Česká hymna. Knedlo, zelo, vepřo. Tradici je nutné zachovat, říkají sokolové z USA a Francie

Praha - Do Prahy na 16. všesokolský slet dorazili také zástupci zahraničních sokolských organizací. Sokolská sounáležitost podle ní dokáže oslovit i osoby, které neznají historii organizace a nemají předky z Československa.

Sokolové v Česku i zahraničí se slučují do Světového svazu sokolstva, který aktuálně zahrnuje 12 organizací v 15 zemích světa.

"Je to záhada, těžko se to vysvětluje," řekla ČTK o silném poutu mezi sokoly z různých koutů světa starostka americké sokolské organizace Jean Hruby. Vzájemné porozumění přirovnala k univerzálnímu jazyku hudby. "Máme společnou řeč. Nemusíte umět česky, protože mluvíte jazykem sokolů. Jakmile se řekne 'Nazdar!', víte, že máte vedle sebe bratra," popsala žena, která do Sokola vstoupila ve věku tří let a nyní už pátým rokem stojí v čele americké sokolské obce.

Do sokolské jednotky na předměstí Chicaga vstupuje řada dětí z hispánských komunit. Jejich rodičům prý vůbec nevadí, že při některých setkáních zní česká a slovenská hymna, a naopak oceňují rodinnou atmosféru, kterou Sokol kultivuje.

O zachování tradice usilují také Jan a Rachel Vlachovi, kteří desítky let působí v Sokolu v Paříži. Ačkoli má jejich organizace také problémy nacházet nové členy, Vlach si je jistý, že Sokol Paříž bude fungovat i za 50 let. "Byl jsem na sletech ve Švýcarsku, Rakousku a Francii a potom, když byly opět povolené v Česku," popsal Vlach. Cvičil na všech čtyřech sletech od pádu komunistického režimu a jinak tomu není ani letos. Do hromadné sestavy se s ním zapojí ještě dalších sedm francouzských sokolů.

V jejich pařížské organizaci se v současnosti trénuje například volejbal a stolní tenis, místní členové však pořádají také řadu kulturních akcí připomínajících historii hnutí. "Kromě toho, že jsem náš pokladník, jsem také kuchař," řekl Vlach. "Třikrát do roka máme setkání sokolů na okraji Paříže a on vaří guláš a knedlo, vepřo, zelo pro nějakých sedmdesát, osmdesát lidí," vysvětlila manželka Rachel, která svého muže poznala právě díky členství v Sokolu.

Související

Více souvisejících

slet sokola Sokol Praha USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Estonsko, ilustrační foto

Pobaltí končí s Ruskem. Odpojí se od jeho elektřiny

Provozovatelé elektrických sítí tří pobaltských zemí v úterý oficiálně oznámili Rusku a Bělorusku, že ukončí dohodu z roku 2001, která spojuje Estonsko, Lotyšsko a Litvu s elektrickou přenosovou soustavou kontrolovanou Moskvou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce sebrat státní vyznamenání "zrádcům" podporujícím Rusko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý vyzval parlament, aby schválil zákon umožňující odebrání státních vyznamenání osobám označeným jako "zrádci". Podle serveru Ukrajinska pravda by se to týkalo těch, kteří podporují Rusko nebo se zapojili do jiných trestných činů proti Ukrajině.  

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

CNN: Tajné služby věděly o atentátu na Trumpa, měl ho spáchat Írán

Americké úřady v posledních týdnech získaly informace o plánovaném atentátu na bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa ze strany Íránu. Tajné služby proto zvýšily bezpečnostní opatření pro republikánského kandidáta na prezidenta. Tuto informaci přinesla v úterý americká televize CNN.

včera

včera

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Část munice, kterou Česko doručilo Ukrajině, se už používá na frontě

Část z první zásilky munice, kterou Česká republika doručila Ukrajině v červnu v rámci muniční iniciativy, už je podle ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala používána na bojišti. Šmyhal to uvedl po společném jednání české a ukrajinské vlády v Praze. Také oznámil, že na Ukrajině vznikne nový závod na výrobu munice ve spolupráci s českou firmou Sellier & Bellot.

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Rusko a USA zareagovaly na návrh Zelenského na další mírový summit

Spojené státy podporují návrh ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na účast ruských zástupců na další mírové konferenci o Ukrajině. Rusko uvedlo, že nejdřív musí pochopit, co ukrajinský prezident Zelenskyj myslí druhým mírovým summitem, než případně přijme pozvání k jednání, uvedl v úterý mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

včera

včera

včera

Studenti snědli chipsy s příchutí chilli. Skončili v nemocnici

V Tokiu bylo v úterý hospitalizováno 14 středoškoláků po konzumaci extrémně pálivých chipsů, informuje server Japan Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy