Horní Bříza - Rodina osmadvacetileté knihovnice, kterou v roce 2015 v knihovně v Horní Bříze na Plzeňsku napadl a ubodal psychicky nemocný muž, stáhla civilní žalobu proti útočníkovi. Nepožaduje už ani odškodnění po Psychiatrické nemocnici v Dobřanech, kde byl vrah hospitalizován a odkud ho lékaři pár měsíců před útokem propustili. Žalobu podával před rokem k soudu advokát rodiny Jaroslav Svejkovský. Dnes informoval o tom, že ji rodina stáhla, píše server iDnes.
"I přes nesmírně obtížnou situaci, ve které se rodina nacházela, pozůstalí po vraždě vyvinuli veškeré možné úsilí k tomu, aby zjistili příčinu tragické události. Snahou rodiny bylo zabránit, aby se podobná situace opakovala v budoucnu. K tomu pozůstalí využili všechny jim dostupné právní nástroje včetně žaloby," cituje server advokáta. Rodina chtěla podle něj žalobou zejména objasnit, jak a proč byl muž propuštěn z nemocnice a zda to nevedlo k následnému útoku.
Postupem nemocnice a jejích lékařů se zabývalo ministerstvo zdravotnictví, krajský úřad a Česká lékařská komora (ČLK). "Během rozhodování se ukázalo, že v systému při propouštění takto nebezpečných pacientů jsou velmi výrazné nedostatky, které mohou vést k podobným fatálním následkům. Žádná z institucí neshledala, že by postup nemocnice, ač sporný, byl v přímém rozporu se zákonnou úpravou," doplnil Svejkovský.
Čestná rada ČLK nedávno potvrdila předchozí verdikt revizní komise okresního shromáždění ČLK o tom, že nebude zahájeno disciplinární řízení s lékařem, jenž útočníka z nemocnice propustil. Pro rodinu by tak bylo téměř nemožné u soudu prokázat, že propuštění z nemocnice vedlo k vraždě.
Třicetiletého psychicky nemocného muže poslal v roce 2016 soud v Plzni do zabezpečovací detence, což je psychiatrické zařízení uvnitř věznice. verdikt pak pravomocně potvrdil Vrchní soud v Praze. Podle znalců muž trpí paranoidní schizofrenií. Vzhledem ke své nemoci byl v době činu duševně nepříčetný a nebyl schopen rozpoznat nebezpečnost jednání, uvedli odborníci. Státní zástupce proto zastavil trestní stíhání a navrhl umístění do detence.
Související
Vrah knihovnice má zůstat v detenci, řekl opět soud. Muž se na místě odvolal
Soud zrušil detenci nad vrahem knihovnice z Horní Břízy, musí se doplnit důkazy
vražda knihovnice (Horní Bříza 26. 5. 2015) , odškodnění , psychiatrie
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Americká zahraniční politika se stává noční můrou. Světoví lídři mění strategii, opouští od podlézání Trumpovi
před 1 hodinou
Generální tajemník NATO Mark Rutte přijede na oficiální návštěvu České republiky
před 2 hodinami
EU se připravuje na novou éru bez Orbána. Zcela se ho ale prozatím nezbaví
před 3 hodinami
Trump Orbána po prohraných volbách už nepovažuje za přítele
před 4 hodinami
Trump přitvrdil v kritice proti papeži i NATO
před 5 hodinami
Telička: Macinka je pubertální hulvát, ze Zůny a SPD udělal pitomce
před 5 hodinami
Macinka zveřejnil „zakázaný“ rozhovor s Pavlem. Že jej nevydalo ministerstvo prý není cenzura
před 7 hodinami
Počasí bude o víkendu nevyzpytatelné. Vyplatí se mít po ruce deštník
včera
StarDance hlásí návrat tanečnice, která doprovázela Zárubu
včera
Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu
včera
Speed Marathon je tady. Policie odhalila, kde bude zítra měřit
Aktualizováno včera
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
včera
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
včera
Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj
včera
Výhled počasí na měsíc. Nejtepleji má být kolem květnových svátků
včera
Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem
včera
Statisícové škody, případů přibývá. Policie varovala před zločiny na internetu
včera
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
včera
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
včera
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
Mezinárodní námořní organizace, která spadá pod OSN, poprvé reagovala na americkou blokádu Hormuzského průlivu. Podle zástupců organizace nemá žádná země na světě právo blokovat lodě v průlivech, které slouží k mezinárodní dopravě.
Zdroj: Lucie Podzimková