Na místo neštěstí v dole ČSM na Karvinsku, kde přišlo ve čtvrtek o život 13 horníků, přijedou dnes premiéři Česka a Polska. Michal Dworczyk z kanceláře polského premiéra Mateusze Morawieckeho na twitteru uvedl, že Morawiecki bude v Karviné dnes ráno. Mezi mrtvými a zraněnými jsou především Poláci. Premiér Andrej Babiš (ANO) na místo tragédie zamíří po jednání Bezpečnostní rady státu.
Premiér Andrej Babiš (ANO) na místo tragédie zamíří po jednání Bezpečnostní rady státu. "Hned po skončení Bezpečnostní rady státu letím na místo tragédie do dolu ČSM, abych zjistil, jakou pomoc může naše vláda poskytnout," uvedl. On i jeho polský protějšek vyjádřili v noci soustrast pozůstalým a nabídli pomoc.
Děkujeme za nabídku pomoci, moc si toho vážíme. https://t.co/LlCx0UCxSo
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 21. prosince 2018
"Všem blízkým obětí ... chci vyjádřit svoji nejhlubší soustrast. Je to obrovská tragédie pro všechny Poláky i Čechy," napsal dnes ráno Morawiecki na twitteru. "Ukažme v tomto mimořádně těžkém dni solidaritu a pocit národní sounáležitosti," dodal.
Pragnę złożyć wyrazy najgłębszego współczucia wszystkim bliskim ofiar katastrofy górniczej w Karwinie. To ogromna tragedia dla wszystkich Polaków i Czechów. W tym trudnym dniu szczególnie mocno pokażmy solidarność i poczucie narodowej wspólnoty.
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 21. prosince 2018
Mezi 13 mrtvými je 11 Poláků. V nemocnicích jsou tři zranění horníci. Jeden z nich je nadále v kritickém stavu,
Důl ČSM je součástí OKD. Majitelem této těžební společnosti je prostřednictvím státního podniku Prisko stát. OKD letos vytěží okolo pěti milionů tun uhlí.
Související
Téměř rok od neštěstí v dole OKD: Mše připomněla 13 obětí výbuchu
Neštěstí v dolech OKD: Kdo nese vinu? Komise vynesly verdikt
Výbuch metanu v dole OKD na Karvinsku (20. 12. 2018) , Andrej Babiš , Mateusz Morawiecki , Polsko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
před 2 hodinami
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno před 3 hodinami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 3 hodinami
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
před 4 hodinami
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
před 5 hodinami
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
před 6 hodinami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 7 hodinami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 7 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 8 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 10 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 11 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 11 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 12 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 13 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 14 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 15 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.
Zdroj: Libor Novák