Chladné počasí ovlivní naše peněženky: Zvyšuje se spotřeba plynu i elektřiny

Aktuální chladné a deštivé počasí, které se v posledních dnech objevilo v České republice, zvyšuje tuzemskou spotřebu plynu i elektřiny. Vyplývá to z vyjádření distributorů, které ČTK oslovila. Podle mluvčího společnosti innogy Martina Chalupského je konkrétně spotřeba zemního plynu nyní v porovnání s první polovinou loňského května vyšší téměř o 60 procent.

Deník Shopaholičky

"Je to přímý důsledek prodlužující se topné sezony. A samozřejmě reakce na nízké venkovní teploty. Průměrná atmosférická teplota je zatím pro letošní květen nižší o více než sedm stupňů Celsia proti roku 2018, což je znát právě na vyšší spotřebě zemního plynu pro vytápění. Loňská průměrná teplota dosahovala k úterku 16,5 stupňů Celsia, kdežto letošní průměrná teplota dosahuje pouhých devíti stupňů Celsia," uvedl Chalupský.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž dnes ČTK řekl, že v posledních chladnějších květnových dnech je spotřeba elektřiny vyšší o více než dvě procenta proti stejnému období loňského roku. "V některých časech je spotřeba vyšší i o více jak pět procent. Nejde ale zcela oddělit vliv chladnějšího počasí a ostatních trendů rostoucí spotřeby elektřiny," uvedl.

Více je podle něj znatelný vliv aktuálního počasí u tepláren. "V porovnání měsíců květen 2018 a 2019 zatím letos dodáváme o asi 130 procent tepla na vytápění více. Teplárny pracují ve standardním režimu," dodal. Mluvčí Teplárenského sdružení ČR Pavel Kaufmann upozornil, že nezvykle chladné počasí je letos v květnu jen z pohledu posledních tří teplých let.

"V květnu 2015 se topilo v podstatě nepřetržitě po celý květen, nad 13 stupňů Celsia se oteplilo trvale až poslední květnový den. Naopak loni se zase přerušilo vytápění už v polovině dubna a na většině republiky se do konce května už neobnovilo. V květnech 2012 a 2013 bylo počasí jako na houpačce a několikrát se vytápění přerušilo, aby se za pár dnů opět obnovilo," dodal Kaufmann.

Topná sezona začíná 1. září a končí 31. května. Podle vyhlášky však dodávka tepla začne v topné sezoně až v okamžiku, kdy teplota vzduchu klesne pod +13 °C. Musí k tomu dojít dva následující dny po sobě a pokud předpověď počasí nepředpokládá v dalších dnech zvýšení teploty nad +13 °C.

V Česku se výrazně ochladilo koncem dubna. Duben byl přitom v tabulkách meteorologů osmým nejteplejším od roku 1961, kdy začali měsíční průměry sledovat. Podle údajů z pražské Ruzyně bylo období od 28. dubna do 12. května s průměrnou teplotou 9,1 stupně nejchladnější od začátku století. Vrcholky Krkonoš, Jeseníků a Beskyd pokryl v noci na dnešek sníh. Podle předpovědi počasí se bude v Česku postupně oteplovat a pravděpodobně v sobotu budou teploty vzduchu na hodnotách dlouhodobých průměrů.

Deník Shopaholičky

Související

Více souvisejících

Počasí plyn Elektřina

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

včera

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen

Může se princ Harry ještě někdy vrátit do Velké Británie? Poslední roky se to nezdálo být moc pravděpodobné, mladší ze synů krále Karla III. totiž žije s rodinou v USA. Pro tuto chvíli se na tom nic nemění, ale začíná se řešit, zda se princ nevrátí alespoň v budoucnosti. 

včera

Důchody

Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad

Důchody budou od ledna po pravidelné valorizaci vypláceny v nové výši, ale nejde o jedinou změnu. Česká správa sociálního zabezpečení od ledna na základě změny zákona přestává automaticky zasílat valorizační oznámení v listinné podobě. Změna směřuje k modernizaci a zefektivnění komunikace s klienty a ke snížení množství listinných dokumentů. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Patrik Hezucký

Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký

Česko v pátek večer zasáhla smutná zpráva. Ve věku 55 let zemřel populární moderátor Patrik Hezucký, jehož proslavily roky úspěšného vysílání ranní show na Evropě 2, na kterém se podílel s kolegou Leošem Marešem. Hezucký strávil poslední dny v benešovské nemocnici, kde bojoval s blíže nespecifikovanou vážnou nemocí. 

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie.

Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých

Německý parlament schválil zavedení dobrovolné vojenské služby ve snaze posílit národní bezpečnost v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině. Podle BBC jde o zásadní změnu v přístupu Berlína k armádě, která by se podle kancléře Friedricha Merze měla stát nejsilnějším konvenčním vojskem v Evropě. 

včera

Netflix

Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN

Společnost Netflix triumfovala v boji o získání legendárních studií Warner Bros. a HBO. V pátek ráno Netflix oznámil, že dosáhl dohody se společností Warner Bros. Discovery (WBD) o koupi legendárního televizního a filmového studia a jeho aktiv, včetně streamovací služby HBO Max, za částku 72 miliard dolarů. Toto oznámení podle CNN šokovalo Hollywood a přepsalo očekávání ohledně budoucího směřování WBD, která je zároveň mateřskou společností zmíněné televizní stanice.

včera

Prezident Trump

Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci

Americký prezident Donald Trump a jeho administrativa zveřejnili novou Národní bezpečnostní strategii, která obsahuje výbušné tvrzení. Dokument viní Evropskou unii a migrační politiku z hrozícího a totálního kulturního rozpadu starého kontinentu. Strategie tvrdí, že ekonomické problémy Evropy jsou „zastíněny reálnou a mnohem drastičtější vyhlídkou civilizačního vymazání“ během příštích dvaceti let.

včera

Martin Kuba na 24. kongresu ODS

Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik

Jihočeský hejtman Martin Kuba domluvil odchod z ODS s pravděpodobně budoucím premiérem Andrejem Babišem (ANO). Promluvil o tom v pořadu Osobnost Plus politický analytik Bohumil Pečinka. Z čela ODS brzy odejde dosavadní předseda vlády Petr Fiala, a právě Kuba byl jedním z favoritů na jeho nástupce. Jeho krok jen potvrzuje, že občanští demokraté před sebou mají velmi náročné období.

včera

Mark Rutte, generální tajemník NATO

Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO

Generální tajemník NATO Mark Rutte uvedl, že spojenci zůstanou pevní ve svém závazku podporovat Ukrajinu. Rutte v Bruselu na tiskové konferenci po setkání ministrů zahraničí Aliance přivítal jednání o mírovém plánu pro Ukrajinu, která probíhají za účasti Spojených států. Zároveň však zdůraznil, že podpora Kyjevu nesmí polevit.

včera

Vánoce

Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů

Mluvčí Generálního štábu Hasičského záchranného sboru ČR Klára Ochmanová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz promluvila o tom, na co by si lidé měli dávat pozor během období adventu a Vánoc. Upozornila na základní pravidla, jak požárům předcházet, jak se chovat v případě zahoření elektroniky a jakým způsobem správně hasit vzniklý oheň. „Nejdůležitější je nezpanikařit a zachovat klid. K tomu klidu přispěje i to, že jsme na možnost požáru připravení – víme například, kde máme hasicí přístroj a jak ho použít, abychom nemuseli studovat návod až ve chvíli, kdy hoří,“ říká.

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska

Summit ruského prezidenta Vladimira Putina a indického premiéra Narendry Modiho v Novém Dillí přinesl další posílení bilaterálních vztahů v oblastech obrany, energetiky a technologií. Putin po jednáních, která se konala v pátek, potvrdil, že Rusko je připraveno pokračovat v nepřerušovaných dodávkách paliv pro Indii, což Moskvě zajišťuje důležitý trh v době západních sankcí.

včera

Vladimír Putin

Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva se zmocní celého ukrajinského regionu Donbasu buď „vojenskými, nebo jinými prostředky“. Tímto postojem se utvrdil v jednom ze svých hlavních požadavků v době, kdy ukrajinští představitelé odjíždějí na další kolo mírových rozhovorů do Spojených států. Putin dorazil ve čtvrtek do Dillí, kde má jednat s indickým premiérem Narendrou Modím.

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost

Válka na Ukrajině nadále pokračuje, protože Moskva podmiňuje jednání požadavky ohrožujícími ukrajinskou suverenitu i západní strategické zájmy. Kreml mezitím upevňuje ideologii trvalé konfrontace a rozšiřuje svůj vliv hybridními prostředky od Pobaltí až po Kazachstán. Slábnoucí jednota Západu posiluje ruské ambice a zvyšuje riziko, že konflikt přeroste v širší bezpečnostní krizi, již už nebude možné ignorovat.

včera

S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum

Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy