Někdejší tajemník bývalého prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl žádá Vrchní státní zastupitelství v Praze, aby prověřilo zákonnost a korektnost počínání policie při vyšetřování dvou květnových incidentů, při kterých byl údajně napaden.
V dopisu, který dnes dal k dispozici novinářům, kritizuje, že mu policisté v případu napadení v Praze i ve Zlíně nesdělili, jak byla příslušná řízení ukončena, ač informace poskytli médiím.
"Oficiálně nemám o výsledku vyšetřování až dosud žádnou informaci, přestože jsem byl předtím s oběma policejními orgány opakovaně i v telefonickém styku. Nikdo mi nevolal, nikdo mi nepsal. Zato se v obou případech vyšetřovatelé obrátili na média a sdělili jim, že vyšetřování bylo ukončeno, a také s jakým výsledkem," píše v dokumentu Jakl.
Kritizuje, že ho policejní mluvčí označili jako podezřelého či to, že přispívali k mediální relativizaci druhého incidentu. "Vzhledem k veřejné funkci, do které jsem byl zvolen Poslaneckou sněmovnou, považuji medializovaná vyjádření policejních orgánů za nápomoc při znevážení mojí důvěryhodnosti a porušení zákonem stanovených procesních pravidel," napsal člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Jakl v dopise adresovaném vrchní státní zástupkyni Lence Bradáčové.
První z incidentů se odehrál 25. května v Praze v metru mezi stanicemi Florenc a Náměstí Republiky. Jakl tvrdí, že když seděl, přistoupil k němu neznámý muž a zeptal se ho, zda je lídrem kandidátky hnutí SPD. Když přitakal, útočník jej prý fyzicky napadl.
Jakl se dnes ohradil proti tomu, že muž na rozdíl od něj nemusí čelit zájmu veřejnosti, protože je chráněna jeho totožnost. Novinářům proto sdělil jeho jméno. Muž dříve přiznal, že Jakla dvakrát nazval "kriplem". Poté prý chtěl z vagonu vystoupit, ale Jakl, který podle něj stál, na něj zaútočil. Sám údajně udeřil Jakla do tváře a do ramene.
Podobné okolnosti podle Jakla doprovázejí i další fyzické napadení. Jakl uvedl, že mu čelil poslední květnovou středu ve Zlíně v hotelu. Útočník mu údajně řekl, že ho schválně udeřil do místa bolavého po prvním útoku. "Ani zde jsem nedostal žádnou zprávu o ukončení vyšetřování. Pouze z médií se mi po několika týdnech doneslo, že útočník byl prý odhalen a vede se vůči němu přestupkové řízení," uvedl.
"Viníkovi hrozí ve správním řízení několikatisícová pokuta. Na projednání přestupku má magistrát jeden rok," řekla k tomu dnes ČTK zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
I pražská policie předala případ do přestupkového řízení. Z přestupku jsou podle ní podezřelí Jakl i devětadvacetiletý muž, který se s bývalým tajemníkem dostal do potyčky. Incident posoudí Úřad městské části Praha 1. Ve Zlíně kvalifikovali kriminalisté jednání pětačtyřicetiletého muže z Prahy jako přestupek proti občanskému soužití. Případ předali pracovníkům přestupkového oddělení zlínského magistrátu.
Jakl v loňských senátních volbách kandidoval v Praze 2 za SPD Tomia Okamury. Opakovaný útok na něj Sněmovna odsoudila jako nepřijatelné ohrožení demokracie a svobody v ČR. Rozhodla o tom na návrh předsedy SPD Tomia Okamury.
Související
Jakl dostal za potyčku v metru pokutu 1000 korun, jeho sok má zaplatit 5000
Ladislav Jakl a potyčka v metru? Postup policie byl správný
Ladislav Jakl , Lenka Bradáčová (česká státní zástupkyně) , Vrchní státní zastupitelství , Praha
Aktuálně se děje
včera
Ve StarDance už nezbývá žádné místo. Poslední hvězdou je Vojta Dyk
včera
Obchody se o některých svátcích podřizují zákonu. Mohlo by se to změnit
včera
Další z obviněných v kauze pardubického útoku skončil ve vazbě
včera
Pravda o projevech změny klimatu v Česku. Nejde jen o rostoucí teploty
včera
Žena spáchala atentát. Před sto lety chtěla zabít Mussoliniho
včera
Ministerstvo výrazně snížilo cenový strop na pohonné hmoty
včera
USA z NATO nemohou jen tak vystoupit, připomíná americký senátor. Trump k rozvázání smlouvy nemá pravomoci
včera
Pavel: Trump v posledních týdnech poškodil důvěryhodnost NATO více, než Putin za celé roky
včera
Strop na pohonné hmoty s cenami zatím příliš nepohnul. Analytik prozradil, jaký očekává další vývoj
včera
Pokud nedodržíte dohodu, zahájíme vojenskou akci, jakou svět dosud neviděl, vzkázal Trump Íránu
včera
USA nejsou jediné, kdo kvůli příměří nešetří sebechválou. Skutečný vítěz ale leží jinde
včera
Vance v Budapešti po boku Orbána popřel, že se Spojené státy míchají do maďarských voleb
včera
Zelenskyj: Washington záměrně ignoruje důkazy o tom, že Moskva aktivně pomáhá Íránu
včera
Trumpova propaganda jede na plné obrátky. Hegseth označil křehké příměří s Íránem za historické a drtivé vítězství
včera
Odešla atletická legenda. Zemřel diskař Imrich Bugár
včera
Rutte se setkal s Trumpem. Odmítl říct, jestli USA chtějí vystoupit z NATO
včera
Počasí do konce týdne: Bude ještě mrznout, přidají se i deště
8. dubna 2026 21:41
Írán nepochopil, že Libanonu se příměří netýká, prohlásil Vance. Izrael by se ale podle něj mohl zklidnit
8. dubna 2026 20:28
Trump pohrozil uvalením padesátiprocentních cel na zemi, která bude dodávat zbraně Íránu
8. dubna 2026 19:08
Pojedu v čele české delegace na summit NATO, oznámil Pavel
Vztahy mezi Pražským hradem a Úřadem vlády vstupují do další fáze diplomatického přetlačování. Prezident Petr Pavel zaslal premiérovi Andreji Babišovi oficiální dopis, v němž jasně deklaruje svůj záměr vést delegaci České republiky na nadcházejícím summitu NATO. Ten se má uskutečnit počátkem července v turecké Ankaře a očekává se, že půjde o jedno z nejdůležitějších setkání aliančních lídrů v posledních letech.
Zdroj: Libor Novák