Praha - Stále víc lidí v Česku postihuje velmi vzácné onemocnění zvané amyotrofická laterální skleróza (ALS). Jak se projevuje? Nemocným přestanou fungovat svaly, ale jejich mozek funguje normálně dál. A lék na tuto zákeřnou nemoc lékaři zatím marně hledají.
Nemoc poškozuje nervové buňky v mozku a míše. Jednoduše řečeno se buňky nemůžou opravovat a zůstávají poškozené. Mozek přitom funguje dál. Dá se říct, že člověk je pak uvězněný v paralyzovaném těle.
Jedním z postižených je i pan Fischer (77) z Chomutova, jemuž krutou diagnózu lékaři sdělili před rokem a půl. Ještě loni psal a komunikoval, dnes už vyžaduje nepřetržitou péči. Třeba jídlo dostává hadičkou přímo do žaludku – špatně totiž polyká a trpí záchvaty kašle. Jeho manželka by o něj nedokázala pečovat bez pomoci asistentek.
Co nemoc způsobuje, se stále přesně neví. Ani lék na tuto chorobu zatím neexistuje. Nadějí je léčba pomocí kmenových buněk. "Ukázali jsme na zvířecích modelech, že tyto buňky mohou zpomalit průběh choroby a prodloužit přežití pacienta," vysvětlila lékařka Eva Syková.
Amyotrofickou laterální sklerózou u nás podle odhadů trpí zhruba stovka lidí. Smrtelnou nemoc lékaři diagnostikovali například Stephenu Hawkingovi – jednomu z nejznámějších vědců z oboru kosmologie a kvantové fyziky. Většinou se na ALS umírá do 5 let.
Související
Roztroušenou sklerózou trpí v Česku asi 20 tisíc lidí
Lidé nepřiznají roztroušenou sklerózu, aby nepřišli o práci
skleróza , Zdravotnictví , nemoci
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Rulík a spol. se poprali s řadou omluvenek. Pastrňák nepojede, šanci mají hráči z AHL
před 1 hodinou
Slavii čeká správní řízení kvůli incidentu na sobotním derby
před 2 hodinami
Babišova vláda oficiálně jmenovala Landovského zmocněncem
Aktualizováno před 3 hodinami
Francie potvrdila první případ hantavirové infekce
před 4 hodinami
Coca-Cola začala psát svůj příběh před 140 lety.K dostání byla jen v lékárnách
před 4 hodinami
Po čtyřech letech je jasno. ČD nechají opravit poškozené Pendolino
před 5 hodinami
Babiš volá po ostudě během fotbalového derby po brutální změně
před 6 hodinami
Souček se do čela České televize nevrátí. Se žalobou u soudu neuspěl
před 7 hodinami
Polský exministr Ziobro uniká spravedlnosti. Z Maďarska zmizel do USA
před 8 hodinami
Policie ztotožnila fanoušky, kteří napadli brankáře Sparty. Vyšetřování pokračuje
před 8 hodinami
Počasí dnes: Česko zasáhnou silné bouřky, varovali meteorologové
před 9 hodinami
Potvrzeno. Roman Červenka pojede na třinácté mistrovství světa v kariéře
před 11 hodinami
Čína konečně potvrdila, že od středy bude hostit prezidenta Trumpa
před 11 hodinami
Ropa na světových trzích reagovala na nejnovější Trumpova slova
před 12 hodinami
Neakceptovatelné. Trump reagoval na íránský mírový protinávrh
před 14 hodinami
Počasí příští víkend: Sobotu může zkazit déšť, v neděli hrozí i bouřky
včera
Severní Korea schválila plán jaderného útoku, pokud dojde k atentátu na Kim Čong-una
včera
Sjezd sudetských Němců v Brně tříští politiky. Zbytečné otevírání starých ran, varuje Havlíček
včera
Chaos, šílenství... Česko má mezinárodní ostudu, o excesu slavistických fanoušků píše celý svět
včera
Evakuace MV Hondius bude trvat do pondělí. Pak na lodi zůstane 30 lidí
Operace na španělském ostrově Tenerife v neděli dopoledne nabrala na intenzitě. Podle informací ministerstva zdravotnictví probíhá evakuace výletní lodi MV Hondius, na jejíž palubě se rozšířil hantavirus, přesně podle stanoveného harmonogramu. Plavidlo, které se stalo centrem mezinárodní pozornosti, nyní slouží jako výchozí bod pro složitou repatriační akci, do níž je zapojeno několik států.
Zdroj: Libor Novák