Hasiči chtějí požár v Českém Švýcarsku co nejdřív zlikvidovat

Hasičům v Českém Švýcarsku se i dnes daří zmenšovat plochu požáru v národním parku. Oheň zachvátil přes 1000 hektarů, k pondělnímu večeru se tato plocha zmenšila zhruba na 600 hektarů. Na likvidaci požáru pracuje dál přes tisíc hasičů, kvůli horku se musí častěji střídat.

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku

S tak mimořádným nasazením hasičů se počítá až do likvidace ohně, zásah mohou zkomplikovat vysoké letní teploty. Požár by chtěli hasiči zlikvidovat do několika dnů. Novinářům to dnes dopoledne řekl mluvčí hasičů Martin Kavka. Na místě zasahují jednotky desátý den. S hašením ze vzduchu pomáhá dnes pět vrtulníků a pět letadel.

Hasiči ohlásili v pondělí ve 20:00, že požár mají zcela pod kontrolou. Dnes by chtěli zmenšit zasaženou plochu zhruba o stejnou část jako v pondělí. Práci ztěžují vysoké teploty, proto je nutné dbát na střídání hasičů, kteří se pohybují i v nepřístupném terénu, kde je i samotný pohyb fyzicky náročný.

"Budeme velmi často střídat hasiče při práci, je třeba tady mít čerstvé síly," řekl novinářům Kavka. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes upozornil, že ve středu zasáhnou většinu Čech silná vedra, denní teploty mohou stoupnout až na 34 stupňů Celsia.

Skrytá ohniska objevili hasiči dnes díky dronům s termovizí, které použili ráno ještě před nasazením letecké techniky. "Je to důležité pro piloty vrtulníků, protože požár už není vidět, plamenné hoření už tu není. Vytipovali jsme jim místa, kde je potřebujeme," uvedl Kavka. Prověřovat a dohašovat skrytá ohniska musí hasiči poté i pozemní cestou.

Německé vrtulníky, které pomáhaly v předešlých dnech, budou dnes zasahovat pouze na německé straně, kde hoří sousední Saské Švýcarsko. "My si vystačíme v tuto chvíli s tím, co máme," uvedl mluvčí. Hasičům dnes pomáhají dvě armádní a dvě policejní helikoptéry a vrtulník Black Hawk z Slovenska. Zasahují také tři letouny Antonov a dvě švédská letadla Air Tractor. Na hranici mají čeští hasiči natažené hadice a koordinují s Němci činnost.

Nejkritičtější místa jsou stále v Hřensku, kde je nepřístupný terén, a u Křídelní stěny. Popadané stromy odstraňují pracovníci správy parku. V lokalitě jsou už podle mluvčího uhašená místa, i tam ale zůstává dohled. Návrat evakuovaných z Mezné, Mezní Louky a Hřenska zatím kvůli zásahu není možný. V Hřensku se navíc pohybuje velké množství techniky. Cílem je podle mluvčího požár zcela zlikvidovat a snížit počet zasahujících jednotek.

Hasiči dál počítají se švédskými letadly

Hasiči i dál počítají s pomocí dvou švédských letadel proti požáru v národním parku České Švýcarsko. Oba stroje, z nichž každý má kapacitu 3000 litrů vody, čerpají vodu z jezera Milada u Ústí nad Labem. Policie tam kontroluje trvající zákaz vstupu do vody. Německé vrtulníky dnes zasahují v sousedním Saském Švýcarsku, kde se požár rozšířil. Na české straně chybět nebudou, řekl novinářům mluvčí hasičů Martin Kavka.

Švédské letouny Air Tractor zasahují od pátku. Zákaz vstupu na vodní plochu jezera začal platit o den dřív, kdy tam létaly pro vodu italské letouny Canadair. Ty zvládly nabrat dvojnásobný objem vody, musely se ale vrátit kvůli hašení požáru přímo v Itálii. "Švédské letouny létají hlavně v pásmu na hranici Česka a Německa, kde preventivně shazují vodu, aby prostor byl bezpečný," uvedl Kavka.

Policie kontroluje zákaz vstupu na vodním plochu. Mluvčí krajské policie Daniel Vítek dnes ČTK řekl, že zatím policisté neřešili významnější porušení zákazu. Poříční policie jezdí také po Labi, kde je od Děčína zastavená plavba.

Ve vzduchu je dnes nad národním parkem vrtulník Sokol, Mi-17, dva vrtulníky Bell a Black-Hawk. Německé vrtulníky zasahovaly nad českým území, v pondělí odpoledne se musely stáhnout na svou stranu. "Letecké techniky je tady dostatek, Němci si stáhli vrtulníky k sobě, nebudou nám prozatím chybět," uvedl Kavka.

Pomoc ze vzduchu je podle hasičů velmi důležitá. Vrtulníky nabírají vodu z Labe nebo z cisteren umístěných poblíž ohnisek. I ty jsou plněny vodou z Labe.

Počasí může být i v září teplotně nadprůměrné, myslí si meteorologové

16.08.2022 06:30 Letní prázdniny se chýlí ke konci, právě vstupují do své poslední čtvrtiny. Meteorologové z Českého…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Jurečka: U stavebního a penzijního spoření je třeba zvýšit výnosnost a…

17.08.2022 14:26 Stavební a penzijní spoření je třeba podle vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana…

Počasí: O víkendu se ochladí, při dešti může být pod 20 stupňů

18.08.2022 06:30 Dnes a někde i zítra budou panovat tropické teploty, na víkend se ale ochladí. Teploty se budou…

Babiš by v prezidentské volbě neuspěl, ač by vyhrál první kolo, ukazuje…

18.08.2022 10:06 Pro první kolo prezidentské volby má stále největší podíl hlasů šéf hnutí ANO Andrej Babiš, ale v…

Drony v Českém Švýcarsku při ranním průzkumu objevily několik míst se…

18.08.2022 09:42 Drony v Českém Švýcarsku dnes při ranním průzkumu objevily několik míst se zvýšenou teplotou.…

Ombudsman Křeček lituje oznámené rezignace zástupkyně Šimůnkové

17.08.2022 19:01 Aktualizováno Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat. Odchod zdůvodnila tím…

Ministerstvo prověří, zda dodavatelé energií vyměřují zákazníkům…

17.08.2022 17:26 Aktualizováno Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prověří, zda dodavatelé energií vyměřují zákazníkům zálohy…

Drony objevují v Českém Švýcarsku stále horká místa

17.08.2022 16:19 Aktualizováno Drony objevují v Českém Švýcarsku i 25 dnů od začátku nejrozsáhlejšího lesního požáru v dějinách…

Ministerstvo financí navrhlo pro rok 2023 milostivé léto kvůli nedoplatkům…

17.08.2022 15:33 V Česku by se příští rok mohlo konat další tříměsíční milostivé léto pro dlužníky. Pokud by…

U Karlových Varů hoří les na ploše 200 krát 300 metrů

17.08.2022 15:22 Hasiči likvidují od odpoledne požár lesa nad přehradou Březová u Karlových Varů. Oheň zasáhl plochu…

Dlužníci se už mohou připravovat na milostivé léto, pomůže jim nový web

17.08.2022 12:54 Lidé, kteří mají exekuce na dluhy u veřejných institucí a chtějí od září využít milostivého léta k…

Návštěvnost koupališť je přes léto dobrá, lidé ale více šetří

17.08.2022 12:38 Návštěvnost koupališť přes léto je podle Asociace bazénů a saun ČR dobrá, lidé ale více než dříve…

Horkým počasím jsou ohroženi zejména senioři, malé děti do čtyř let,…

16.08.2022 14:42 Horkým počasím jsou ohroženi zejména senioři, malé děti do čtyř let, těhotné, kojící nebo velmi…

Česko v pondělí udělilo uprchlíkům z Ukrajiny 1384 víz

16.08.2022 09:57 Česko v pondělí udělilo uprchlíkům z Ukrajiny 1384 víz dočasné ochrany, o 66 více než před týdnem.…

Související:

Právě se děje

reklama