Exředitel Čepra do vězení nepůjde? Soudu předložil nečekané důkazy

Někdejší generální ředitel Čepra Tomáš Kadlec předložil po nepravomocném odsuzujícím rozsudku nové důkazy, které mají dokládat jeho nevinu v kauze údajného daňového úniku. Právě to byl důvod, proč vrchní soud před několika měsíci vyhověl Kadlecovu odvolání a věc vrátil k novému projednání. Vyplývá to z usnesení, které nyní ČTK poskytl pražský městský soud. Zrušený verdikt Kadlecovi ukládal 5,5 roku vězení a pětimilionový peněžitý trest.

Případ se týká Kadlecova švýcarského konta, kam v době jeho šéfování Čepru přišlo zhruba 35 milionů korun, jež muž nezdanil. U pražského městského soudu se hájil tím, že šlo pouze o půjčku, kterou následně řádně splatil, takže ji danit nemusel. Peníze si prý vypůjčil na podnikatelský záměr pro případ, že by v čele Čepra skončil. Soud mu neuvěřil, protože Kadlec nevysvětlil, o jakou půjčku mělo jít, od koho, komu peníze vrátil a jak.

Po vyhlášení odsuzujícího rozsudku a podání odvolání Kadlec předložil listiny, kterými svou verzi dokládá - mimo jiné smlouvu o půjčce. Navrhl také vyslechnout jako svědky konkrétní lidi, kteří mají potvrdit, že mu půjčku poskytli. "Uvedené listiny mohou představovat naprosto zásadní důkazy, které mohou zvrátit verzi obžaloby, nebo přinejmenším ji zpochybnit do té míry, kdy verzi obžalovaného nebude možno bez důvodných pochybností kategoricky vyloučit," konstatoval pražský vrchní soud.

Odvolací senát však zároveň podotkl, že mu "vůbec není zřejmé", co Kadlecovi bránilo předložit důkazy už dřív. Pražský městský soud tak má důvody nečekaného objevení listin "důsledně vážit".

Kadlec si v odvolání stěžoval mimo jiné na to, že nemohl dostatečně uplatnit své právo na obhajobu, protože nemohl čekat, že hlavní líčení potrvá jen dva dny. Vrchní soud tento argument odmítl.

"Již vzhledem k dosaženému vysokoškolskému vzdělání lze u obžalovaného, který je bezpochyby inteligentním jedincem, jen stěží předpokládat, že by opakovaně poskytovanému poučení o svých právech v rámci trestního řízení neporozuměl," podotkli soudci.

Obžaloba tvrdí, že Kadlec v daňových přiznáních úmyslně zatajil částky, které v amerických dolarech a eurech obdržel v letech 2003 a 2004 na konto u švýcarské Coutts Bank. Zkrácením daně z příjmu údajně způsobil České republice škodu 11,4 milionu korun.

Server iRozhlas dříve upozornil, že česká policie původně pokládala peníze na účtu za možný úplatek. Částky totiž zaslala lichtenštejnská firma, která byla majitelkou společnosti Tukový průmysl - a ta figurovala v kauze smyšlených miliardových pohledávek, které na Čepru vymáhal gang odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře. Soudům se bližší informace k penězům od Shira Anstalt a General Parcel Europe nepodařilo zjistit. Firmy totiž byly zrušeny a příslušné dokumenty zničeny.

Kadlec, který v minulosti vedl Národní bezpečnostní úřad a působil také v Bezpečnostní informační službě, byl letos nepravomocně odsouzen ještě v dalším případu. Dostal čtyřleté vězení za porušení povinnosti při správě majetku Čepra. K motivu této trestné činnosti uvedl dozorující státní zástupce Tomáš Minx, že zřejmě existovalo určité finanční propojení, které se však nepodařilo zmapovat. "Každý ať si učiní obrázek, proč si pan Kadlec v té době zakládá účet a proč zrovna ve Švýcarsku," podotkl.

Související

Ilustrační fotografie.

Čepro je připraveno postavit terminál na zkapalněný plyn

Státní distributor paliv Čepro je v případě potřeby připraven vybudovat terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Hněvicích na Litoměřicku. LNG by se sem mohl dopravovat z Pobaltí vlakem, do budoucna případně také lodí, pokud se vyřeší splavnost dolního Labe. Na konferenci sněmovního hospodářského a bezpečnostního výboru o bezpečnosti v energetice to dnes řekl provozní ředitel a člen představenstva Čepro František Todt.
Agrofert

Policie prověřuje obchody Čepra s Agrofertem za 5 miliard

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) prověřují zakázky, za které státní firma Čepro poslala od roku 2017 zhruba pět miliard korun společnosti Agrofert ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Informoval o tom dnes server Aktuálně.cz. Čepro na zakázky nevypsalo veřejná výběrová řízení, pochybení ale odmítá. Tvrdí, že stojí mimo zákon o veřejných zakázkách. Agrofert je dodavatelem biosložek, které se přimíchávají do nafty.

Více souvisejících

Čepro Tomáš Kadlec (kauza Čepro) soudy Praha

Aktuálně se děje

včera

Prezident Trump, J. D. Vance a Pete Hegseth

USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump

Americká vojenská přítomnost v Karibiku nabrala koncem roku na obrátkách a vyústila v dosud nejvýraznější eskalaci napětí mezi Washingtonem a Caracasem. Prezident Donald Trump v pondělí potvrdil, že Spojené státy provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele. Podle jeho slov šlo o „velké zařízení“ v přístavní oblasti, které sloužilo k nakládání drog na pašerácké lodě.

včera

Thajské stíhací letouny F-16

Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny

Nové křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou, které mělo ukončit týdny krvavých střetů, čelí vážné hrozbě jen několik desítek hodin po svém uzavření. Thajská armáda v pondělí oficiálně obvinila sousední zemi z porušení dohody, která vstoupila v platnost v sobotu v poledne. Podle thajských úřadů bylo v neděli v noci zaznamenáno více než 250 bezpilotních letounů (UAV), které přiletěly z kambodžské strany hranice.

včera

Zelenského výraz, když Trump před kamerami pronesl větu, že Rusko ve skutečnosti chce, aby Ukrajina uspěla.

Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla

Setkání v floridském sídle Mar-a-Lago sice oficiálně mělo působit jako konstruktivní dialog, ale pozorným pozorovatelům neunikla hluboká propast mezi oběma lídry. Přestože Volodymyr Zelenskyj po celou dobu úzkostlivě zachovával diplomatické dekorum, jeho mimika a řeč těla často mluvily jasněji než připravené projevy. V mnoha momentech bylo patrné, že ukrajinský prezident bojuje s obrovským vyčerpáním, které jen prohluboval specifický styl jeho hostitele.

včera

včera

Nancy Pelosiová (politička USA)

Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová

Bývalá předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová nešetří optimismem ohledně politické budoucnosti své strany. V rozhovoru pro pořad This Week televize ABC News sebevědomě předpověděla, že demokraté v nadcházejících průběžných volbách v roce 2026 získají v dolní komoře Kongresu většinu. Podle jejích slov je současný lídr demokratické menšiny Hakeem Jeffries plně připraven převzít předsednické kladívko a stát se novým mluvčím Sněmovny.

včera

Ilustrační foto

Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne

Věda v roce 2025 poodhalila roušku tajemství naší planety a ukázala, že Země je mnohem dynamičtější a záhadnější místo, než jsme si dosud mysleli. Od hlubin oceánů až po samotné zemské jádro přinesl uplynulý rok objevy, které mění naše chápání geologie i vzniku života. Vědci například zjistili, že z nitra planety uniká zlato, a v nejtemnějších příkopech oceánu narazili na prosperující společenství tvorů, kteří nepotřebují slunce.

včera

Pohřešovaný letoun Boeing 777-200ER 9M-MRO

Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje

Více než jedenáct let po zmizení letu Malaysia Airlines MH370 se pátrání po troskách Boeingu 777 vrací s novou intenzitou. Malajsijská vláda oznámila, že v úterý 30. prosince 2025 odstartuje nová, 55denní operace vedená americkou společností Ocean Infinity. Tato soukromá firma, která proslula nalezením vraku lodi Endurance polárníka Shackletona, se zavázala k dohodě typu „žádný nález, žádná odměna“. Pokud vrak lokalizují, obdrží 70 milionů dolarů.

včera

Benjamin Netanjahu

Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí večer dorazí do floridského rezortu Mar-a-Lago, aby se již popáté v tomto roce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Schůzka se koná v kritickém okamžiku, kdy v regionu rostou obavy z nových izraelských ofenziv a kdy americké administrativě podle diplomatických zdrojů dochází trpělivost s Netanjahuovým přístupem k mírovému procesu v Gaze.

včera

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?

Americký prezident Donald Trump sice usiluje o posílení pravicového populismu v Evropě, ale podle nejnovějšího průzkumu Politico Poll se u tamních voličů netěší příliš velké oblibě. Průzkum, který proběhl na vzorku více než 10 000 lidí, ukazuje, že i mezi příznivci stran, které Trump považuje za své spojence, má na jeho osobu kladný názor jen menšina dotázaných.

včera

stíhačka A J10 čínské armády

Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu

Čínská armáda v pondělí ráno zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu. Manévry s názvem „Mise spravedlnosti 2025“ zahrnují simulaci totální blokády klíčových přístavů, útoky na námořní cíle a nácvik odražení případného zásahu mezinárodních sil. Peking tyto kroky otevřeně označuje za „přísné varování“ silám usilujícím o nezávislost ostrova a reakci na to, co nazývá vnějším vměšováním.

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump

Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským

Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj po společném jednání na Floridě oznámili, že se výrazně přiblížili k ukončení válečného konfliktu na Ukrajině. Americký prezident po setkání v resortu Mar-a-Lago uvedl, že ačkoliv byla schůzka vynikající, stále zbývají k dořešení některé velmi ožehavé otázky. Podle jeho slov je mírová dohoda blíž než kdykoli předtím, ale varoval, že pokud jednání uváznou na mrtvém bodě, válka může pokračovat ještě dlouhou dobu

včera

28. prosince 2025 21:50

28. prosince 2025 20:28

Aktualizováno 28. prosince 2025 19:32

28. prosince 2025 19:09

28. prosince 2025 18:21

Na Benešovsku se stala vážná dopravní nehoda. (28.12.2025)

Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo

Bez vážných nehod se neobešla ani poslední neděle letošního roku. Na Benešovsku se odpoledne srazila dvě vozidla. Nehoda si vyžádala zranění dvou osob. Příčinou a okolnostmi havárie se zabývají policisté. 

28. prosince 2025 17:36

Andrej Babiš

Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř

Nejen francouzští státní představitelé, ale i čeští politici reagují na nedělní smutnou zprávu o smrti legendární herečky Brigitte Bardotové. Lítost projevili premiér Andrej Babiš (ANO) či ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé). Bardotová, která ukončila hereckou kariéru již před čtyřicítkou, zemřela ve věku 91 let. 

28. prosince 2025 16:42

Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení

V oblasti kolem Záporožské jaderné elektrárny zavládlo příměří mezi ruskými a ukrajinskými vojáky. Během klidu zbraní dojde k opravám elektrického vedení, což povede ke zlepšení jaderné bezpečnosti, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy