Praha - Hlavní líčení s pěti bývalými úředníky pražského magistrátu viněnými v kauze opencard, které mělo začít dnes, odročil soudní senát pražského městského soudu na neurčito. Důvodem je námitka podjatosti, kterou proti předsedovi senátu Jiřímu Říhovi vznesla státní zástupkyně.
Manželka soudce Říhy zastupuje jednoho z obviněných v související kauze, v níž policie kvůli opencard stíhá desítku pražských radních. Žalobkyně Dagmar Máchová věří, že soudce proto může být podjatý. Říhův senát projednal její námitku za zavřenými dveřmi a zamítl ji s tím, že se podjatý necítí. Proti tomu však Máchová podala stížnost, která sice nemá odkladný účinek, ale senát se přesto rozhodl dnešní jednání odročit a vyčkat, jak o stížnosti rozhodne soud vyššího stupně.
Na lavici obžalovaných dnes měla usednout pětice někdejších magistrátních úředníků, kteří podle žalobkyně v několika zakázkách zvýhodnili firmu Haguess, a způsobili tak hlavnímu městu škodu za desítky milionů korun. Obžaloba je viní z porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Mezi stíhanými je například někdejší šéf informatiky Ivan Seyček, kterému hrozí až osmileté vězení.
Obžalovaní dle webu ČT tvrdí, že se řídili kritérii, která se k nim dostala od vedení magistrátu. "Měli jsme hodnotit pouze celkovou cenu, která byla stanovena na maximální výši 90 milionů korun. Nabídková cena firmy Haguess měla výši 82 milionů korun," řekl Právu obžalovaný úředník Jiří Chytil, kterého se zastávají i protikorupční aktivisté. Chytil podle nich několik let pomáhal policii s vyšetřováním kauzy a nechápou proto, proč se s ním nezachází jako s utajeným svědkem.
Policie kvůli projektu opencard obvinila v březnu také deset pražských radních. "Za problém opencard nese nepochybně větší zodpovědnost minulá rada než ta současná, která se pokouší jenom hasit to, co na ni spadlo," řekl ČT předseda poslanců ODS Marek Benda.
Projekt pražské Opencard, která měla sloužit jako elektronická peněženka, tramvajenka a měla Pražanům v mnohém usnadnit život, už stál minimálně 1,01 miliardy korun. Podle kritiků byl projekt od začátku předražený a napojený na známé pražské podnikatele.
Na Opencard se podílelo více než 80 firem. Z celkových nákladů dostala nejvíce, a to stovky milionů korun, firma Haguess, která je hlavním tvůrcem a dodavatelem projektu. Desítky milionů korun si podle materiálu vyúčtovala také firma Monet+, která městu dodávala červené plastové karty opencard. Náklady na provoz projektu se snížily poté, co Praha na začátku loňského roku převzala správu projektu. I přesto ale provoz projektu ročně stojí více než 60 milionů.
V současnosti opencard vlastní přes 950 tisíc lidí, slouží především jako tramvajenka a průkazka do knihovny.
Související
Bývalého pražského primátora Svobodu osvobodil soud v kauze opencard
Sotolář z kauzy opencard může dál soudit, nebude předsedou senátu
Aktuálně se děje
včera
StarDance může vypuknout. Složení párů už není tajemstvím
včera
Mužská bundesliga zažila premiéru. Poprvé klub vedla žena, stálou trenérkou se ale nestane
včera
Na pravou míru. Policie uklidňuje, přepadení ve Varech si někdo vymyslel
včera
První letošní tornádo bylo na Jičínsku. Meteorologové shánějí informace
včera
Vystrčil si stěžuje na nůž do zad od Babiše. Na Tchajwan poletí komerčním letem
včera
Alžbětu II. by dnešní svět znepokojoval, naznačil král Karel III.
včera
První detektivka vyšla před 185 lety. Vrahem v ní nebyl člověk
včera
Magyar zastaví vystoupení Maďarska z Mezinárodního trestního soudu. Vyslovil se pro zatčení Netanjahua
včera
Babišova vláda neposkytne letoun Vystrčilovi pro cestu na Tchaj-wan. Poklonkování Číně, tvrdí opozice
včera
Trump razantně odmítl možnost prodloužení příměří s Íránem
včera
Pohonné hmoty v úterý zdraží. Vláda zvýšila strop
včera
EU by mohla schválit 90miliardovou půjčku Ukrajině už ve středu
včera
Magyar měl první telefonický hovor s Ficem. Nadiktoval si podmínky, za jakých může spolupracovat se Slovenskem
včera
Aplikace na ověřování věku stála EU sto milionů. Za dvě minuty byla prolomena
včera
Už nejsou spolehlivý spojenec. Ukrajina definitivně odepsala USA, Zelenskyj zásadně mění rétoriku
včera
EU se raduje. Po odstranění maďarské překážky nic nebrání v masivní půjčce Ukrajině
včera
Kuba tajně jedná s USA. Zmítá se v hluboké krizi
včera
Hnutí Duha poslalo Macinkovi předžalobní výzvu. Pokud se neomluví, jde k soudu
včera
CNN: Příměří s Íránem se zhroutilo kvůli Trumpovi. Jeho chování vadí i lidem kolem něj
včera
Počasí o víkendu: Čeká nás teplá sobota, v neděli se ochladí
Příští víkend přinese v České republice proměnlivé počasí, které se bude postupně ochlazovat. Zatímco sobota nabídne relativně příjemné teploty a převážně polojasnou oblohu, od neděle se ráz počasí změní a přinese oblačné až zatažené nebe s přeháňkami, které budou ve vyšších polohách sněhové.
Zdroj: Libor Novák