Praha - Státní zástupce Petr Jirát se jako soukromá osoba nemusí omlouvat bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi za své mediální výroky o něm. Potvrdil to dnes odvolací soud, který se ztotožnil s názorem, že Rathova žaloba měla směřovat proti Krajskému státnímu zastupitelství v Praze, kde Jirát působí. Takovou žalobu podal obžalovaný exhejtman také, soudy ji však ještě neprojednaly.
Člen odvolacího senátu pražského městského soudu Tomáš Novosad připomněl, že v České republice platí obecný princip, podle nějž se odpovědnost za jednání zaměstnance přičítá zaměstnavateli, pokud se zaměstnanec nedopustí excesu.
"Stejně jako soud prvního stupně jsme neshledali, že by šlo o excesivní jednání. Žalovaný (Jirát) jako státní zástupce informoval o probíhajícím trestním řízení. Je zřejmé, že hovořil za svého zaměstnavatele," vysvětlil soudce, proč soud nevyhověl Rathovu odvolání proti zamítnutí žaloby.
Jirát dozoruje první část Rathovy korupční kauzy, která se týká údajného přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Po vynesení později zrušeného rozsudku, který bývalého hejtmana poslal na 8,5 roku za mříže, Ratha v rozhovoru pro server Lidovky.cz zkritizoval za obstrukce a chování v jednací síni. Jirát mimo jiné řekl, že Rath podle něj nikdy nenastoupí do vězení, protože pokud bude rozhodnutí o odnětí svobody pravomocné, uteče. Mluvil také o tom, že exposlanec má v zahraničních firmách schované peníze z trestné činnosti. Výši částky odhadl na stovky milionů korun.
Rath ve své žalobě na ochranu osobnosti požadoval omluvu, finanční zadostiučinění 88.000 korun a to, aby Jirát v šíření údajně nepravdivých informací nepokračoval. K soudnímu jednání dnes ani jeden z aktérů sporu nedorazil, zastupovali je právníci.
Rathův advokát Adam Černý se neúspěšně snažil soud přesvědčit, že poskytnutý rozhovor je "viděním světa občana Jiráta", tedy vyjádřením Jirátových osobních postojů, nikoliv postojů státního zastupitelství. Dokládal to například tím, že se Jirát v interview vyjadřoval ke karmě či k tomu, zda dobře spal. Některé Jirátovy výroky byly podle Černého nepravdivé, v dalších porušil presumpci neviny.
Soudce Novosad podotkl, že pravdivost výroků bude možné zkoumat až u Rathovy žaloby na stát, respektive na státní zastupitelství. Černý chtěl argumentovat mimo jiné i rozhodnutím v kauze výroků prezidenta Miloše Zemana o novináři Ferdinandu Peroutkovi. Novosad, který o žalobě Peroutkovy vnučky sám rozhodoval, mu však připomněl, že i v tomto případě byla žalovanou stranou Kancelář prezidenta republiky, nikoliv Zeman osobně.
Související
David Rath byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za korupci
Svaz pacientů jmenuje Ratha pacientským ombudsmanem
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ruší Netflix, nekupují pivo. Kanaďané začali bojkotovat americké služby a zboží
před 2 hodinami
Katastrofální povodně v Nepálu mají už přes 600 mrtvých. Pohřešují se 3000 lidí
před 3 hodinami
Merz obviní Rusko z pokusu o dronový útok v Lipsku. Německo oznámí rozsáhlé sankce
před 5 hodinami
Noční úder na Kyjevskou oblast si vyžádal nejméně 27 mrtvých a stovky evakuovaných
před 6 hodinami
Čína záběry katastrofy v Nepálu cenzuruje. Ven nepustí videa ani výpovědi svědků
před 7 hodinami
Ruská armáda přichází na Ukrajině každý měsíc o 6 000 vojáků více, než kolik dokáže rekrutovat
před 8 hodinami
Katastrofa v Nepálu už má přes 600 mrtvých. Tisíce lidí se dál pohřešují
před 10 hodinami
Víkendové počasí. Největší teplo si užije jižní Morava
včera
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
včera
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
včera
Lepší penzijko. Vláda schválila změny ve spoření na důchod
včera
Tři děti utrpěly zranění při nehodě na D2. Policie apeluje na řidiče
včera
Jak se ledovec promění ve smrtící vlnu z bahna a vody? Odborník vysvětlil, co se stalo v Nepálu
včera
Z Ruska přišel nečekaný návrh: Udržujme s NATO dialog, abychom zabránili neúmyslné válce
včera
Počasí: Na Česko se ženou silné bouřky. V jednom kraji mohou být podle meteorologů extrémní
včera
Jsou v pasti a nemohou z ní ven. Cesta šéfa CIA do Kremlu ukázala, co mají Trump a Putin společného
včera
Může Trump svévolně přejmenovat jezero? Pro své vlastní potřeby ano, jinde se nic nemění
včera
Co způsobilo tragické záplavy v Nepálu? Vyšetřovatelé mají první teorii
včera
Počty mrtvých po katastrofálních záplavách dál rostou. Čína kvůli obavám z provalení jezera zastavuje záchranné práce
včera
Norský král Harald V. zemřel
Ve věku 89 let zemřel norský král Harald V., který byl hospitalizován v národní nemocnici v Oslu kvůli léčbě vzácného krevního onemocnění. Královský palác potvrdil, že panovník odešel pokojně v pátek v brzkých ranních hodinách. V reakci na tuto zprávu byla vlajka na střeše královského paláce spuštěna na půl žerdi. V posledních hodinách jeho života jej v nemocnici navštívili členové rodiny a před palácem se shromáždili lidé, aby položili květiny.
Zdroj: Libor Novák