Praha - Kolem čtyř stovek lidí se dnes v Praze vydalo už na 16. ročník demonstrace za legalizaci marihuany, která je asi nejrozšířenější ilegální drogou v ČR. Akce sdružení Legalizace.cz je součástí celosvětové kampaně Million (také Global) Marihuana March.
"Hlavním požadavkem demonstrace je legalizace pěstování a držení konopí a konopných produktů pro vlastní potřebu, a to jak za účelem léčby, tak i k účelům rekreačním," uvedl předseda Legalizace.cz Robert Veverka.
Demonstrující, kteří se začali scházet na Karlově náměstí již před polednem, s sebou měli připravené transparenty podporující legalizaci marihuany. Velká část z nich se kromě kouření konopí posilňovala také pivem či vínem. Průvod doprovázely celkem tři vozy s hudební aparaturou, které se staraly pochodujícím o zábavu. K vidění však byli i žongléři či další pouliční umělci. Účastníci pochodu se několikrát zastavili a skandovali "legalizace, legalizace". Zvědaví turisté si průvod fotili a natáčeli na videokamery.
Účastníci akce většinou nepůsobí v okolí průvodu a happeningu velké problémy. Dnes už ovšem policisté museli řešit dvě podezření z přestupku a dvě z trestného činu. "Všechny činy i přestupky měly souvislost s drogami. U trestných činů se jednalo o držení drog, konkrétně marihuany," řekla mluvčí policie Jana Rösslerová. I podle reportéra ČTK na místě akce demonstrující otevřeně kouří jointy či vodní dýmky.
Průzkumy uvádějí, že marihuanu vyzkoušela více než polovina lidí ve věku 15 až 34 let. Podle nedávného průzkumu agentury Ipsos by dokonce 53 procent Čechů souhlasilo s legalizací rekreačního užívání této drogy.
Okamžité účinky užívání marihuany zahrnují zrychlený srdeční tep, dezorientaci, nedostatečnou koordinaci těla, často následovanou depresí nebo ospalostí. Někteří uživatelé trpí záchvaty paniky nebo úzkosti. Výzkum v Austrálii v roce 2008 nalezl spojení mezi dlouholetým užíváním marihuany a mozkovými vadami. THC především poškozuje paměť, narušuje strukturu spermatu a způsobuje změny nálad, což vede až k chronické apatii.
Marihuana působí mírně sedativně a mírní bolest.
V dubnu začala platit novela, díky které si budou moci pacienti, kterým je lékař předepíše, zakoupit v lékárně sušené části konopí. Jak ukázal výzkum, novelizace zákona má širokou podporu veřejnosti. Souhlas s užíváním konopí v rámci léčebného procesu vyslovilo téměř 97 % lidí. Stejný průzkum STEM pak také jasně prokázal, že lidé dokáží přesně rozlišovat mezi léčebným a tzv. rekreačním využitím marihuany.
Předepisovat konopí budou moci jen specialisté jako onkologové, revmatologové, ortopedové, neurologové či psychiatři nemocným nad 19 let. Měsíční dávka pro jednoho pacienta bude maximálně 30 gramů.
Lékárníci však dosud vůbec netuší, jak se ke konopí mají chovat - jestli jej budou muset uchovávat v trezoru jako opiáty a vést podrobnou evidenci. Konopí, které bude v první fázi dovážené ze zahraničí, by mělo být v lékárnách dostupné nejdříve v červnu. Zdá se však, že konopí bude pro pacienty příliš drahé.
Jeden gram sušené rostliny dovážené z Nizozemska by mohl přijít na 200 až 250 korun. Měsíční léčba by tak při 30 gramech vyšla až na 7500 korun. Tuzemské pěstování by léčivou marihuanu zlevnilo o desetikoruny za gram oproti tomu dováženému při minimálně stejné kvalitě.
Související
Německo částečně legalizovalo marihuanu. V Berlíně se slavilo
V Česku začal platit zákaz držení a prodeje produktů s HHC, HHC-O a THCP
Aktuálně se děje
včera
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
včera
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno včera
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
včera
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
včera
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
včera
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
včera
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
včera
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
včera
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
včera
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
včera
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
včera
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
včera
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
včera
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
včera
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
včera
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
včera
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
28. června 2026 21:55
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
28. června 2026 21:01
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.
Zdroj: David Holub