ZOO Brno hlásí rekord v návštěvnosti, loni přišlo nejvíc lidí od roku 1997

Brněnskou zoo loni navštívilo přes 330.000 lidí, nejvíce od roku 1997, kdy zařízení začalo vést přesnou evidenci všech návštěvníků. Počet návštěvníků tak v roce 2018 překonal i rok 2008, kdy do zoo především kvůli mláďatům ledního medvěda přišlo skoro 327.000 lidí. Loni byli lidé zvědaví především na lvíčata. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí zahrady Michal Vaňáč.

Hranici 300.000 návštěvníků se zoo od roku 1997 podařilo překonat i předloni a o rok dříve, kdy dorazilo 308.000, respektive 307.000 lidí.

"Dosud byl nejúspěšnější rok 2008. Právě tehdy jsme představili první potomky lední medvědice Cory - Billa a Toma. Moc si ceníme každého návštěvníka, který k nám vážil cestu. Zároveň je pro nás stoupající obliba brněnské zoo závazkem, abychom nadále pokračovali ve slibně rozjetém zvelebování celého areálu, tedy i v rekonstrukcích a výstavbě nových expozic," uvedl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

Děkujeme, děkujeme, děkujeme!?????????????????????????????????️?#zoobrno #návštěvnosthttps://t.co/jqiQlbeEAq

— Zoo Brno (@ZooBrnoCZ) 4. ledna 2019

Loni zoo přivítala celkem 330.118 návštěvníků. Nejvíce jich přišlo v dubnu (56.021), zároveň šlo o nejlepší čtvrtý měsíc od zmíněného roku 1997. Přes 52.000 lidí dorazilo v červenci, naopak ve srovnání s předchozím obdobím výrazně poklesla návštěvnost v srpnu. To si cestu do brněnské zoo našlo přes 41.000 lidí, tedy meziročně o téměř 12.000 méně.

"Ze zpětné vazby od návštěvníků víme, že loni byla hlavním tahákem lvíčata narozená na konci roku 2017. Svou roli určitě sehrály i nové expozice, které jsme dokončili v minulých letech. Významným faktorem ovlivňujícím návštěvnost je také počasí. To nám hrálo do karet zejména na jaře, naopak v létě, hlavně v srpnu, se vedra podepsala pod podprůměrnou návštěvností v druhé polovině prázdnin," uvedl Hovorka.

Brněnská zoologická zahrada byla otevřena v roce 1953 a do roku 1997 byl prodej vstupenek v režimu trhacích kotoučových lístků. V roce 1997 v zoo zavedli registrační pokladny, díky kterým se zpřesnila i evidence návštěvnosti. Od roku 2007 funguje v zoo turniketový systém.

V 50. a 60. letech se roční návštěvnost zařízení pohybovala kolem 250.000, v 70. a 80. letech vystoupala v průměru na 430.000. Změna přišla v 90. letech, kdy návštěvnost i v souvislosti s otevřením hranic klesla na průměrných 200.000. Od roku 1997 do roku 2007 se opět vrátila na úroveň 250.000 ročně.

Související

Žirafy, ilustrační fotografie

Zoo Brno přišla o svou nejstarší žirafu

Zoo Brno přišla o nejstarší žirafu. Jednadvacetiletou Janette museli utratit poté, co začala mít zdravotní problémy. Zoologická zahrada o tom informovala na sociální síti. 
Brněnská zoo zahrada má v plánu zmodernizovat současný vstup

Zoo Brno se dočká nového vstupu. Přibydou parkovací místa i zázemí pro návštěvníky

Brněnská zoologická zahrada má v plánu modernizovat současný vstup. Ten nevyhovuje zejména kvůli nedostatku parkovacích míst i prostoru pro pěší. Vedení ZOO už více než 20 let usiluje o výstavbu nového vchodu v brněnských Kníničkách, proces je ale komplikovaný, proto se rozhodlo alespoň pro úpravu toho stávajícího. Rekonstrukce by měla být hotová do dvou let.

Více souvisejících

ZOO Brno Zvířata Brno

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Transfúze

Krev nemá prázdniny. Ministerstvo nabádá k darování krve, zásoby se tenčí

Zásoby krve v českých nemocnicích se v letních měsících výrazně snížily a na některých pracovištích se dostávají na kritickou úroveň. Dárců přichází méně, potřeba krve však neklesá. Nemocnice ji každý den potřebují při operacích, úrazech, porodech i léčbě závažně nemocných pacientů. Ministerstvo zdravotnictví proto společně s transfuzními pracovišti vyzvalo všechny, kteří mohou krev darovat, aby v následujících dnech přišli k odběru.

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Čísla nelžou. Kongo zažívá nejhorší epidemii eboly ve své historii

Současná epidemie smrtelně nebezpečné eboly v Demokratické republice Kongo je nejsmrtelnější v historii této africké země. Potvrzených už je přes 2300 obětí. Více mrtvých si choroba vyžádala jen jednou, a to během minulé dekády, kdy se šířila hned v několika afrických státech najednou. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump a Kim Čong-un

Trump hodlá omezit americkou účast na cvičení s Jihokorejci

Americký prezident Donald Trump nařídil Pentagonu, aby omezil účast armády na společném vojenském cvičení s jihokorejskou armádou. Vysvětluje to dobrým vztahem se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem i neochotou Soulu se podílet na jaderném odzbrojení Íránu. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie

Írán vypsal odměnu na hlavy amerických vojáků. Ženám vyplatí dvojnásobek

Íránská armáda vypsala odměnu za zabití nebo zajetí amerických vojáků ve výši v přepočtu přibližně 30 tisíc dolarů. Podle oficiálních zpráv íránských státních médií oznámil toto opatření velitel íránských ozbrojených sil Amír Hátamí. Byla zároveň stanovená výjimka, podle níž se vypsaná částka zdvojnásobí na dvojnásobek v případě, že danou akci provede žena.

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Kyjev poslal drony na Rusko, Moskva zaútočila balistickými raketami. Počet mrtvých na obou stranách roste

Ruské úřady podle BBC oznámily, že země čelila nejrozsáhlejšímu ukrajinskému dronovému útoku v letošním roce. Podle oficiálních zpráv si údery na ruském území vyžádaly nejméně sedm lidských životů. Do operace bylo nasazeno zhruba 822 bezpilotních letounů, z nichž přibližně 600 směřovalo na Moskevskou oblast. Tamní guvernér označil tento nálet za jeden z nejmasivnějších v moderní historii.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Počty rekrutů jsou výrazně nižší, než ztráty na Ukrajině. Náborové příspěvky už nefungují, Rusko se bojí mobilizace

V ruských domácnostech i na sociálních sítích stále častěji rezonuje otázka, zda prezident Vladimir Putin vyhlásí další vlnu mobilizace. Ruská armáda čelí značným ztrátám na ukrajinské frontě, zatímco zájem o dobrovolný vstup do vojska výrazně opadá. Vzhledem k tomu, že Kreml trvá na svých územních nárocích a letní ofenzíva stagnuje, potýká se vedení země se závažným nedostatkem lidských sil. Podle aktivisty Alexeje Tabalova je čím dál těžší sehnat lidi ochotné bojovat, a to i za astronomické finanční částky.

včera

Marija Zacharovová

USA povolí Turecku prodat své zbraně Ukrajině. Moskva se bouří, hrozí a chce vysvětlení

Moskva požádala zástupce Spojených států a Turecka o oficiální vysvětlení v reakci na zprávy o možném předání rozsáhlého arzenálu zbraní Ukrajině. Informaci zveřejnila mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová v oficiálním prohlášení. Ruská strana vyjádřila hluboké znepokojení nad tím, že by takový krok mohl způsobit zásadní narušení stávajících vztahů.

včera

včera

Netanjahuovo odmítnutí nevadí. Hamás zahájil jednání o mírovém plánu pro Pásmo Gazy

Delegace palestinského hnutí Hamás zahájila v Egyptě jednání se šéfem tamní rozvědky Hasanem Rašádem. Hlavním tématem rozhovorů je hledání cest, jak posunout vřed realizaci poválečného plánu pro Pásmo Gazy, který vznikl pod záštitou Spojených států amerických.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy