Zlín - Zvěrolékaři dnes ve zlínské zoologické zahradě pod narkózou vyšetřili sedmiletého samce lachtana hřivnatého, který měl zdravotní problémy. Delší dobu neotvíral oko a nežral. Nezabrala ani léčba antibiotiky. Ukázalo se, že v oku byl zánět, problémy způsobil zapíchnutý lístek z keře. Kontrola zdravotního stavu zvířete byla komplikovaná, podařilo se ho uspat až napotřetí. Narkózy se přitom zvířatům v zoo dávají jen výjimečně.
"U ploutvonožců je to velký problém, jejich fyziologie je jiná než u ostatních savců. Bylo složité provést anestezii, která by byla bezpečná," řekl po zákroku novinářům zvěrolékař Dominik Gregořík.
Všechny problémy samce Oskara by však podle něj měly být léčitelné. "Oko jsme vypláchli, vyčistili, udělali odběry krve, při kterých se zjišťuje, zda je v pořádku funkce ledvin, jater i ostatních orgánů," řekl Gregořík. Zvěrolékaři také lachtanovi vyšetřili plíce kamerou a odebrali vzorky z tlamy a konečníku. Vzorky se teď budou analyzovat v laboratoři.
Skutečnost, že se zvířeti dostal lístek pod víčko, byla podle Gregoříka náhoda, které nelze zabránit. Oskar by měl být za deset dnů opět ve výběhu. Uspávání zvířat kvůli zdravotnímu ošetření je velmi vzácné, narkóza pro ně může být nebezpečná stejně jako pro lidi.
Zdroj: YouTubeLachtan patří mezi velmi dobré plavce, ve vodě vydrží plavat i několik hodin. V období rozmnožování si samci na shromaždištích zabírají určitá místa, která brání před ostatními samci. V další fázi do svého teritoria lákají partnerky. V jednom jich může být až 18. Samci se však většinou spokojí s 2 až 3 samicemi. Samice se na pobřeží dostávají o něco později. Krátce po příchodu rodí mláďata. Brzy po porodech se dostávají opět do říje a páří se se samci.
V současné době se jejich stavy zdají být stabilizovány. Avšak ochrana jednotlivých lokalit je rozdílná. Hlavní nebezpečí pro lachtana hřivnatého představoval lov pro kůži. Například v Argentině bylo v letech 1917 – 1953 zabito 250.000 jedinců. Dalším nebezpečím byli rybáři, kteří často považovali lachtany za konkurenty v lovu ryb a proto je stříleli.
V období rozmnožování nepřijímají samci po několik týdnů žádnou potravu. Jako zdroj energie jim slouží velké množství podkožního tuku. V žaludku lachtanů se často nacházejí kameny, které pravděpodobně usnadňují rozmělňování potravy. K hlavním nepřátelům lachtanů patří žraloci a kosatky.
Starší český název, lvoun, dostal tento druh lachtana podle prodloužené srsti na krku a hřbetě, která vytváří jakousi hřívu, informuje zoozlin.eu.
Související
Zoologické zahrady žádají stát o pomoc. Dochází jim peníze
Sup ze ZOO Zlín si svobody neužil, hned první let se mu stal osudným
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
před 2 hodinami
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
před 2 hodinami
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
před 3 hodinami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 3 hodinami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 3 hodinami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 4 hodinami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 5 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 6 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 7 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 7 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 8 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 8 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 9 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 10 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 11 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
Deník The New York Times podává žalobu na Ministerstvo obrany USA kvůli novým, přísným omezením přístupu pro novináře, která Pentagon zavedl. Žaloba míří na Ministerstvo obrany, ministra Peta Hegsetha a hlavního mluvčího Pentagonu, Seana Parnella, a má za cíl zrušení říjnové politiky. Kvůli těmto restrikcím museli reportéři akreditovaní v Pentagonu odevzdat své novinářské průkazy.
Zdroj: Libor Novák