Praha - Trezor, který ve středu vybuchl v budoucím pražském sídle palestinského velvyslanectví, se běžně používal, uvedl mluvčí ambasády Nabíl Fahil. Vyvrátil tak tvrzení palestinského ministra zahraničí Rijáda Málikího o tom, že tento trezor nejméně dvě desítky let nikdo neotevřel. Při výbuchu zahynul velvyslanec Džamál Muhammad Džamál.
Fahil ČTK řekl, že palestinské velvyslanectví mělo dva trezory: ten, který explodoval, a druhý, který byl léta uzavřen. Podle mluvčího tento nepoužívaný trezor policie otevřela a nic v něm nenašla.
Mluvčí uvedl, že ambasador do vybuchlého trezoru předtím běžně ukládal peníze na výplaty a dokumenty. Sejf byl prý asi 25 až 30 let starý. V rozhovoru pro Český rozhlas mluvčí popřel, že by výbušnina byla součástí zabezpečovacího systému trezoru. Výbuch si nedokáže vysvětlit a nepopřel ani možnost, že šlo o úmyslný trestný čin.
Ministr Málikí naopak uvedl, že velvyslanec se rozhodl, že údajný nepoužívaný trezor otevře. "Když tak učinil, něco se uvnitř (sejfu) stalo a vybuchlo to," citovala ministra AP. Zároveň poznamenala, že není jasné, jak mohl Málikí vědět, že trezoru se přes dvacet let nikdo nedotkl, ani to, proč by sejf měl obsahovat výbušninu.
Objevuje se "zajímavá teorie"
Kriminalistický ústav dnes začne zkoumat trezor a látku, která vybuchla v objektu budoucí palestinské ambasády. "Mohu potvrdit, že už tady máme požadavek od pražské policie na zkoumání, a to požadavek z oblasti chemie a defektoskopie," řekl Kolář. Podle něho budou znalci prozkoumávat trezor, který explodoval. "Máme požadavky na obecné zkoumání trezoru, jaký to byl systém a jaký byl uzavírací systém. V podstatě obecně zkoumání funkčnosti trezoru," uvedl Kolář. Zjišťovat ale budou znalci také to, jaká látka způsobila výbuch.
Šéf kriminalistického ústavu nedokázal odhadnout, kdy přesně by mohly být k dispozici výsledky zkoumání, zřejmě však půjde řádově o dny. "Obecná lhůta na dodání zkoumání u nás je 30 dnů, ale vždycky závisí případ od případu na tom, jaké okolnosti se vyskytnou. Určitě to ale nebudou hodiny," dodal.
Zpravodajský portál thecommentator.com napsall, že v Praze mezi novináři koluje "zajímavá teorie", která se sice může nakonec ukázat jako nepravdivá, má ale přesvědčivý základ. Údajně by mohlo jít o semtex, což je plastická trhavina vyvinutá v 50. letech v Československu.
Jak thecommentator.com dále upozornil, semtex v období studené války získaly arabské teroristické skupiny a režimy podporující Palestince, například Libye. "Pokud to semtex byl, zcela jistě šlo o velmi staré zásoby. Česká republika je nyní jednou z nejvíce proizraelských zemí v Evropě," napsal thecommentator.com. Dodal, že semtex byl v minulosti velmi oblíben pro svůj ničivý účinek a dále proto, že byl téměř nezjistitelný. Teprve smlouvy na konci studené války přinesly závazek přidávat během výroby detekční prvky, díky kterým je možné trhavinu snadno odhalit.
Palestinské velvyslanectví bylo dříve v Troji, velvyslanec Džamál al-Džamal se právě v těchto dnech stěhoval do Suchdola. Na pozemku v Internacionální ulici jsou dva objekty. Vila bude sloužit jako rezidence a sousední budova jako úřad. Právě díky tomu, že budoucí ambasáda ještě nezahájila činnost, mohla uvnitř zasahovat česká policie a záchranáři. Jinak by šlo už o výsostné území Palestiny a tam je režim úplně jiný, informuje rozhlas.cz.
Československo začalo styky s Palestinci rozvíjet po šestidenní válce v červnu 1967, kdy byly (z popudu Prahy) přerušeny diplomatické vztahy s Izraelem. Nezávislý palestinský stát nyní uznává 134 států (včetně ČR) z celkem 193 členských zemí OSN.
Za čtvrt století velvyslanectví dosud v Praze působili jen tři velvyslanci. Samí Abdal Fattáh od zřízení v roce 1988 až do března 2006, pak do loňského října vedl ambasádu Muhammad Salajmí, po kterém nastoupil Džamál Muhammad Džamál.
Související
Do Prahy dorazí nový palestinský velvyslanec, jeho předchůdce zabil semtex
Exploze na palestinské ambasádě? Policie trestný čin nezjistila
Aktuálně se děje
včera
Problém číst či soustředit se. Princezna Kate zavzpomínala na boj s rakovinou
včera
Vedra a sucho dál sužují zemi. Stát se snaží pomoci se zadržováním vody v krajině
včera
Knihovna bez Havla. Začne nová éra, dohoda s Havlovou nevyšla
včera
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka představil první odhady
včera
Ještě letos vyprší platnost téměř 300 tisíc řidičáků. Na úřad kvůli výměně nemusíte
včera
EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce
včera
Maximum možného. Do lékáren míří tisíce balení léku na rakovinu prsu
včera
Česko hodlá investovat stovky milionů korun do vodních nádrží
včera
Kde se v Česku vykoupat? Dejte si pozor. Na několika místech platí zákaz
včera
Tropické počasí je zpět. Pondělí bude ještě teplejší, potvrzuje výstraha
včera
Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko
včera
Policie vyšetřuje útok v Tanvaldu jako dvojnásobný pokus o vraždu
včera
Záhada muže z Krkonoš objasněna. Policisté už vědí, co je zač
včera
Hormuz se neotevře okamžitě, varuje Írán navzdory pokroku v jednáních
8. srpna 2026 21:49
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
8. srpna 2026 20:05
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
8. srpna 2026 19:16
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
8. srpna 2026 18:02
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
8. srpna 2026 16:59
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
8. srpna 2026 13:23
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
Šéf Světové zdravotnické organizace WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zavítal do africké Demokratické republiky Kongo, kde řádí epidemie smrtelně nebezpečné eboly. Podle Ghebreyesuse se nemoc šíří rychleji, než se zdravotníkům daří zintenzivňovat boj s chorobou.
Zdroj: Lucie Podzimková