Zdravotní stav dvou horníků hospitalizovaných ve Fakultní nemocnici Ostrava po výbuchu metanu v Dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku zůstává beze změn. Vážněji zraněný muž je v kritickém stavu na jednotce intenzivní péče, druhý se dál léčí na standardním pokoji, řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Naďa Chattová. Při neštěstí minulý týden ve čtvrtek zemřelo 13 lidí, z toho 12 Poláků. Dalších deset horníků bylo zraněno, tři skončili v nemocnicích, jeden byl ale propuštěn už den po explozi.
Primář oddělení rekonstrukční chirurgie Ladislav Petráš ve středu uvedl, že u muže v kritickém stavu, který je popálený na polovině těla, se lékaři chystají na operace. Budou mu muset odstranit nekrotické úseky kůže a zahájit transplantace.
U druhého zraněného horníka, který měl popáleniny na zhruba deseti procentech těla a další poranění, lékaři usilují o stabilizaci jeho stavu tak, aby mohl být co nejdříve propuštěn.
V severní lokalitě Dolu ČSM byla ve čtvrtek, tedy týden po neštěstí, obnovena těžba. Horníci fárají do zbývajících částí, které nebyly zasaženy neštěstím.
Mluvčího OKD Ivo Čelechovský dnes ČTK řekl, že situace v dole zůstává neměnná. Funguje běžný pracovní provoz a v podzemí se stále pracuje na dotěsňování hrází tak, aby byly pevné. Oblast 29. sloje, kde explodoval metan a následně tam vypukl požár, totiž byla uzavřena výbuchu vzdornými hrázemi. Uzavřený prostor má rozlohu přibližně 500 krát 500 metrů. Průběžně jsou prostřednictvím sond odebírány vzorky.
Výbuch metanu otřásl podzemím dolu ve čtvrtek odpoledne. Na povrch se záchranářům podařilo dostat zpočátku jen tělo jedné oběti. Další tři mrtvé vyprostila šestičlenná četa záchranářů v neděli, když na místě neštěstí dělala předběžný průzkum. Po výbuchu se v médiích objevily spekulace o manipulacích s čidly metanu, společnost OKD se proti takovým tvrzením ohradila.
Související
Téměř rok od neštěstí v dole OKD: Mše připomněla 13 obětí výbuchu
Neštěstí v dolech OKD: Kdo nese vinu? Komise vynesly verdikt
Výbuch metanu v dole OKD na Karvinsku (20. 12. 2018) , OKD , FN Ostrava , lékaři
Aktuálně se děje
včera
Írán zařadil na seznam nepřátelských vojenských cílů rádio sídlící v Praze
včera
Maďarsko poprvé oficiálně označilo Rusko za hrozbu. Vyjádřilo plnou podporu Ukrajině
včera
Spoj každých 15 minut? Eurotunel pod Lamanšským průlivem čeká vlaková revoluce
včera
Záběry, ze kterých mrazí. Lidé neměli šanci, voda brala mosty, domy i auta, mrtvých mohou být stovky
včera
Meta zaplatí pokutu 17 miliard dolarů. Facebook a Instagram čekají stěžejní změny
včera
"Je to běžné." Trump se poprvé vyjádřil k cestě šéfa CIA do Moskvy
včera
Slovensko překazilo žhářský útok na továrnu na drony. Nešlo o první případ ohrožení, řekl Kaliňák
včera
Sněmovna přehlasovala Pavlovo veto a schválila rozvolnění rozpočtových pravidel. Opozice se obrátí na soud
včera
Kanada oznámila zavedení odvetných cel na zboží z USA
včera
Sněmovna plánuje přehlasovat Pavlovo veto. Opozice se obrátí na Ústavní soud
včera
Trump stupňuje nátlak. Přejmenování jezera Ontario není jediný kontroverzní krok, který připravuje
včera
Trump má před sebou nesplnitelný úkol. Aby protiíránské sankce fungovaly, potřebuje Čínu
včera
Smrt Dolly Parton zasáhla celý svět. Amerika se halí do smutku, Trump nařídil svěsit vlajky
včera
Počasí přinese do konce týdne tropy, ty vystřídají bouřky a ochlazení
25. srpna 2026 21:58
Kreml může převzít budovy, které majitelé neochrání před ukrajinskými útoky, schválil Putin
25. srpna 2026 20:49
Už není cesty zpět. Extrémní počasí vyjde EU na desítky miliard, musí začít jednat hned
25. srpna 2026 20:09
Zemřela Dolly Parton. Nejslavnější country zpěvačku všech dob proslavily hity I Will Always Love You a Jolene
25. srpna 2026 19:36
Trumpovi se nelíbí kanadské sbližování s Čínou. Hrozí zavedením stoprocentních cel
25. srpna 2026 18:17
V Moskvě v tichosti přistálo americké letadlo se šéfem CIA na palubě. USA i Rusko mlčí
25. srpna 2026 17:01
Čína se oficiálně postavila za Írán. USA otevřeně hrozí odvetou za sankce
Peking se ostře ohradil proti novému balíku hospodářských sankcí, kterými se Spojené státy americké snaží izolovat Írán a jeho obchodní partnery. Čínské ministerstvo zahraničí označilo americká opatření za nelegální jednostranné kroky a varovalo, že podnikne všechna nezbytná opatření k ochraně svých národních zájmů. Bleskový nárůst napětí přichází poté, co Washington vyhlásil rozsáhlou finanční ofenzívu zaměřenou na úplné odstřižení íránského režimu od globálních příjmů.
Zdroj: Libor Novák