Brněnská muzejní noc 2019? Letošní jubilejní už v květnu

Letos si atmosféru nočního města plného kultury užijí nejen Brňané, ale i obyvatelé dalších jihomoravských měst – v noci pro ně bude zajištěna doprava. Zážitkové putování návštěvníkům zpříjemní i nový přehledný web.

Do Brněnské muzejní noci se letos zapojuje 28 kulturních institucí, které, jak je již zvykem, otevřenou své brány v 18 hodin a kromě výstav nabídnou množství kreativních aktivit pro dospělé i děti. Některé instituce si s ohledem na dětského návštěvníka připravily program v dřívějších hodinách (jako např. Muzeum ve Šlapanicích, Vida! Science centrum, Industra). Na Biskupském dvoře vystoupí Městské divadlo s ukázkou ze hry Jakub a jeho pán, Pavilon Anthropos rozezní africké rytmy, v Pražákově paláci zažijete premiéru šifrovací hry, kdo se vyzná v nerostech, neměl by si nechat ujít vědomostní kvíz v Dietrichsteinském paláci. Na většině míst bude vstupné dobrovolné, některé akce a výstavy budou zpoplatněny symbolickou částkou nebo s výraznou slevou.

Nově se v rámci oslav 100 let Masarykovy univerzity zapojí i Univerzitní kino Scala, kde se budou promítat němé filmy s živou hudbou Tomáše Vtípila. Oslavy se propíší i do Místodržitelského paláce, kde budou moci lidé navštívit čerstvě otevřenou výstavu MUNI 100. Dominantou Moravského náměstí pak bude šestimetrová busta TGM od designéra Maxima Velčovského.

Ale chystá se toho samozřejmě mnohem víc, v květnu se spustí nové webové stránky, kde najdou uživatelé kompletní program Brněnské muzejní noci a další potřebné informace. Jako praktický průvodce bude návštěvníkům sloužit i tištěná brožura s vyznačenými pořádajícími institucemi a také jízdním řádem speciální autobusové dopravy, která bude opět zdarma. Poprvé je partnerem Brněnské muzejní noci také Integrovaný dopravní systém JMK, který zajistí speciální noční linky i do vzdálenějších měst v rámci Jihomoravského kraje, jako Adamov, Blansko, Křtiny, Znojmo nebo Břeclav. Autobusy budou vyjíždět v 0:30 od Hlavního nádraží, a to v ceně běžného jízdného.

Vizuál letošní Brněnské muzejní noci evokuje symboliku spojenou s průvodcovstvím. Jeho autorkou je grafická designérka Alena Gratiasová. „V letošním vizuálu jsme se rozhodli pracovat se známými lokalitami města Brna. Hledali jsme nějakého průvodce nebo maskota, který by návštěvníky Muzejní noci na cestě z galerie do galerie provázel. Vzpomněli jsme si na gesto zdviženého deštníku a napadlo nás, že bychom mohli pracovat s motivem průvodce v pravém slova smyslu. Uchvátili nás plyšoví pokémoni na selfie tyči nebo rozkvetlý třešňový proutek a podoba letošní Brněnské muzejní noci byla na světě“, dodává Gratiasová.

Brněnská muzejní noc se koná pod záštitou ministra kultury Antonína Staňka, primátorky statutárního města Brna Markéty Vaňkové, hejtmana Jihomoravského kraje Bohumila Šimka, starosty městské části Brno-střed Vojtěcha Mencla a brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho. Uskutečňuje se za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Statutárního města Brna a Jihomoravského kraje. Významným způsobem se na ní podílí Dopravní podnik města Brna, který zajišťuje bezplatnou dopravu návštěvníků v rámci centra města i mimo ně.

Související

Brněnská muzejní noc

V Brně se koná další ročník muzejní noci

Brno - Galerie a muzea v Brně se dnes v podvečer zájemcům otevřela na noc. Do čtrnáctého ročníku Brněnské muzejní noci se zapojilo kolem 30 institucí. Lidé se mohli dostat na jinak nepřístupná místa a v netradiční dobu.
Brněnská muzejní noc

Brněnská muzejní noc 2018: koncerty, přehlídky, workshopy a samozřejmě umění i design

Brno - Osmadvacet kulturních institucí nabídne Brňanům už tuto sobotu netradiční zážitek. Otevřou své brány v pozdních večerních hodinách a kromě expozic nabídnou také speciální doprovodné programy. Návštěvníci se letos mohou těšit na koncerty, módní přehlídky, workshopy, komentované prohlídky výstav a další. To vše zdarma nebo za zvýhodněné vstupné.

Více souvisejících

Brněnská muzejní noc Muzejní noc

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou

Evropská unie zvažuje uvalení nových daní na americké technologické firmy, pokud se nepodaří dosáhnout dohody se Spojenými státy o zrušení cel na evropské zboží. Uvedla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v rozhovoru pro britský deník Financial Times. Unie je podle jejích slov připravena na odvetná opatření, která by mohla citelně zasáhnout například společnosti jako Meta, Google či Facebook.

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého

V pátek krátce po poledni došlo v Jílovišti u Prahy k vážnému incidentu, při kterém byl ve firemním areálu postřelen muž. Ten utrpěl velmi vážná zranění a záchranáři ho letecky transportovali do pražské motolské nemocnice. Během převozu zůstával v kritickém stavu, lékaři ho museli resuscitovat a připojit na umělou plicní ventilaci.

před 2 hodinami

Evropská unie

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek

Evropští spojenci oznámili zásadní navýšení vojenské pomoci Ukrajině v době, kdy se v Bruselu koná obranný summit NATO. Británie představila balík pomoci v hodnotě 450 milionů liber (580 milionů dolarů), přičemž hlavní část financí – 350 milionů – bude uvolněna ještě letos. Cílem je nejen posílení obrany Ukrajiny, ale i zajištění výhodnější vyjednávací pozice při případném mírovém urovnání s Ruskem.

před 3 hodinami

Petr Gazdík (STAN)

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce

Po patnácti letech opouští Poslaneckou sněmovnu jeden z nejviditelnějších politiků hnutí STAN a bývalý ministr školství Petr Gazdík. Na páteční krajské konferenci Starostů a nezávislých ve Zlínském kraji oznámil, že se již nebude ucházet o místo na podzimní kandidátce. Tím de facto opouští vrcholnou politiku. I nadále však zůstává aktivní jako zastupitel v Suché Lozi na Uherskohradišťsku.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační foto

Nejistota v obchodní politice otřásá celým světem. Co přijde nyní?

Obchodní spory, celní opatření a rostoucí geopolitické napětí postupně mění strukturu globální ekonomiky. Zatímco důvěra v předvídatelnost Spojených států oslabuje, Čína rozšiřuje svůj vliv v Asii, Africe i Latinské Americe. Svět se posouvá směrem k více rozdělenému a konkurenčnímu uspořádání.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

CNN: Obchodní válka mezi USA a Čínou může být katastrofální pro celý svět

Rychle eskalující obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou, dvěma největšími geopolitickými mocnostmi světa, hrozí těžkými dopady nejen na jejich vlastní ekonomiky, ale i na globální trhy. Prezident Donald Trump, který tuto krizi rozpoutal, zatím nenabízí jasnou strategii a jeho kroky působí spíše jako improvizace než promyšlený plán. Vyplývá to z analýzy serveru CNN.

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

Dopravní nehoda na Pražském okruhu

Hromadná nehoda zablokovala Pražský okruh. Stojí i dálnice D1

Jedna osoba zemřela a další byla těžce zraněna při vážné dopravní nehodě, která se odehrála ve čtvrtek odpoledne na 77. kilometru dálnice D0 u Modletic na Pražském okruhu. Na místě se srazila dvě osobní a dvě nákladní vozidla. Provoz ve směru na D1 byl okamžitě zastaven, na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému včetně letecké záchranné služby.

včera

Česká televize, ilustrační foto

Češi si připlatí. Koncesionářské poplatky vzrostou ještě letos, schválil Senát

Senát Parlamentu České republiky schválil novelu zákona, která přináší zásadní změny v oblasti televizních a rozhlasových poplatků. Tyto poplatky se podle nových pravidel zvýší a rozšíří se i okruh občanů, kteří je budou muset platit. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky a pokud ji podepíše, začnou změny platit už od května.

včera

včera

Vlastimil Válek

Černochové se vymstila její sóĺo akce. Pohádala se s Válkem

Nečekané ráno zažili členové vlády ve středu, kdy ministryně obrany Jana Černochová (ODS) na tiskové konferenci těsně před zasedáním kabinetu oznámila, že chce, aby vojáci dostali od léta přidáno nejméně 8300 korun měsíčně. Její krok zaskočil všechny kolegy a rozpoutal ostrou hádku na půdě vlády, která vyústila v odchod ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) z jednání.

včera

včera

Elon Musk

Muska trápí problém, kvůli kterému nemůže spát. Vyřešit se ho snaží s těmi nejnepravděpodobnějšími spojenci

U večeře, kde se podávají těstovinové saláty a děti pobíhají mezi stoly, se ozývá otázka: „Má tu někdo víc než sedm dětí?“ Většina konferencí by takovou poznámku považovala za nepatřičnou, ale na NatalConu, setkání příznivců pronatalismu, jde o klíčové téma – porodnost. A právě to je podle účastníků jeden z největších problémů současné civilizace.

včera

Umělá inteligence se stává vážným problémem pro celý svět. Jen jinak, než si lidé myslí

Když se hovoří o hrozbě v podobě umělé inteligence, většina lidí si pravděpodobně vybaví scény ze science fiction filmů, kde roboti ovládli svět. Globální rozmach technologií umělé inteligence ale skýtá i jiné nebezpečí, do konce dekády totiž povede k obrovskému nárůstu spotřeby energie, která se přiblíží úrovni současné spotřeby celého Japonska. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA), podle níž bude jen zhruba polovina této energie pocházet z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy