Praha - Policie dnes obvinila 22 lidí ze zkrácení daní nejméně o 850 milionů korun, z praní špinavých peněz na zahraničních účtech a z účasti na organizované zločinecké skupině. Na webu pražského vrchního státního zastupitelství to uvedla dozorující státní zástupkyně Petra Ullrichová. Z okolností případu je zřejmé, že kauza souvisí s předchozím prověřováním strojírenské firmy ČKD Praha DIZ, která se mimo jiné podílela na stavbě pražského tunelu Blanka.
"Do účetnictví daňového subjektu, české obchodní společnosti, zaúčtovali fiktivní faktury, které následně uplatnili v přiznáních k dani z přidané hodnoty a v přiznáních k dani z příjmu právnické osoby. Tímto jednáním měli zkrátit daň z přidané hodnoty nejméně o 441.298.622,- Kč a daň z příjmu nejméně o 408.130.658,- Kč," napsala Ullrichová.
Finanční prostředky získané daňovou trestnou činností prý skupina následně buď vybírala v hotovosti, nebo je poukázala na zahraniční bankovní účty. Za krácení daní ve spojení s gangem působícím ve více státech hrozí obviněným pět až deset let vězení.
Šéfka pražského vrchního státního zastupitelství Lenka Bradáčová pro ČTK dodala, že z 22 obviněných lidí jich policie 21 zadržela.
Jména obviněných státní zástupci nespecifikovali. Podle serveru iDNES.cz policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zadrželi například bývalého generálního ředitele firmy Jana Musila či manažera Karla Kloboučníka.
Protikorupční policie zasahovala přímo v sídle ČKD Praha DIZ kvůli podezření z krácení daní už před dvěma lety, kdy firma patřila miliardáři Petru Speychalovi. Podle tehdejších informací médií dlužila na daních 791 milionů korun a kriminalisté dlouhodobě prověřovali, zda z firmy nemizí nezdaněné stamiliony do daňových rájů. Speychala předtím policie v roce 2014 zadržela v souvislosti s údajným krácením daní a vydáváním fiktivních faktur. Po podání vysvětlení byl ale podnikatel propuštěn bez obvinění.
Po Speychalovi se stal majitelem firmy Robert Wolf. Zásah policistů z roku 2016 kritizoval jako snahu rozprášit ČKD kvůli tomu, že společnost si vůči Praze nárokovala pohledávky vzniklé při pracích na tunelu Blanka. Věřitelé loni firmu poslali do konkurzu.
Související
Advokát Michal si má odsedět pět let za krácení daní, dostal i vysoký peněžitý trest
Advokát Michal a podnikatel Überall prý zkrátili daně o téměř 30 milionů, žalobce navrhl trest
Krácení daní , krimi , Praha
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Tesla přišla o pozici světové jedničky v prodeji elektromobilů
před 2 hodinami
Zelenskyj: Chceme konec války, ne konec Ukrajiny. Zbylých 10 procent mírové dohody rozhodne o osudu Evropy
před 3 hodinami
Muž útočil sečnou zbraní v obchodním centru v Hradci Králové. Zranil několik lidí
před 3 hodinami
Rok 2025 se do historie zapíše jako zlomový bod. AI promění každého z nás, míní expert
před 4 hodinami
Zelenskyj našel náhradu za Jermaka. Do čela prezidentské kanceláře jmenoval Budanova
před 6 hodinami
ISS končí. Startuje závod o novou vesmírnou stanici
před 7 hodinami
Politická kreatura, proruský kolaborant... Opozice požaduje odvolání Okamury za nenávistný novoroční projev
před 8 hodinami
Kreml plánuje provedení krvavé provokace pod falešnou vlajkou, varuje Kyjev
před 9 hodinami
Venezuelské bezpečnostní složky zadržely pět amerických občanů. Drží je jako rukojmí
před 10 hodinami
Pokud začnete do protestujících střílet, jsme v pohotovosti, pohrozil Trump Íránu
před 11 hodinami
Ukrajinský dronový útok v Rusku údajně zabil desítky lidí. Kyjev to popírá
před 13 hodinami
Ukrajinci nacházejí způsoby, jak se vyrovnat s výpadky proudu kvůli ruským útokům
před 14 hodinami
Trump si ředí krev. Užívá výrazně vyšší dávky léků, než mu stanovili lékaři
před 15 hodinami
Předpověď počasí do konce týdne. Na horách může připadnout další sníh
včera
Trumpova dobrá zpráva. Prezident se raduje, že Clooney získal francouzský pas
včera
Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno
včera
Pohonné hmoty už zlevňovaly jen nepatrně. Expert řekl, co přinese tento rok
Aktualizováno včera
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
včera
Tradice pokračuje. Hrad prozradil termín oběda prezidenta s premiérem
včera
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
První lednový den je každoročně okamžikem, kdy některé schválené změny vstupují v platnost. Řidiči tak například od dnešního dne koupí dálniční známku za vyšší cenu než v uplynulém roce.
Zdroj: Jan Hrabě