Praha - Bývalý středočeský hejtman a poslanec David Rath vyrukoval na soud s novou taktikou, aby se po více než roce dostal konečně ven z vazby. Začal hrát na city. Soud chce o propuštění rozhodnout ve čtvrtek, dnes nechal Ratha, advokáty a žalobce, aby se k žádosti vyjádřili.
Zatímco v podstatě až doteď poukazoval Rath na to, že už je ve vazbě příliš dlouho a oháněl se více méně právními kličkami, teď zásadně změnil taktiku.
Nově totiž začíná hrát na city. Soudní tribunál se totiž snaží obměkčit slovy o své rodině. Jeho děti prý kvůli častým návštěvám ve věznici meškají ve škole a proces ničí i Rathova otce Ratmíra, kterému prý stres rozhodně nepřidává.
Problémy se podle něj týkají jeho dvou synů ve věku 12 a 13 let, které má s manželkou a přítelkyní. "Jsou bez táty, je to pro ně traumatizující psychicky. Je to pro ně citlivý věk, nastupuje dospívání," uvedl Rath.
Souvisejí s tím prý také "technické nepříjemnosti" kvůli škole. Synové ho pravidelně navštěvují a cesta do věznice prý narušuje jejich školní výuku. "Ve vězení nemůžete mít návštěvu o víkendu, ale pouze ve všední den. Rok a půl se musí ve škole omlouvat," dodal. Také byl podle svých slov zvyklý se s nimi učit a pomáhat jim, což nyní zůstalo na jejich matkách. "Místo abych s nimi chodil na kolo a na brusle, jak jsem byl zvyklý, tak hrají na počítači a já se dívám do zdi," řekl Rath soudu.
"Potřeboval bych se o tátu postarat, jeho stav se zhoršuje. Navíc nehodlám nikam utíkat, celou rodinu mám tady, v zahraničí nikoho," pokouší se Rath obviněný z korupce po 16 měsících vazby obměkčit soud.
Rath také tvrdí, že se chce pouze věnovat své lékařské praxi, kterou za něj nyní obstarává manželka. "Ordinační hodiny plně přizpůsobím požadavkům soudu," dušuje se David Rath.
Případný útěk je podle něj "iluzí". V Česku má všechny příbuzné a v zahraničí nemá žádné zázemí ani prostředky. "Nemám ani za co utéct," dodal. Podobně mají vazby v ČR i jeho příbuzní. Také skrývání je podle něj nemožné vzhledem k tomu, že většina veřejnosti zná jeho tvář.
Dalším argumentem obhajoby je "záruka za chování" od čtyř známých osobností - herečky a političky Taťány Fischerové, herce a režiséra Jana Kačera, starosty Hostivice Jaroslava Kratochvíla a bývalého olympionika a reprezentanta v desetiboji Roberta Změlíka.
Související
David Rath byl propuštěn z vězení, kde si odpykával trest za korupci
Svaz pacientů jmenuje Ratha pacientským ombudsmanem
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Rusko při poškození rampy v Bajkonuru přišlo o možnost vysílat lidi do vesmíru
před 2 hodinami
Tajemné historické adventní postavy: Děti neděsil jen čert, ale i ženy s velkými noži
před 3 hodinami
FAČR mluví už jen o dvou jménech v souvislosti s novým koučem národního týmu
před 3 hodinami
Turek pondělní schůzku s prezidentem Pavlem zrušil
před 4 hodinami
USA už neoznačují Rusko za hrozbu. Kreml se raduje
před 6 hodinami
Většina Čechů Turka za ministra nechce, ukázal nový průzkum
před 7 hodinami
Zelenskyj válku prodlužuje, Trump od ní může dát ruce pryč, prohlásil jeho syn
před 8 hodinami
Patrik Hezucký měl nádor, který metastázoval do jater, prozradila jeho manželka
před 8 hodinami
Putin systematicky ničí svou vlastní zemi. Trumpovu dohodu měl přijmout, píše zahraniční tisk
před 9 hodinami
Kvůli Turkovi na mě budou tlačit statisíce lidí. Za Pavlem v pondělí možná nedorazí, tvrdí Macinka
před 11 hodinami
Sesadili jsme prezidenta, oznámili vojáci v Beninu. Armáda pokus o převrat zmařila
před 12 hodinami
Napětí eskaluje. Čínské stíhačky namířily na japonská letadla radar navádějící střely
před 13 hodinami
Elon Musk vyzval ke zrušení EU. Za obří pokutu pohrozil odvetou
před 14 hodinami
Tragédie v nočním klubu v Goa: Při požáru zemřelo nejméně 25 lidí včetně turistů
před 15 hodinami
Mírové rozhovory o Ukrajině v Miami po třech dnech skončily. Nevyřešily prakticky nic
před 16 hodinami
Počasí překvapí: Výrazně se oteplí, naměříme až 14 stupňů
včera
OBRAZEM: Lidé před budovou Evropy 2 v Praze vytvořili pietní místo pro Patrika Hezuckého
včera
Klíčový summit v Británii: Zelenskyj pojede do Londýna, setká se s Macronem, Starmerem a Merzem
včera
Evropští lídři pojedou příští týden na Ukrajinu. Budou hledat způsob, jak obejít Orbána
včera
Ceny mobilů příští rok stoupnou. Zdraží i tablety a chytré hodinky
Ceny chytrých telefonů by mohly v příštím roce vzrůst, přestože za vyšší náklady obvykle stojí pokročilé fotoaparáty, velké displeje nebo obrovská kapacita úložiště. Tentokrát by se důvodem pro zdražování mohla stát běžná komponenta, konkrétně paměť. Dražší by mohly být i další spotřební přístroje, které paměť využívají, jako jsou tablety nebo chytré hodinky.
Zdroj: Libor Novák