Tropy v Česku nekončí: Čekáme až 40°C!

Praha - Extrémně vysoké teploty, které se mohou vyšplhat až na 38 °C, potrápí v pondělí Ústecký kraj, Střední Čechy a Prahu, meteorologové v neděli zvýšili varování pro tyto oblasti na nejvyšší možné. Výstraha bude platit od poledních hodin do pondělních osmi hodin večer.

"Po zadní straně tlakové výše proudí do střední Evropy od jihozápadu mimořádně teplý tropický vzduch. Jeho příliv bude vrcholit v pondělí před zvlněným frontálním rozhraním, které postoupí do střední Evropy od severozápadu v noci na úterý a bude ovlivňovat počasí u nás i v dalších dnech," uvedli pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na svém webu.

V pondělí budou nejvyšší denní teploty 34 až 38 °C, na východě Moravy a Slezska kolem 32 °C. Meteorologové očekávají, že v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji teploty v pondělí na většině území překročí 37 °C. Podle mluvčího ČHMÚ Petra Dvořáka bude pondělí v Praze mimořádně horkým dnem. "Zatím odhadujeme maximum na 38 až 39 stupňů Celsia. Uvidíme, třeba nás překvapí (pražská meteorologická stanice) Klementinum magickou čtyřicítkou," uvedl mluvčí. Vysoké riziko požárů panuje už neděli v Jihomoravském a Ústeckém kraji, v Praze, na západě Středočeského a na východě Karlovarského kraje. "Předpokládáme, že v nejbližších dnech se bude nebezpečí vzniku a šíření požárů na území ČR dále zvyšovat," říká ČHMÚ. Meteorologové také upozorňují, že současnou vlnu veder provází snížené množství ozónu. Proto by lidé při pobytu na slunci měli kromě pokrývek hlavy a slunečních brýlí používat opalovací krémy s vysokým UV-filtrem. Děti, které váží do 20 kilogramů, by měly vypít až dva litry tekutin denně, starší kolem tří litrů. "Není vhodné pít ledově vychlazené nápoje," upozorňují odborníci. Vlna tropických veder by měla skončit v úterý, ochlazení by však mělo být jen velmi mírné. "Horký bude celý nadcházející týden," uzavřel Dvořák. Vysoké teploty, které přesáhnou 31 °C, se budou v některých regionech nejspíše vyskytovat až do konce týdne.

Související

Déšť

Počasí: Do Česka o víkendu dorazí přeháňky a ochlazení

Nastávající víkend přinese do Česka oblačnost, místy přeháňky a citelné ochlazení, přičemž nejteplejším regionem zůstane jižní Morava. Zatímco v sobotu musíme počítat s ojedinělými bouřkami a srážkami s úhrny až 15 milimetrů, v neděli sice teploty klesnou ještě o něco níže, ale obloha se částečně vyjasní a přeháňky se objeví již jen výjimečně.

Více souvisejících

Počasí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Déšť

Počasí: Do Česka o víkendu dorazí přeháňky a ochlazení

Nastávající víkend přinese do Česka oblačnost, místy přeháňky a citelné ochlazení, přičemž nejteplejším regionem zůstane jižní Morava. Zatímco v sobotu musíme počítat s ojedinělými bouřkami a srážkami s úhrny až 15 milimetrů, v neděli sice teploty klesnou ještě o něco níže, ale obloha se částečně vyjasní a přeháňky se objeví již jen výjimečně.

včera

Paříž, ilustrační foto

Francouzský parlament schválil asistovanou sebevraždu. Premiér se chce obrátit na ústavní soud

Dolní komora francouzského parlamentu ve středu schválila finální podobu zákona, který dospělým lidem s nevyléčitelnými chorobami umožní legálně požádat o asistovanou smrt. Národní shromáždění tak po letech intenzivních etických a politických debat definitivně odsouhlasilo normu, jež upravuje podmínky pro podání smrtící látky. Prezident Emmanuel Macron, který tento krok sliboval již ve své předvolební kampani, po hlasování ocenil kultivovanou a respektující diskuzi, kterou zákonodárci k tomuto citlivému tématu vedli.

včera

Pete Hegseth

Pentagon zavede screening testosteronu u vojáků, oznámil Hegseth

Americký ministr obrany Pete Hegseth představil nový plán zaměřený na kontrolu hladiny hormonů u vojáků. Ministerstvo obrany zavede program screeningu nedostatku testosteronu pro příslušníky armády starší třiceti let. Cílem této iniciativy je zajistit, aby měli vojáci optimální hladinu tohoto hormonu pro podávání nejlepších možných výkonů. Hegseth to oznámil ve videu, které zveřejnil na sociální síti X.

včera

včera

Norská princezna Mette-Marit (autor fotky: Frankie Fouganthin)

Norsku se ulevilo. Korunní princeznu konečně pustili z nemocnice

Dobrá zpráva přišla z Norska. Tamní korunní princezna Mette-Marit byla propuštěna z nemocnice, kde byla hospitalizována poté, co podstoupila transplantaci plic. Princeznu teď čeká náročná rehabilitace, takže se ještě několik měsíců nebude věnovat svým povinnostem.

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel by Turkovu rezignaci považoval za správný postup

Poslanec Filip Turek (Motoristé) by měl rezignovat na funkci vládního zmocněnce, pokud se potvrdí jeho vina v případu pondělní nehody v centru Prahy, míní prezident Petr Pavel. Turek již připustil svůj úplný konec ve funkci po ukončení policejního vyšetřování. 

včera

včera

včera

Garri Kasparov, foto: Frank Hoppe

Kasparov: Putin nemá v úmyslu uzavřít s Ukrajinou mírovou dohodu

Ruský opoziční aktivista a bývalý šachový šampion Garri Kasparov varoval, že Vladimir Putin nemá v úmyslu uzavřít s Ukrajinou mírovou dohodu a po zářijových parlamentních volbách v Rusku se spíše pokusí o další eskalaci konfliktu. Toto vyjádření podle webu Politico přichází v době, kdy Ukrajina zintenzivňuje své útoky na ruskou armádní logistiku a energetickou infrastrukturu. 

včera

Evropský parlament

EU se dohodla na prodloužení ochrany pro ukrajinské uprchlíky. Vyloučí z ní muže v branném věku

Evropská unie se dohodla na prodloužení dočasné ochrany pro ukrajinské uprchlíky až do roku 2028, nově z ní však vyloučí muže v branném věku. Podle středečního tiskového prohlášení Rady EU bude s ohledem na vyvíjející se obranné potřeby Ukrajiny dočasná ochrana napříště poskytována pouze těm žadatelům, kteří splňují své vojenské povinnosti vůči své vlasti. Toto nové omezení se nicméně nebude vztahovat na osoby, které již status dočasné ochrany v unijních zemích legálně využívají. Dotkne se výhradně nových žadatelů.

včera

včera

včera

Účtenka s EET.

Návrat EET dostal zelenou od poslanců. Spustit se má v lednu

Poslanci ve třetím čtení schválili vládní návrh zákona o evidenci tržeb a dalších souvisejících zákonů, takzvanou EET 2.0. Nová právní úprava představuje modernizovanou podobu elektronické evidence tržeb, jejímž cílem je podle ministerstva financí narovnat podnikatelské prostředí, omezit šedou ekonomiku, zajistit spravedlivější výběr daní a současně významně snížit administrativní zátěž podnikatelů. Vládní návrh nyní míří k projednání do Senátu.

včera

Aktualizováno včera

včera

Édouard Philippe

Ve Francii se rozjel souboj titánů. Philippe už hází špínu na Le Penovou

Překvapivý návrat krajně pravicové lídryně Marine Le Penové do klání o úřad francouzského prezidenta pro rok 2027 nutí jednoho z jejích hlavních rivalů, Edouarda Philippa, ke změně útočné strategie. Bývalý premiér a jeho stoupenci, kteří v květnu zahájili kampaň s příslibem konzervativního programu plného optimismu, nyní na Le Penovou útočí jako na rozpočtově nezodpovědnou levičačku. Podle europoslankyně Nathalie Loiseauové, jež Philippa podporuje, má totiž politička do značné míry levicový program.

včera

včera

včera

Donald Trump

Zničíme íránské elektrárny a mosty, vyhrožuje Trump

Americký prezident Donald Trump znovu pohrozil Íránu zničením jeho elektráren a mostů. Teherán vyzval k návratu k jednacímu stolu, ačkoliv se sám v posledních dnech nechal slyšet, že se s Íránci nedá na ničem dohodnout. O nejnovějším vývoji informovala britská stanice BBC.

včera

Vážná nehoda autobusů na Kladensku. Na místě jsou zranění, zasahoval vrtulník

Vážná dopravní nehoda se ve středu ráno stala na Kladensku. Dva autobusy regionální hromadné dopravy se srazily u Buštěhradu. Na místě je více zraněných, zasahoval vrtulník. Případem se zabývá policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy