Praha – Číšník, kterého v Praze napadla a zmlátila skupina Nizozemců, poprvé promluvil. Celá země chce slyšet, jak na tom je a co z celého asi minutového incidentu vlastně pamatuje. On sám by si ale přál jediné - vrátit se ke svému malému synkovi a na vše zapomenout.
Přestože se téměř každý den v médiích objevuje fotka, jak bezvládně leží na zemi, nikdo vlastně neví, jak vypadá. A to Miroslavovi vyhovuje. I s médii komunikuje prostřednictvím zmocněnce pro komunikaci - bývalým kriminalistou Jiřím Brychem.
„Nejvíc si přeji, abych byl zdráv jako před začátkem tohoto nešťastného incidentu, co se mně udál. Taky mě čeká těžká operace. Doufám, že nebudu mít trvalé následky do budoucna a vše dopadne výborně. Abych se mohl dále plně věnovat roli otce, bez nějakých dalších psychických újem na zdraví,“ řekl Miroslav Právu prostřednictvím Brycha.
Bývalý kriminalista se podle svých slov s napadeným mužem zná už pár let. „Míra ví, že jsem býval vyšetřovatelem násilných trestných činů, tedy toho, co se mu teď stalo. Bylo přirozené, že jsem schopen mu pomoci, protože to znám z praxe. Navíc bezpečností se zabývám pořád,“ vysvětlil Brych deníku.
Co přesně teď Miroslava čeká, Brych upřesnit nechtěl. Podle dostupných informací číšník prodělal operaci poraněného oka, lékaři mu také musí dát dohromady rozbitou čelist. Expolicista upřesnil, že i když není muž v ohrožení života, je stále na jednotce intenzivní péče. „Dva dny byl ale v umělém spánku s krvácením do mozku,“ prozradil Brych.
Situaci navíc komplikuje fakt, že rodina to má za Miroslavem daleko, protože číšník není z Prahy, ale z Brna – a do hlavního města jezdil jen za prací. Se svými blízkými je prý ale v kontaktu každý den – ať už při osobních návštěvách nebo po telefonu. Pomoci se mu prý teď snaží nejen rodina, ale i jeho kolegové z pražské restaurace a dokonce i naprosto cizí lidé.
Lidé mu nabízí i finanční pomoc, Miroslavovi přátelé už podle Brychových informací zakládají transparentní účet. Nabídku finanční kompenzace od dvou nizozemských bratrů, které za číšníkovo napadení čeká v Česku soud, ale prý zatím Miroslav neřeší.
Brych také celý incident okomentoval pro server Seznam Zprávy. „Nešlo o obranu, když se zaměříte jen na ty dva, co jsou teď ve vazbě, tak v jednu chvíli, když je Míra na zemi, tak na něj útočí oba. Jeden ho silně mlátí do obličeje a druhý ho kope do zad. Tam vůbec nejde o nějakou obranu, tam jediný účel je toho člověka totálně vypnout a zlikvidovat,“ říká Brych. „Z mého pohledu je to čistě likvidační věc,“ dodává
Podle Brycha je také zřejmé, že ti, kteří číšníka zbili, věděli, co dělají. „V momentě, kdy se ta situace vyhrotila, tak jeden z obviněných jde automaticky do bojového postoje. Je vidět že to není amatér, že ví, co se bude dít, a ví, co chce udělat. Je to likvidační zákrok a musí tam přijít trest,“ má jasno Brych.
Naznačil také, že číšník měl štěstí, že brutální útok vůbec přežil. „Pohyboval se na hraně mince, ta spadla na stranu, že žije. Ale mohla spadnout také na stranu, že zemře. Kop do obličeje mohl být tím posledním,“ dodal Brych.
Související
Brutální zbití číšníka v Praze: Soud jednomu z Nizozemců snížil trest
Útok na číšníka: Soud prodloužil bratrům z Nizozemí vazbu, verdikt opět nepadl
napadení číšníka skupinou nizozemců , krimi
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Záhadná cesta nové mutace covidu: Cikáda dva roky mutovala v těle pacienta, pak se začala šířit
před 1 hodinou
Zelenskyj: Rusko si místo velikonočního příměří zvolilo cestu eskalace
před 2 hodinami
Evropa na pozadí energetického šoku zvažuje návrat k jaderným elektrárnám
před 3 hodinami
Posádka mise Artemis II překonala polovinu cesty k Měsíci
před 5 hodinami
Maska příjemného politika se hroutí. Orbánovi hrozí drtivá porážka, propagandě zasadil smrtelnou ránu internet
před 6 hodinami
Předpověď počasí s doporučením. Meteorologové řekli, jak bude v neděli
včera
StarDance bude výzva i pro kaskadérku. Na parketu se ukáže Hana Dvorská
včera
Ceny Anděl budou rozdány příští týden. Pořadatelé odhalili jména vystupujících
včera
Velikonoční mši vynechají dcery bývalého prince Andrewa. Rodina je ale nezavrhuje
včera
Fotbal v Itálii v krizi. Potřetí v řadě se nepostoupilo na MS, končí šéf svazu i trenér
včera
Babiš prozradil řidičům, jak se budou stanovovat maximální ceny pohonných hmot
včera
Moravec zřejmě po konci v ČT půjde na vlastní pěst
včera
Trump mluví o otevření Hormuzského průlivu. Už jím projela první západní loď
včera
Češi před fotbalovým MS odehrají dva přípravné duely. Je problém s nákupem lístků
včera
Historie legendární značky Mercedes. První vůz vyjel před 125 lety
včera
Rakušan to definitivně vzdal. Místopředsedkyní Sněmovny se má stát Urbanová
včera
Hegseth uprostřed války vyměňuje jednu z ústředních postav armády
včera
Už ani korunu. Turek naznačil, že Hnutí Duha přijde o peníze od ministerstva
včera
Astronauti už opravdu míří k Měsíci. Mise Artemis II pokračuje
včera
Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS
Českou politickou scénu na přelomu března a dubna zasáhla smutná zpráva. Ve věku 66 let v úterý zemřel Petr Pleva, někdejší politik ODS a bývalý poslanec. Věcem veřejným se věnoval i na komunální úrovni v Brně.
Zdroj: Jan Hrabě