Praha - Počet nemocných virovou meningitidou v Česku v loňském roce stoupl, upozornili lékaři. Celkem bylo nahlášeno 442 případů, což je o 23 více než v roce předcházejícím, tedy v roce 2010.
Onemocnění virovou meningitidou převažuje hlavně u dětí, a to ve věku 10 až 14 let, zemřeli však jen dva lidé, a to ve věku nad 60 let.Kromě virových infekcí vážně postihují centrální nervovou soustavu některé bakteriální nemoci. V této souvislosti vedou meningokové infekce. Ty byly hlášeny v loňském roce v 66 případech, to je o dva případy více než v minulém roce.Onemocnění opět nejvíce postihuje děti, z celkového počtu se 25 případů týkalo dětí mladších pěti let. Kvůli tomuto onemocnění zemřelo pět dětí. Celkem vloni na meningokovou infekci zemřelo osm lidí.Častější druh představuje bakteriální meningitida se 149 případy v roce 2011. Dvě třetiny případů bakteriální meningitidy se týkaly osob starších 40 let. Na toto onemocnění v roce 2011 zemřelo 21 dospělých osob.Meningitida je infekční onemocnění, při kterém dochází k zánětu mozkových blan. Mozek a mícha postižené meningitidou otékají a snižuje se přívod kyslíku a živin do nervové tkáně. Pokud se onemocnění nezačne včas léčit, mozek zůstane poškozený."Nemoc může mít mírnou i velmi závažnou formu, záleží na původci choroby. Obvykle je způsobena viry nebo bakteriemi, a to například meningokoky či pneumokoky," sdělil agentuře Mediafax internista Bohuslav Ždichynec. Onemocnění způsobuje horečku a silné, dlouhotrvající bolesti hlavy. Objevuje se také ztuhlost šíje, dalšími příznaky jsou podle Ždichynce zvracení, poruchy vědomí, bolesti svalů, mravenčení v prstech, slabost. U malých dětí se meningitida může projevovat horečkou, neklidem, nechutenstvím, zvracením a pláčem.
Související
Meningokok v Česku zabil malého chlapce. Experti zdůrazňují význam očkování
Vědci objevili lék na zákeřnou meningitidu v lékárně. Už je roky na trhu
Aktuálně se děje
před 24 minutami
V Perském zálivu už nemáte žádné bezpečné útočiště, vzkázal USA po náletech Modžtaba Chámeneí
před 29 minutami
Stadiony MS ve fotbale 2026: velkolepé arény, kde se bude psát historie
před 1 hodinou
Dominik Feri jde na svobodu. Soud ho pustil z vězení
před 2 hodinami
Pavel má připravenou kompetenční žalobu, pokud ho vláda nepustí na summit NATO
před 3 hodinami
Kde je slibovaná dohoda s Íránem? Potrvá to, přiznal Rubio
před 4 hodinami
Írán pálil po americké stíhačce a sestřelil dron. Za nové nálety hrozí odvetou
před 4 hodinami
CNN: Trumpova administrativa zakázala klíčovým lékařským pracovníkům v USA mluvit s WHO
před 5 hodinami
Vydírání, vždyť na Kyjev útočí od začátku invaze, reaguje Ukrajina na ruskou výzvu k evakuaci
před 6 hodinami
Zdravotníci nestíhají. Ebola se šíří rychleji, než jak postupují záchranné práce, přiznává WHO
před 7 hodinami
USA opět zaútočily na Írán
před 9 hodinami
Výhled počasí až do prvních dní astronomického léta. Meteorologové řekli, jak bude
včera
Moravec musí zaplatit pokutu, tvrdí Česká televize
včera
Soud vynesl první rozhodnutí v případu vraždy dívky v Pardubicích
včera
Babišova vláda prodloužila cenové stropy u paliv. Chce pokročit i s digitalizací
včera
Další nečekaný výkon na MS v hokeji. Češi za pískotu prohráli s Nory 1:4
včera
Tropické počasí prohloubí problémy se suchem. V Česku jen tak nezaprší
včera
Klempířovi může zlomit vaz i StarDance, míní politici z opozice
včera
Rusko plánuje útok na Kyjev. Moskva vyzvala cizince k opuštění ukrajinské metropole
včera
Co chrání ukrajinské nebe? Radary, drony i umělá inteligence
včera
Extrémní počasí se projevilo naplno. Evropu už nyní spalují téměř čtyřicetistupňová vedra
Západní Evropu zasáhla vlna extrémních veder způsobená takzvanou tepelnou kopulí, kvůli které v řadě zemí padají teplotní rekordy pro měsíc květen. Tento atmosférický jev, při němž se horký vzduch proudící ze severní Afriky zablokoval pod tlakovou výší nad evropským kontinentem, funguje jako poklička na hrnci, která stlačuje teplý vzduch k zemi a přináší dlouhotrvající spalující horka. Podle meteorologů jsou tyto vlny kvůli klimatickým změnám stále častější, intenzivnější a přicházejí v průběhu roku mnohem dříve než v minulosti.
Zdroj: Libor Novák