Orkán řádil: Dva zlomené vánoční stromy, zdevastovaný hřbitov

Jablonec nad Nisou - Noční vichřice zlomila vánoční strom na náměstí v Jablonci nad Nisou. Z nádherného smrku zůstal jen smutný pahýl trčící z dlažby. Strom spadl asi půl hodiny po půlnoci, nikomu se ale nic nestalo. Desetimetrový smrk pichlák se zlomil nad stojanem a na dvou dalších místech se naštípl, takže už nejde znovu použít, sdělila dnes ČTK mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová.

"Škoda vznikla jen na stromě a jeho ozdobách," doplnil náměstek primátora Miloš Vele (ODS). Radnice v podhorském městě vzhledem k předpovědi meteorologů počítala s tím, že by se mohlo něco stát, v pohotovosti proto byli strážníci i pracovníci technických služeb.

Kamery městského systému byly v noci namířeny přímo na strom, aby v případě nehody bylo možné okamžitě zareagovat. V sedm hodin ráno už bylo Mírové náměstí uklizené. "Náměstí určitě holé nezůstane, už začátkem příštího týdne umístíme na náměstí strom nový," ujistil Vele. Instalace a nazdobení nového vánočního stromu včetně dokoupení nového osvětlení přijde podle odhadů radnice zhruba na 100.000 korun.

Vánoční strom nebyl jediným, který ve městě nápor silného větru nevydržel, po celém městě popadala řada stromů, jeden z nich spadl i do elektrického vedení.  Silný nárazový vítr, který podle meteorologů dosahoval až 75 kilometrů v hodině, zničil stříbrný smrk na hlavním hřbitově. Poškodil i stromy v urnovém háji, proto bude o víkendu uzavřen. 

Dnes dopoledne vítr zlomil vánoční strom i na náměstí v Moravské Třebové. Spadl mezi stánky pravidelných pátečních trhů, nikomu se ale nic nestalo a nevznikly ani žádné škody. "Strom rozřezali pracovníci technických služeb a do pondělka instalují nový," řekla mluvčí města Dagmar Zouharová.

Vítr přes den zesílí

V Krušných horách měl vítr místy v nárazech rychlost i vyšší než 110 kilometrů v hodině. Cestáři uzavřeli kvůli vysokým závějím silnci z Božího daru na Klínovec. Přes den se ji budou snažit prorazit. Na místo nasadí frézu i pluh. Silničáři pracovali celou noc a nasadili veškerou dostupnou techniku. „V takovémhle počasí se najezdí 250–300 kilometrů úplně hravě," říká pro rozhlas.cz jeden ze silničářů.

Kvůli špatné viditelnosti v noci havarovala řidička nedaleko Božího Daru. „Sjela jsem ze silnice, což jsem v tu chvíli neviděla. Až když jsem vylezla z toho auta," říká řidička. Na místě je tedy nejvyšší opatrnost.

Na všech úsecích regionálních železničních tratí v severních Čechách se už podařilo odstranit stromy, které popadaly při silném větru v noci na dnešek, a trať je již v provozu. Nadále přetrvávají problémy v jižních Čechách v úseku Ražice - Protivín a nově přibyly potíže na dvou tratích hlavního tahu z Prahy do Plzně a Chebu, sdělil ČTK mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Orkán, který na severu Evropy zastavoval vlaky, lodě i letadla, tak cestou do Česka zeslábl. "O orkán se zatím nejedná a ani se jednat nebude, protože to by průměrná rychlost musela být 30 m/s a víc," řekl iDnes.cz meteorolog Pavel Šimandl. V průměru měl vítr rychlost kolem 27 m/s, na Sněžce byl v nárazu až 38 m/s a na Fichtelbergu v Krušných horách 40 m/s, což je 144 km/h.

"V nižších polohách byl silný vítr 15-18 m/s, nárazy kolem 20 až 25 m/s," upřesnil Šimandl. Dodal, že v nižších polohách nejvyšší hodnoty meteorologové naměřili v Ústí nad Labem (28 m/s), Svratouchu a Lukách (26 m/s) a Kostelní Myslové (25 m/s). V Brně zaznamenali 23 m/s.

"Ráno vítr částečně zeslábl," doplnil Šopko. Během dne však má podle předpovědi opět zesílit. Situace by se měla uklidnit během soboty. Lidé by měli být při pohybu venku opatrní.

Související

Orkán Xaver zasáhl Evropu

Evropa po řádění orkánu Xaver: Nejméně deset mrtvých

Berlín - Situace na severu a severozápadě Evropy se po řádění orkánu Xaver vrací k normálu, i tak ale meteorologové stále varují před silným větrem. V severoněmeckém Hamburku klesá hladina Labe a vlaky mezi severem Německa a Dánskem se opět rozjely. Dopravní situace se zlepšila i na jihu Švédska, některé tratě budou ale otevřeny až v pondělí. Bouře si vyžádala nejméně deset lidských životů.

Více souvisejících

Orkán Xaver (prosinec 2013) Vichřice Elektřina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Evropská unie

Evropská unie čelí vlně kritiky. Plánuje se setkat s delegací Tálibánu

Evropská unie čelí vlně kritiky kvůli plánovanému bruselskému setkání s delegací Tálibánu, které má podle lidskoprávních aktivistů a europoslanců potenciál normalizovat režim systematicky potlačující práva žen. Belgické ministerstvo zahraničí potvrdilo, že afghánským zástupcům udělilo pět jednodenních víz. Schůzka navazuje na několikaměsíční rozhovory, které Evropská komise vede od začátku roku s cílem vyjednat zefektivnění a navýšení počtu deportací afghánských migrantů zpět do vlasti.

před 2 hodinami

Nově zvolený předseda ODS Martin Kupka

Za žalobu si může vláda sama. Opozice se ve sporu s koalicí postavila za Pavla

Krok prezidenta Petra Pavla podit kompetenční žalobu kvůli neumožnění účasti na summitu NATO vyvolal okamžité reakce napříč celou českou politickou scénou. Předseda vlády Andrej Babiš sice rozhodnutí hlavy státu respektuje, avšak podle svého vyjádření ho nepovažuje za dobré řešení vzniklé situace. Zcela opačný pohled mají zástupci dalších politických uskupení, kteří z vyhrocení sporu viní přímo současný vládní kabinet.

před 2 hodinami

Petr Pavel

Pavel podal k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu na vládu

Prezident Petr Pavel v pondělí podal k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu na vládu. Tento krok učinil v reakci na rozhodnutí kabinetu, které mu neumožňuje zúčastnit se červencového summitu Severoatlantické aliance v Ankaře. Hlava státu považuje postup vládních představitelů za zcela bezprecedentní a mimořádně nešťastný. Pavel se domnívá, že se vládní činitelé tímto způsobem pokoušejí omezit pravomoci, které mu jako prezidentovi přímo garantuje Ústava České republiky.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Počasí: Evropu zasáhla vlna extrémních veder. Umírají děti i senioři, ptáci nepřežijí v hnízdech, zasedají krizové štáby

Evropu zasáhla vlna extrémních veder, kvůli které meteorologové v několika zemích vydali nejvyšší varování. V Anglii a Walesu by teploty mohly překonat dosavadní červnové rekordy z roku 1976 a vystoupit až na 38 až 40 stupňů Celsia. Francie hlásí po vlně veder již 19 obětí, přičemž polovina jejích departementů se nachází v režimu červené výstrahy. Mezi oběťmi jsou i dvě děti, které přišly o život v rozpáleném autě. Kvůli extrémnímu počasí muselo ve Francii zavřít více než 1350 škol.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Šest premiérů za sedm let. Proč si Británie nedokáže udržet stabilní vedení?

Britská politická scéna prochází mimořádným obdobím nestability, které nápadně připomíná známé heslo z kampaně Billa Clintona o tom, že nejdůležitější je hospodářství. Spojené království v současnosti směřuje k výběru již šestého premiéra během přibližně sedmi let. Hlavní příčinou je dlouhodobě slabá ekonomika, která negativně ovlivňuje příjmy obyvatel a vyčerpává trpělivost voličů. Žádný z politických lídrů totiž zatím nedokázal tomuto nepříznivému vývoji úspěšně čelit.

před 6 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tento týden zprovoznilo 7,5 kilometru dlouhý úsek dálnice D49, druhou část stavby Hulín – Fryšták ve Zlínském kraji. Díky tomu je nyní v provozu celý téměř osmnáctikilometrový úsek této dálnice. Stavba narážela opakovaně na odpor aktivistů, brzdily ji dlouhé soudní procesy a na hlavní trase se tak mohlo začít pracovat až koncem roku 2021, přestože zhotovitel vzešel z tendru už v roce 2008. Náklady na realizaci stavby dosáhly včetně inflace 9,5 miliardy Kč bez DPH.

včera

včera

včera

Vláda České republiky

Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví

Česká republika bude v evropské soutěži usilovat o vybudování AI Gigafactory. Vláda Andreje Babiše (ANO) k tomu na pondělním zasedání učinila zásadní kroky, když odsouhlasila uzavření dohody o společném zadávání veřejných zakázek s EuroHPC Joint Undertaking. Schválila také Národní akční plán pro duševní zdraví 2026-2030, který nastavuje priority státu v oblasti péče o duševní zdraví, nebo fiskálně-strukturální plán České republiky pro období 2027 až 2030 a jmenovala Editu Stejskalovou novou vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny.

včera

Petr Pavel

Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády

Na Pražský hrad se obrátila pozornost v okamžiku, kdy dnes vyšlo najevo, že Babišova vláda rozhodla, že prezident Petr Pavel nebude součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. Pavel totiž dříve naznačil, že v takovém případě podá kompetenční žalobu. Na první reakci prezidenta se však bude čekat do úterního dopoledne. 

včera

včera

Petr Pavel a Andrej Babiš

Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda

Prezident Petr Pavel nemá být podle rozhodnutí vlády součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. V čele delegace bude premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel dříve nevyloučil podání kompetenční žaloby, pokud nebude členem delegace. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Keir Starmer, předseda Labouristické strany

Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie

Britský premiér Keir Starmer dal za pravdu spekulacím z posledních dní, když v pondělí oznámil rezignaci na post ministerského předsedy. Informovala o tom britská BBC. Starmer skončí i v čele labouristů, které v následujících dnech a týdnech čeká hledání nového lídra. 

včera

včera

Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy

V Česku byl uplynulý červnový víkend na řadě míst velmi bouřlivý. Bouřky se vyskytly prakticky jen v Čechách, na Moravě a ve Slezsku byly velmi výjimečné. Došlo na kroupy, které mnohde způsobily škody. Místy také vydatně pršelo, zaznamenány jsou i úhrny přes 100 milimetrů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy