Dobrovolníci mohou pomáhat v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku, které zasáhly ničivé bouře. Musejí ale dodržovat pravidla, uvedla dnes mluvčí Jihomoravského kraje Alena Knotková. Dosud kraj dobrovolníky žádal, aby nejezdili a neblokovali cestu záchranným složkám a odvozu sutin. Bouřky poničily 1200 domů a šest desítek jich statici určili ke zbourání.
Čtvrteční bouřky, kroupy a také tornádo o síle přes 200 kilometrů za hodinu si vyžádaly pět obětí, nejvíce zasáhly obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. Od té doby se lidé snaží odstranit následky škod. Zvedla se velká vlna solidarity, lidé posílají peníze, někteří jezdí pomáhat na místa. Kraj proto dobrovolníkům pomoc povolil, ale za dodržení pravidel.
"Je potřeba spojit se s místními nebo se nahlásit v infocentru ve středu obce. Dobrovolníci musejí zaparkovat mimo obec na odstavných parkovištích a jít pěšky," uvedla Knotková. V obcích jsou problémy s dopravou a komplikovaně tam projíždí záchranné složky a vozy se sutinami.
Kraj také dobrovolníky prosí, aby nevozili materiální pomoc, které se za dva dny podařilo nasbírat dostatek. Velké sklady jsou v Hodoníně nebo Břeclavi. Lidé do nich přivezli vody, jídlo, ale také oblečení, deky, hračky, drogistické zboží a další věci. Dobrovolníci si s sebou mohou vzít nářadí. "Je potřeba dodržovat bezpečnost při práci i pohybu v obci, mít pevnou obuv, pracovní oblečení a rukavice. Lidé by neměli volat starostům, kteří mají úplně jiné starosti," dodala Knotková.
Související
Charita chce v Hruškách postavit bydlení pro lidi zasažené tornádem
Za škody způsobené tornádem na Moravě dostanou kompenzace poslední lidé
Tornádo na Moravě (24.6.2021) , Jihomoravský kraj
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Rusko plánuje útok na Kyjev. Moskva vyzvala cizince k opuštění ukrajinské metropole
před 53 minutami
Co chrání ukrajinské nebe? Radary, drony i umělá inteligence
před 1 hodinou
Extrémní počasí se projevilo naplno. Evropu už nyní spalují téměř čtyřicetistupňová vedra
před 2 hodinami
Vláda přitvrzuje vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Problémy čekají i řidiče
před 3 hodinami
K návratu cen ropy na předválečnou úroveň možná nikdy nedojde, varují experti
před 4 hodinami
Odstěhujte se, než vás definitivně zaplaví voda, vzkázali vědci obyvatelům jednoho z nejznámějších měst USA
před 5 hodinami
Francie čelí rozsáhlému skandálu. Na více než sto školách a školkách docházelo k týrání dětí
před 6 hodinami
Teherán popřel Rubiova slova. Dohoda Íránu s USA jen tak nebude
před 6 hodinami
Tropické počasí ještě zesílí, nejvíce potrápí jižní Moravu. Platí výstraha
před 7 hodinami
Rubio naznačil, že dohoda s Íránem by mohla být už dnes
před 8 hodinami
Tropické počasí přidělává starosti. Meteorologové opět varují před požáry
před 8 hodinami
Bude dobrá a lepší než Obamova, řekl Trump o případné dohodě s Íránem
před 10 hodinami
Počasí: Tropy vystřídá ochlazení, pak se vedra vrátí
včera
Počet podezřelých případů nákazy ebolou se blíží k tisícovce
včera
Otevření Hormuzského průlivu, konec americké blokády. Co obsahuje dohoda, o níž jedná Írán s USA?
včera
Dohoda s Íránem dnes nebude. Podle Teheránu za to mohou USA
včera
Po Američanech se začínají bát z možného nepostupu i Švédové. Němci naopak stále živí naději
včera
„Oto, zabal to.“ Prahou prošly tisíce demonstrantů, žádají konec Klempíře
včera
USA v Íránu naráží na zásadní překážku: Mírovou dohodu musí schválit Modžtaba Chámeneí
včera
Trump opouští partnery a mění americké priority. Z Tchaj-wanu dělá druhou Ukrajinu
Americký prezident Donald Trump svým rozhodnutím pozastavit prodej zbraní na Tchaj-wan v hodnotě čtrnácti miliard dolarů vysílá jasný signál, že Spojené státy jsou ochotny opustit své partnery v Asii. Tento krok přichází bezprostředně po jeho oficiální návštěvě čínského vůdce Si Ťin-pchinga. Trump se tímto příklonem k Pekingu otevřeně odvrací od dlouhodobé americké politiky takzvané strategické nejednoznačnosti, která po desetiletí definovala křehké vztahy vůči Tchaj-wanu, jejž si Čína nárokuje jako své vlastní území.
Zdroj: Libor Novák