Bývalý hejtman David Rath si dnes pravomocné rozhodnutí v takzvané první větvi jeho korupční kauzy vyslechnout nepřišel. K pražskému vrchnímu soudu nedorazili ani bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr. Účastní se jen jeden z obžalovaných - Jindřich Řehák.
Někdejší politik Rath čelí obžalobě z přijímání úplatků za zmanipulovaná výběrová řízení na zakázky Středočeského kraje, za což mu prvoinstanční soud uložil loni v červnu trest 8,5 roku vězení. O rok nižší trest vyměřil manželům Kottovým, kteří podle spisu patřili k hlavním organizátorům celého případu.
Proti nepravomocnému verdiktu se odvolali Rath i Kottovi. Všichni od počátku případu tvrdí, že jsou nevinni. Odvolání podalo také státní zastupitelství, které požaduje propadnutí celého majetku hlavní trojice obžalovaných.
Pražský vrchní soud se případem zabývá podruhé. Stejný prvoinstanční verdikt v roce 2016 zrušil kvůli použití odposlechů. Nejvyšší soud však následně uvedl, že je lze použít jako důkaz.
Takzvaná první větev kauzy se týká tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku, budovy gymnázia v Hostivici a nákupu vybavení do kladenského domova pro seniory a středočeských nemocnic. Za zajištění vítězství v soutěži brali Kottovi s Rathem podle obžaloby úplatky, o které se dělili. Převzít podle spisu stihli 38 milionů, pak je zatkla policie. Spolu s Rathem je obžalováno deset lidí.
Související
David Rath byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za korupci
Svaz pacientů jmenuje Ratha pacientským ombudsmanem
David Rath , Kauza: Rath , soudy
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Pro Čechy to nebude jednoduchý turnaj. Hokejisté na úvod prohráli s Kanadou 0:5
před 23 minutami
V Ondřejově našli po požáru lidské tělo. Svědci měli slyšet výbuchy
před 1 hodinou
Sáblíková se po nemoci rozloučila na olympiádě s oblíbenými pěti kilometry
před 1 hodinou
Počasí se o víkendu navrátí k zimě. Meteorologové už plánují výstrahu
před 2 hodinami
Zabystřanova jízda stačila na 17. místo. Nejlepší sdruženář v TOP 20, muži v curlingu byli blízko senzaci
před 2 hodinami
V pražské ZOO se potvrdila ptačí chřipka. Platí mimořádná opatření
před 3 hodinami
Zemřel herec Van Der Beek, proslavil ho seriál Dawsonův svět
před 3 hodinami
Šéf olympiády flirtoval s Epsteinovou spolupracovnicí. Celebrity mu vypovídají smlouvy, ve funkci přesto zůstane
před 4 hodinami
Odvaha má vyšší hodnotu než olympijská medaile, ocenil Zelenskyj vyřazeného skeletonistu
před 4 hodinami
Začal hokejový turnaj mužů. Slováci se postarali o senzaci, Švédové se trápili
před 5 hodinami
Češi nejvíce věří Pavlovi. Nejméně Turkovi, Macinkovi a Okamurovi
před 6 hodinami
Političky Richterová a Decroix dostaly výhrůžné dopisy. Věc bude řešit policie
před 6 hodinami
Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum
před 7 hodinami
Si Ťin-pching prolomil mlčení. Poprvé se vyjádřil k čistkám ve velení armády
před 8 hodinami
Ruské úřady nařídily úplné zablokování WhatsAppu. Chtějí dostat uživatele na státem sledované aplikace
před 9 hodinami
Z olympiády byl vyloučen ukrajinský skeletonista. Měl na helmě sportovce zabité během války
před 9 hodinami
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
před 10 hodinami
Hygienici stahují z trhu kojenecké výživy. Mohou být kontaminované
před 11 hodinami
Hluboká krize důvěry. Lidé už ve spojenectví s USA nevěří, co bude po odchodu Trumpa nikdo netuší
před 11 hodinami
10 milionů, jinak konec dohod s EU. Švýcarsko čeká v létě bizarní hlasování
Švýcarsko bude v létě rozhodovat o návrhu krajně pravicové Švýcarské lidové strany (SVP), která požaduje omezení počtu obyvatel země na deset milionů. Tento krok by mohl vážně ohrozit klíčové dohody s Evropskou unií a podle odpůrců z řad podnikatelů i ochromit národní hospodářství. Vláda ve středu oznámila, že referendum o iniciativě s názvem „Ne desetimilionovému Švýcarsku“ se uskuteční 10. června.
Zdroj: Libor Novák