Otřesná vražda Petry (†15): Kdy se mohou dostat Kisiov a Zavřel na svobodu?

Jihlava - Michal Kisiov dostal 25 let, Tomáš Zavřel 22 let a "odklízeč" Jakub Doležal 2 roky. To jsou tresty za brutální vraždu patnáctileté Petry z Dudína na Jihlavsku. Všichni se ale na svobodu mohou dostat postupně dříve. Kdy?

I vrazi mohou požádat o podmínečné propuštění. Musí však splnit stanovené podmínky, v době výkonu trestu se musí dobře chovat a plnit své povinnosti a dá se očekávat, že v budoucnu bude vykonávat řádný život. Pokud se to povede vrahům patnáctileté Petry, dostanou se z vězení dříve než za 25, respektive 22 let.

"Osoba odsouzená za trestný čin vraždy (§ 140), zabití podle § 141 odst. 2, těžkého ublížení na zdraví podle § 145 odst. 3, mučení a jiného nelidského a krutého zacházení podle § 149 odst. 4 [...]mohou být podmíněně propuštěny až po výkonu dvou třetin uloženého trestu odnětí svobody, nehrozí-li s ohledem na okolnosti činu, za který byla odsouzena, a povahu její osobnosti opakování spáchaného nebo jiného obdobného zvlášť závažného zločinu," píše se v trestním zákoníku.

V praxi to znamená, že Kisiov může požádat o podmínečné propuštění po odpykání 16 let a 8 měsíců. Na svobodu by se tak mohl podmínečně dostat na konci roku 2029. To mu bude 36let.

Záleží ovšem také na tom, jak dopadne případný odvolací soud. Pokud by vrchní soud Kisiovovi trest zpřísnil a dal mu doživotí, o podmínečné propuštění by mohl zažádat až po odpykání 20 let trestu. V případě, že dostane nižší trest, může podle zákona žádat o podmínečné propuštění na svobodu po odpykání dvou třetin svého trestu, do něhož se započítává i doba strávená ve vazbě.

Druhý z odsouzených vrahů - Tomáš Zavřel - může žádat o podmínečné propuštění na svobodu o něco dříve než Kisiov. Podmínky může splnit po 14 letech a 8 měsících. To mu bude 33 let a svobody by si mohl užívat od podzimu roku 2027.

Ale stejně jako v případě Kisiova definitivně rozhodne odvolací soud. I on má tak stále naději, že vrchní soud k němu bude mírnější a dostane nižší trest.

Nejméně z trojice mladíků, kteří loni v polovině března zavraždili patnáctiletou Petru, dostal "odklízeč" Jakub Doležal. Toho soud potrestal 2 roky a za několik měsíců už může být na svobodě. Spekuluje se o tom, že takto nízký trest "odklízeč" Doležal dostal za to, že výrazně spolupracoval s policií a ta mu zaručila, že dostane nízký trest. To ovšem policisté odmítají.

Nicméně už 14 dní před vynesením rozsudku Jihlavský deník měl informace, že Doležal dostane maximálně čtyřletý trest. Žalobci totiž nemohli použít kvůli procesním nedostatkům část výpovědí, které usvědčují Doležala ze závažnějšího jednání, než za jaké byl nakonec odsouzen.

Související

Ilustrační foto

Na Vysočině pohřešují 31 dětí, vražda dívky v Jihlavě otřásla Českem

Jihlava - Policie na Vysočině v současnosti pátrá po 31 dětech, každému z nich byla nařízena ústavní výchova. V posledních pěti letech se v kraji pohřešovalo 2045 dětí. Těch s nařízenou ústavní výchovou, nebo žádajících o azyl, které z určeného zařízení utekly, bylo přes 80 procent. Většinu pohřešovaných dětí se podařilo najít v pořádku, v roce 2013 ale byla jedna šestnáctiletá pohřešovaná dívka nalezena mrtvá, uvedla mluvčí policie Dana Čírtková.

Více souvisejících

Vražda Petry (†15) z Jihlavy Věznice

Aktuálně se děje

včera

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Politico: Válka v Íránu odhalila zásadní trhliny v obranyschopnosti NATO

Probíhající konflikt v Íránu odhalil podle vojenských expertů a diplomatů zásadní trhliny v obranyschopnosti NATO. Ačkoliv se aliance do americko-izraelské války přímo nezapojila, střet v Perském zálivu ukázal nedostatky, které by mohly být kritické v případě případného útoku Ruska na členský stát. Evropští představitelé varují, že Moskva by mohla být připravena k agresi již kolem roku 2029, což zvyšuje tlak na urychlenou modernizaci armád.

Aktualizováno včera

včera

včera

Velryba uvízla na mělčině na pobřeží Baltského moře

Velryba Timmy byla vyproštěna, míří do Severního moře. Vědci se stále neshodnou, zda přežije

Záchranáři v Německu v úterý dosáhli významného pokroku při snaze o vysvobození uvízlého plejtváka dlouhoploutvého. Zvíře, kterému média přezdívají Timmy, se podařilo úspěšně navést do speciálně upraveného člunu, který by ho měl převézt do hlubších vod. Tato operace představuje další pokus o záchranu tvora, jehož boj o přežití sleduje německá veřejnost již několik týdnů.

včera

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Teherán mě informoval o kritické situaci, Írán je ve stavu kolapsu, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump v úterý ráno na své sociální síti Truth Social prohlásil, že jej Teherán informoval o kritické situaci uvnitř země. Podle Trumpových slov se Írán nachází ve „stavu kolapsu“ a usiluje o co nejrychlejší znovuotevření strategického Hormuzského průlivu, zatímco se tamní režim snaží vyřešit otázky spojené se svým vedením.

včera

včera

Ilustrační fotografie

EU schválila povinné čipování psů a koček, zavádí minimální standardy pro jejich chov

Začátek období letních dovolených znamená pro útulky jediné: zaplní se opuštěnými domácími mazlíčky, jejichž majitelé je při plánování cest odložili. Dosud bylo téměř nemožné původní majitele takových zvířat dohledat, což vedlo k přeplněným kapacitám mnoha zařízení. Brzy však tato praxe narazí na nová legislativní omezení z Bruselu. Evropská unie se totiž rozhodla zavést přísnější pravidla pro ochranu psů a koček. Kromě povinného čipování, které v Česku v případě psů platí už řadu let, zavádí také závazné minimální standardy pro jejich chov.

včera

včera

Prezident Trump

Trump po střelbě opět kope kolem sebe. Sám si dělá srandu ze smrti jiných

Prezident USA Donald Trump a Bílý dům reagovali na nedávnou střelbu během slavnostní večeře novinářů v Bílém domě ostrou kritikou demokratů. Trump označil své politické oponenty za kult nenávisti a odsoudil jejich údajně neúnosnou rétoriku. Jako hlavní příklad takového chování uvedl vtip komika Jimmyho Kimmela, který si utahoval z potenciálního prezidentova úmrtí a naznačil, že první dáma Melania Trumpová vypadá jako budoucí vdova.

včera

Prezident Trump se setkal s německým kancléřem Friedrichem Merzem.

Írán ponížil Spojené státy, prohlásil Merz

Německý kancléř Friedrich Merz prohlásil, že Spojené státy jsou vedením Íránu ponižovány. Podle jeho názoru je administrativa prezidenta Donalda Trumpa u vyjednávacího stolu překonávána teheránskou diplomacií. Merz kriticky zhodnotil vývoj stagnujících rozhovorů, což podle všeho prohloubí napětí mezi USA a jejich spojenci v NATO.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

27. dubna 2026 22:01

Tragickou nehodu na Uherskohradišťsku nepřežila dívka. Pro řidičku letěl vrtulník

Tragická nehoda se na závěr uplynulého víkendu stala na Uherskohradišťsku. Spolujezdkyně z osobního automobilu nepřežila jeho náraz do stromu. Další mladou ženu přepravil vrtulník s vážným zraněním do nemocnice. Případ vyšetřuje policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy