Hasiči chtějí požár v Českém Švýcarsku co nejdřív zlikvidovat

Hasičům v Českém Švýcarsku se i dnes daří zmenšovat plochu požáru v národním parku. Oheň zachvátil přes 1000 hektarů, k pondělnímu večeru se tato plocha zmenšila zhruba na 600 hektarů. Na likvidaci požáru pracuje dál přes tisíc hasičů, kvůli horku se musí častěji střídat.

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku

S tak mimořádným nasazením hasičů se počítá až do likvidace ohně, zásah mohou zkomplikovat vysoké letní teploty. Požár by chtěli hasiči zlikvidovat do několika dnů. Novinářům to dnes dopoledne řekl mluvčí hasičů Martin Kavka. Na místě zasahují jednotky desátý den. S hašením ze vzduchu pomáhá dnes pět vrtulníků a pět letadel.

Hasiči ohlásili v pondělí ve 20:00, že požár mají zcela pod kontrolou. Dnes by chtěli zmenšit zasaženou plochu zhruba o stejnou část jako v pondělí. Práci ztěžují vysoké teploty, proto je nutné dbát na střídání hasičů, kteří se pohybují i v nepřístupném terénu, kde je i samotný pohyb fyzicky náročný.

"Budeme velmi často střídat hasiče při práci, je třeba tady mít čerstvé síly," řekl novinářům Kavka. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes upozornil, že ve středu zasáhnou většinu Čech silná vedra, denní teploty mohou stoupnout až na 34 stupňů Celsia.

Skrytá ohniska objevili hasiči dnes díky dronům s termovizí, které použili ráno ještě před nasazením letecké techniky. "Je to důležité pro piloty vrtulníků, protože požár už není vidět, plamenné hoření už tu není. Vytipovali jsme jim místa, kde je potřebujeme," uvedl Kavka. Prověřovat a dohašovat skrytá ohniska musí hasiči poté i pozemní cestou.

Německé vrtulníky, které pomáhaly v předešlých dnech, budou dnes zasahovat pouze na německé straně, kde hoří sousední Saské Švýcarsko. "My si vystačíme v tuto chvíli s tím, co máme," uvedl mluvčí. Hasičům dnes pomáhají dvě armádní a dvě policejní helikoptéry a vrtulník Black Hawk z Slovenska. Zasahují také tři letouny Antonov a dvě švédská letadla Air Tractor. Na hranici mají čeští hasiči natažené hadice a koordinují s Němci činnost.

Nejkritičtější místa jsou stále v Hřensku, kde je nepřístupný terén, a u Křídelní stěny. Popadané stromy odstraňují pracovníci správy parku. V lokalitě jsou už podle mluvčího uhašená místa, i tam ale zůstává dohled. Návrat evakuovaných z Mezné, Mezní Louky a Hřenska zatím kvůli zásahu není možný. V Hřensku se navíc pohybuje velké množství techniky. Cílem je podle mluvčího požár zcela zlikvidovat a snížit počet zasahujících jednotek.

Hasiči dál počítají se švédskými letadly

Hasiči i dál počítají s pomocí dvou švédských letadel proti požáru v národním parku České Švýcarsko. Oba stroje, z nichž každý má kapacitu 3000 litrů vody, čerpají vodu z jezera Milada u Ústí nad Labem. Policie tam kontroluje trvající zákaz vstupu do vody. Německé vrtulníky dnes zasahují v sousedním Saském Švýcarsku, kde se požár rozšířil. Na české straně chybět nebudou, řekl novinářům mluvčí hasičů Martin Kavka.

Švédské letouny Air Tractor zasahují od pátku. Zákaz vstupu na vodní plochu jezera začal platit o den dřív, kdy tam létaly pro vodu italské letouny Canadair. Ty zvládly nabrat dvojnásobný objem vody, musely se ale vrátit kvůli hašení požáru přímo v Itálii. "Švédské letouny létají hlavně v pásmu na hranici Česka a Německa, kde preventivně shazují vodu, aby prostor byl bezpečný," uvedl Kavka.

Policie kontroluje zákaz vstupu na vodním plochu. Mluvčí krajské policie Daniel Vítek dnes ČTK řekl, že zatím policisté neřešili významnější porušení zákazu. Poříční policie jezdí také po Labi, kde je od Děčína zastavená plavba.

Ve vzduchu je dnes nad národním parkem vrtulník Sokol, Mi-17, dva vrtulníky Bell a Black-Hawk. Německé vrtulníky zasahovaly nad českým území, v pondělí odpoledne se musely stáhnout na svou stranu. "Letecké techniky je tady dostatek, Němci si stáhli vrtulníky k sobě, nebudou nám prozatím chybět," uvedl Kavka.

Pomoc ze vzduchu je podle hasičů velmi důležitá. Vrtulníky nabírají vodu z Labe nebo z cisteren umístěných poblíž ohnisek. I ty jsou plněny vodou z Labe.

Teplé letní počasí až do konce srpna slibují ve výhledu meteorologové

10.08.2022 06:30 Až do konce srpna má v Česku podle meteorologů pokračovat relativně teplé počasí. Vyplývá to z…

Dodávky ropovodem Družba do Česka se mají obnovit během několika dní

09.08.2022 18:03 K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Ukrajinci informují o devíti zničených ruských letadlech

10.08.2022 11:47 Ukrajinský generální štáb dnes ráno ve své pravidelné svodce informoval o devíti zničených ruských…

Transněfť obnovil dodávky ropovodem Družba, pro Česko to zatím neplatí

10.08.2022 18:02 Ruská společnost Transněfť dnes obnovila dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede na…

Hasiči předali správě národního parku další část požářiště v okolí Hřenska

10.08.2022 21:37 Hasiči dnes dopoledne předali správě národního parku České Švýcarsko další část hašeného území…

Hasiči předali správě národního parku další část požářiště v Českém…

10.08.2022 21:37 Aktualizováno Hasiči dnes dopoledne předali správě národního parku České Švýcarsko další část hašeného území…

Soud opět zamítl žalobu Imexu za Babišovy výroky po výbuchu ve Vrběticích

10.08.2022 21:11 Obvodní soud pro Prahu 2 opět zamítl žalobu firmy Imex Group za výroky bývalého premiéra Andreje…

Práci si podle ministerstva našlo přes 101 tisíc ukrajinských běženců

10.08.2022 18:28 Aktualizováno Práci v Česku si našlo přes 101.000 ukrajinských uprchlíků, kteří do ČR utekli před ruskou invazí.…

Hasiči mají plán návratu evakuovaných do Hřenska, jasno má být v pátek

10.08.2022 17:11 Hasiči mají možný plán návratu evakuovaných obyvatel z Hřenska a jeho částí Mezné a Mezní Louky.…

V Praze žije podle analýzy o asi 300 tisíc lidí víc než podle oficiální…

10.08.2022 15:45 Aktualizováno V hlavním městě žije více obyvatel, než uvádí oficiální sčítání obyvatel. Podle analýzy Institutu…

Inflace v Česku dál roste, v červenci dosáhla 17,5 procenta

10.08.2022 11:35 Aktualizováno Meziroční inflace v červenci potřinácté v řadě zrychlila. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v…

Hasiči by rádi Českému Švýcarsku předali další území, sčítají se škody

09.08.2022 21:25 Hasiči by chtěli ve středu správě národního parku České Švýcarsko předat další uhašené území. Zda…

Dodávky ropy Družbou do Česka mají být obnoveny během několika dní

09.08.2022 18:03 Aktualizováno K obnovení dodávek ropy ropovodem Družba do České republiky by mělo dojít v průběhu několika dní.…

Vrchní státní zastupitelství má prověřit případ reklamy na Čapím hnízdě

09.08.2022 16:50 Aktualizováno Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ) si vyžádalo spis k reklamní větvi kauzy Čapí hnízdo a…

NP České Švýcarsko shání dobrovolné hasiče kvůli dohledu nad předanými…

09.08.2022 13:34 Správa národního parku České Švýcarsko shání jednotky dobrovolných hasičů, které potřebuje pro…

Související:

Právě se děje

reklama