod ledem a nepovedlo se jej zachránit," řekla jihočeská policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová. "Neohlásil se nám nikdo, kdo by někoho postrádal," dodala.

Policisté i hasiči, kteří na místě zasahovali, upozorňují lidi, aby nehazardovali a nevstupovali v těchto dnech, kdy se začíná oteplovat, na led.

Rodiče na bruslích tlačící před sebou kočárek, děti s pukem a hokejkami, ale i lidé v doprovodu psů byli dnes vidět na zamrzlých nádržích v Brně. Do Mariánského údolí a na přehradu přišly stovky lidí. Zatímco v Mariánském údolí je led podle měření strážníků silný kolem 15 centimetrů, na přehradě platí výstraha Povodí Moravy s ohledem na plnění vodní nádrže.

"Nedoporučujeme vůbec na led vstupovat. Vzhledem ke slabým zásobám vody ve sněhu dochází v současnosti k plnění vodní nádrže, ledová vrstva není souvislá a může hrozit její prolomení," upozornil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem řekl, že strážníci nedoporučují bruslení na žádných přírodních plochách, protože na nich nelze zaručit bezpečnost. Odpoledne dokonce dostali oznámení, že se pod člověkem na přehradě propadl led. "Když tam hlídka přijela, svědci jen řekli, že muž mokrý do půli pasu nasedl do auta a odjel," uvedl Ghanem.

Pod bruslařkou se probořil led na přehradě už v týdnu. Z vody ji vytáhli strážnici. Žena skončila v nemocnici. "V Mariánském údolí je to vzhledem k tloušťce ledu bezpečnější. Ale obecně na přírodních plochách nedoporučujeme bruslit, protože není možné garantovat bezpečný pohyb po ledu. Je to na vlastní nebezpečí," zdůraznil Ghanem.

Související

Více souvisejících

utonutí přehrada Orlík bruslení Brno Brněnská přehrada

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy