Pražský městský soud dnes bude napodruhé zkoumat, zda se někdejší ředitel státního podniku Čepro Tomáš Kadlec dopustil daňového úniku. Původně muži uložil 5,5 roku vězení a pětimilionový peněžitý trest. Kadlec však následně předložil důkazy, které mají podle něj dokládat jeho nevinu. Odvolací soud proto rozhodnutí zrušil a věc vrátil k novému projednání.
Obžaloba tvrdí, že Kadlec obdržel v době šéfování Čepru na své švýcarské konto zhruba 35 milionů korun, které zatajil v daňových přiznáních. České republice tak údajně způsobil škodu 11,4 milionu korun.
Muž se u soudu v minulosti hájil tím, že peníze byly jen půjčkou, kterou následně řádně splatil, takže ji danit nemusel. Sumu si prý vypůjčil na podnikatelský záměr pro případ, že by v čele Čepra skončil.
Soud mu neuvěřil, protože Kadlec nevysvětlil, o jakou půjčku mělo jít, od koho, komu peníze vrátil a jak. Česká policie původně pokládala peníze na účtu za možný úplatek.
Kadlec, který v minulosti vedl také Národní bezpečnostní úřad a působil i v Bezpečnostní informační službě, byl loni nepravomocně odsouzen ještě v dalším případu. Dostal čtyřleté vězení za porušení povinnosti při správě majetku Čepra. Podle státního zástupce existuje souvislost mezi touto kauzou a tím, proč si muž založil švýcarský účet. Údajné propojení se však nepodařilo zmapovat.
Související
Exředitel Čepra Kadlec si odpyká sedm let vězení, soud zamítl odvolání
Exšéf Čepra Kadlec si odpyká čtyři roky. Musí uhradit 260 milionů s úroky, potvrdil soud
Tomáš Kadlec (kauza Čepro) , Čepro , soudy , Praha
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 1 hodinou
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 1 hodinou
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 2 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 3 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 3 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 4 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 4 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 5 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 6 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 7 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
Nejvyšší americký úředník pro očkování, Vinay Prasad, přišel s dlouhým a argumentačním memorandem, které zaslal zaměstnancům. V něm slíbil, že přepracuje regulaci vakcín poté, co tvrdil, že nejméně deset dětí zemřelo v důsledku očkování proti nemoci Covid-19. Pro toto závažné tvrzení však neposkytl žádné důkazy a ani minimum podrobností o tom, jak bude nový přístup k regulaci vypadat.
Zdroj: Libor Novák